Samorządy bez rządowego wsparcia. Władze Rzeszowa powalczą o kasę?

Jednostki samorządu terytorialnego odpowiadają za 25% wydatków sektora finansów publicznych, a ich wydatki inwestycyjne przekraczają 50 mld zł – to prawie połowa krajowych wydatków rozwojowych. Fot. Wit Hadło

RZESZÓW, POLSKA. Samorządy apelują o uwzględnienie ich w projekcie „tarczy antykryzysowej”.

Unia Metropolii Polskich oraz Związek Polskich Miast apeluje o środki finansowe dla samorządów. – Samorządy, w szczególności miasta, chcą aktywnie włączyć się w realizację pakietu antykryzysowego – czytamy w piśmie skierowanym do Mateusza Morawieckiego.

Na dziś mamy w Polsce do czynienia z sytuacją, w której rząd, na czele z premierem Mateuszem Morawieckim, wielokrotnie mówi o wsparciu finansowym dla przedsiębiorców oraz firm. Po to została stworzona m.in. „tarcza antykryzysowa”, którą notabene muszą jeszcze przegłosować w Sejmie. Jednak w swoich działaniach władza Prawa i Sprawiedliwości ponownie zapomina o samorządach, notujących straty w wyniku zaistniałej sytuacji, a o wsparciu dla nich premier nie wspomniał dotychczas ani słowem.

O swoje chcą jednak walczyć przedstawiciele Unii Metropolii Polskich oraz Związek Polskich Miast, wystosowując odpowiedni apel do Mateusza Morawieckiego. Przesłanie jest jasne: chcemy, aby rząd objął wsparciem finansowym w „tarczy antykryzysowej” również samorządy. – Apelujemy o uzupełnienie pakietu o wsparcie działań samorządu terytorialnego. Samorządy, w szczególności miasta, chcą aktywnie włączyć się w realizację pakietu antykryzysowego. Miasta już ponoszą koszty ekonomiczne i społeczne związane z przeciwdziałaniem rozprzestrzenianiu się epidemii – czytamy na łamach „Rzeczpospolitej” treść pisma Tadeusza Truskolaskiego, prezes zarządu UMP, oraz Zygmunta Frankiewicza, prezesa zarządu ZMP.

Chodzi przede wszystkim o zwrot kosztów za działania mające na celu zminimalizować ryzyko związane z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. –Finanse samorządowe zagrożone są ze względu na spodziewane opóźnienia w płatnościach podatków i opłat lokalnych oraz spadek wpływów z PIT, CIT i PCC – informują samorządowcy, którzy w apelu „dorzucają” proponowane rozwiązanie, zakładające wprowadzenie mechanizmu rekompensaty wyrównującej jednostkom samorządu terytorialnego ubytek dochodów w stopniu zapewniającym utrzymanie ich zdolności finansowej na poziomie, który nie będzie zagrażał realizacji podstawowych zadań nałożonych na organy miast, gmin i regionów. Założenia pakietu antykryzysowego, w szczególności jego dwóch filarów.

W ocenie Prezesów UMP i ZMP mechanizm rekompensujący ubytki w dochodach JST powinien zakładać działania dążące m.in. do wprowadzenie części rekompensującej subwencji ogólnej, pokrywającej na bieżąco ubytki w dochodach własnych JST, spowodowanych następstwami epidemii; zawieszenia, do końca roku 2023 wpłat JST do budżetu państwa w ramach systemu wyrównawczego (tzw. janosikowe); zawieszenia do 2023 roku działania przepisów art. 242 i 243 ustawy o finansach publicznych (indywidualny wskaźnik zadłużenia JST) oraz wprowadzenia rekompensaty z budżetu państwa za rosnące koszty funkcjonowania niewydolnego systemu gospodarowania odpadami komunalnymi przy ustawowej blokadzie poziomu opłat.

Władze Rzeszowa dołączają do apelu, gdyż należą do Unii Metropolii Polskich. – Działamy w porozumieniu z UMP- informuje Maciej Chłodnicki, rzecznik prezydenta Rzeszowa.

Rafał Bolanowski

2
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
zapyziały debilZającowa Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Zającowa
Gość

A Ratusz zamknął przystanki MPK dla komunikacji MKS i PKS mimo, że pracujemy w Rzeszowie i nasze zakłady pracy płaca podatki w Rzeszowie.
Apelujemy aby nic im nie pomagać dopóki nie przestaną dręczyć pracujących w Rzeszowie i dojeżdżających do pracy środkami komunikacji !!

zapyziały debil
Gość
zapyziały debil

Ty pacanie bo inaczej nie powiem, nie dostanie Rzeszów nie dostana wasze gminy. Poczekaj jeszcze chwile nie będziesz błagał o przystanki tylko o prace w tym Rzeszowie nawet jak ci obiecają to będziesz chodził na piechotę i dziękował bo wójt na pewno nie da ci pracy.