Samorządy właścicielami PKS-ów

Niektóre przedsiębiorstwa przewożące pasażerów muszą przejść radykalne zmiany

PODKARPACIE. Większość PKS-ów na Podkarpaciu zostało sprywatyzowanych. Cztery ostatnie w: Stalowej Woli, Dębicy, Jarosławiu i Krośnie, zostały skomunalizowane przez samorządy, a PKS w Rzeszowie przejął Związek Gmin Podkarpacka Komunikacja Samochodowa, w której skład wchodzą gminy: Boguchwała, Chmielnik, Czarna, Głogów Młp., Krasne, Trzebownisko i Tyczyn.

Przedsiębiorstwo Komunikacji Samochodowej w Stalowej Woli zostało skomunalizowane. Ministerstwo Skarbu Państwa 100 procent akcji tej firmy przekazało nieodpłatnie Starostwu Powiatowemu w Stalowej Woli.

– Planujemy zrestrukturyzować stalowowolski PKS

– powiedział Janusz Zarzeczny, wicestarosta stalowowolski. – Przedsiębiorstwo przynosi straty i chcielibyśmy wyjść na zero. Na razie zastanawiamy się, w jaki sposób rozszerzyć naszą działalność. Jednym ze sposobów byłoby sprzedawanie na naszej stacji najtańszego paliwa w mieście. Na litrze kierowcy mogliby zaoszczędzić od 20 do 30 groszy. Być może będziemy musieli zwolnić niewielką liczbę pracowników. Na pewno ograniczymy działalność bazy w Janowie Lubelskim, bo przynosi ona straty.

Przegrywają z prywatnymi przewoźnikami

Janusz Śmigulski, prezes PKS w Stalowej Woli, dodał, że przedsiębiorstwo jest w trudnej sytuacji, bo np. na trasie ze Stalowej Woli do Rzeszowa jest aż 90 kursów, z czego większość mają prywatni przewoźnicy jeżdżący busami. Z tego powodu PKS coraz więcej traci. Przedsiębiorstwo, oprócz tej trasy, obsługuje nierentowne odcinki do podmiejskich wsi. Prywatni przewoźnicy zaś wożą podróżnych tylko na najbardziej opłacalnych trasach.

Dobra kondycja PKS Rzeszów

W lepszej sytuacji jest PKS Rzeszów, który od kilku miesięcy jest własnością Związku Gmin Podkarpacka Komunikacja Samochodowa.

– Sytuacja rzeszowskiego PKS-u jest stabilna finansowo – mówi Kazimierz Jarecki, prezes Związku Gmin Podkarpacka Komunikacja Samochodowa. – W ramach PKS-u od 1 maja utworzyliśmy Miejską Komunikację Samochodową i wozimy podróżnych dodatkowo na nowych 12 podmiejskich trasach. W odróżnieniu od innych podkarpackich miast, Przedsiębiorstwo Komunikacji Samochodowej w Rzeszowie nie zostało przejęte przez starostwo.

Potrzebne radykalne zmiany

Kilka dni temu radni powiatu krośnieńskiego jednogłośnie podjęli uchwałę o nabyciu akcji PKS w Krośnie.

– Widzę konieczność skomunalizowania zakładu – powiedział Jan Juszczak, starosta krośnieński. – Uważam, że jako gospodarze będziemy odpowiedzialni za zapewnienie transportu wszystkim naszym mieszkańcom. Potrzebne będą radykalne zmiany i niepopularne decyzje, ale powiat nigdy nie ucieka od trudnych decyzji.

Mariusz Andres

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments