Samorządowcy nie obniżą sobie pensji

- To rada gminy powinna ustalać konkretne wynagrodzenie włodarza gminy, a nie powinna o tym decydować Warszawa - mówi Robert Choma, prezydent Przemyśla. Fot. Wit Hadło
– To rada gminy powinna ustalać konkretne wynagrodzenie włodarza gminy, a nie powinna o tym decydować Warszawa – mówi Robert Choma, prezydent Przemyśla. Fot. Wit Hadło

PODKARPACIE. Jarosław Kaczyński z pozycji Warszawy zapowiedział cięcia wynagrodzeń o 20 procent dla prezydentów, burmistrzów i wójtów.

Zapowiedź Jarosława Kaczyńskiego o obniżeniu o 20 procent wynagrodzeń posłom wywołała wśród nich wstrząs. Oburzeni są też samorządowcy i ostro krytykują pomysł, żeby to z Warszawy sterowano ich pensjami. Teraz o wysokości wynagrodzeń włodarzy mogą decydować wyłącznie lokalni radni.

Samorządowcom nie podoba się, że są traktowani tak samo jak posłowie czy senatorowie. Dlatego, zdaniem prezydentów, burmistrzów i wójtów, absurdalne jest mieszanie się Warszawy w wysokość ich pensji.

Na jakich zasadach ustalane są pensje samorządowców? Wynagrodzenie wójta, burmistrza lub prezydenta miasta ustala rada gminy. Pensje starosty – rada powiatu, marszałka województwa – sejmik wojewódzki. Wysokość wynagrodzenia oparta jest na kwocie bazowej, która w 2018 r. wynosi 1789 zł brutto i pensja samorządowca może być jej siedmiokrotnością, czyli maksymalnie wynieść 12,5 tys. zł brutto. Pensje włodarzy zależą od wielkości miasta czy gminy, ostateczną decyzję podejmują radni.

Robert Choma, prezydent Przemyśla, zarabia 12 445 zł brutto. Do jego kieszeni bez podatku trafia więc 8677 zł. Jeśli jego wynagrodzenie zostanie obniżone o 20 procent, to będzie zarabiał „na rękę” 6941 zł. Co miesiąc do jego kieszeni będzie trafiać o 1736 zł mniej.

– Generalnie nadal uważam, że konkretne wynagrodzenie włodarza gminy powinna ustalać rada, a faktyczne oszczędności w administracji samorządowej można osiągnąć dzięki dokończeniu reformy samorządowej, np. poprzez likwidację słabych, tzw. obwarzankowych gmin – przekonuje Robert Choma, prezydent Przemyśla. – Ktoś mądrze jednak zauważył, że ważne byłoby także doprecyzowanie roli prezydenta, burmistrza czy wójta. Czy ma on być politykiem czy menedżerem?

Wielu samorządowców, nie tylko z opozycji, ale i z PiS, krytykuje pomysł sterowania pensjami na odległość.

– Popieram PiS od wielu lat – mówi Stanisław Szot, zastępca wójta gminy Jeżowe k. Niska. – Od niemal 30 lat pracuję w samorządzie i nie pamiętam pomysłów, by odgórnie obniżano samorządowcom pensje. Samorząd jest samorządem i po to nim jest, żeby miał określoną prawem samorządność. Nie może być tak, żeby ktoś w Warszawie nam mówił: o, za dużo zarabiacie, to trzeba wam zabrać.

Prezydent Rzeszowa, Tadeusz Ferenc, zarabia 8747 zł netto. Po wprowadzeniu pomysłu o obniżce pensji samorządowej dostanie 6977 zł, czyli o 1750 zł mniej niż obecnie. Rocznie więc zarobi o 21 tys. zł mniej niż dotąd.

– Wynagrodzenia samorządowców powinny być zróżnicowane w zależności od faktycznych obciążeń, aktywności, liczby zadań, osiągniętych wyników, poziomu odpowiedzialności – uważa dr Andrzej Sadowski, ekonomista, prezydent Centrum im. Adama Smitha. – Tylko rada gminy, która widzi jak pracuje prezydent, burmistrz, wójt, może podnieść lub obniżyć pensję samorządowca. Nie powinno się tego robić odgórnie, w Warszawie.

Mariusz Andres

10
Dodaj komentarz

avatar
10 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
10 Comment authors
prawdaJacekwojt i radniświerszczBórak z Hetmańskiej Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
prawda
Gość
prawda

A jak tam nasz Złoty Jasiek z kolesiem Mirkiem ? Nie startują na jakiego nowoczesnego włodarza ?
Tak dobrze im szło …i idzie dalej !

Jacek
Gość
Jacek

„Teraz o wysokości wynagrodzeń włodarzy mogą decydować wyłącznie lokalni radni.” – należało dopisać zgodnie z obowiązującym prawe.
Poz zmianie ustawy też będą decydować radni, oczywiście zgodnie z prawem. Tylko „niestety” kwota bazowa lub inny współczynnik będzie o 20% niższy.

wojt i radni
Gość
wojt i radni

A my w gminie OD KORYTA odgonic sie nie domy !

świerszcz
Gość
świerszcz

Nie tylko urzędy nie powinny być przechowalnią dla słabo wykształconych! Przede wszystkim szkolnictwo na każdym poziomie powinno być oczyszczone z niedouczonych, którzy przechowują się w oświacie.

Bórak z Hetmańskiej
Gość
Bórak z Hetmańskiej

Brawo Panie Prezesie Jarosławie, jeszcze gdyby tak ten pałac stalina zwany pałacem kultury i nauki zdemontować, to będzie pełnia szczęścia.

ewa
Gość
ewa

w Polsce najpierw trzeba zlikwidować KORYTO – swinie same wyzdychają

galicjok
Gość
galicjok

I pomyslec ze w krajach zachodnich taki BURMISTRZ zarabia tyle ile inzynier w Panstwowej Firmie.
W Polsce bez tych wielkich ludzi i prawdziwych patriotów byłoby w kraju normalnie. A tak w którą stronę by się nie wykręcił tam prawdziwy patriota i wielki polak z mordą w piórkach, zapewniający że on kanarka nie zjadł.

Jan
Gość
Jan

Ja uważam, że urzędnicy powinni zarabiać znacznie więcej niż obecnie, nie mniej niż w biznesie. Ale:
– liczba urzędów i urzędników powinna zostać drastycznie ograniczona,
– nabór do urzędów powinien być bardzo restrykcyjny (o przyjęciu powinny decydować kwalifikacje, a nie więzy towarzysko – rodzinne),
– urzędnikom trzeba stawiać konkretne cele do wykonania i staranne ich z tego rozliczać.

Urzędy to nie powinny być przechowalnie dla słabo wykształconej kadry, z niskimi aspiracjami i wątpliwą przydatnością dla ogółu społeczeństwa.

Świerszcz
Gość
Świerszcz

Hurra! Wreszcie ktoś zajmie się wynagrodzeniami tych nierobów, osadzonych na dobrze płatnych stołkach przez polityków partii … Hurra! Wreszcie ktoś się za nich zabierze i zmniejszy te wynagrodzenia, nie będące pokryciem starań o lokalne środowisko!

adam
Gość
adam

Może warto aby służby państwa powołane do kontroli sprawdzić czy dochody samorządowców pokrywają się z oświadczeniami majątkowymi. Ale weryfikacji należy poddać majątek ich żon i dzieci.Bo bywa tak,że aktem darowizny majątek niekiedy zdobyty przez łapówki czy inne formy wdzięczności są cedowane na członków rodzin.Znamy przypadki że samorządowiec scedował aktem darowizny majątek na córka,syn czy wnuka. członek rodziny samorządowca który jest kilka kadencji ma na kilka działek,mieszkań czy lokali choc jego dochody sa skromne.