Samotne matki stracą 400 zł

Fot. Archiwum

PODKARPACIE. Rodzice będą musieli podzielić się wychowywaniem dziecka.

Szykują się zmiany w wykorzystaniu urlopu wychowawczego. Resort pracy chce włączyć tatusiów w wychowywanie maluszków. Niestety ten pomysł odbije się niekorzystnie na samotnych matkach, którym urlop wychowawczy zostanie skrócony. W dodatku mniej kasy wpłynie na ich konto do ZUS.

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej kończy pracę nad nowelizacją kodeksu pracy. Najważniejszą zmianą będzie oddanie jednego miesiąca urlopu wychowawczego ojcom, a to może się okazać “niewypałem”. Nie każdy ojciec będzie mógł czy chciał pozwolić sobie na oderwanie się na miesiąc od pracy.

Stracą samotne matki

Projekt stawia w gorszej sytuacji samotnie wychowujące matki. Zostanie im odebrany jeden miesiąc z urlopu. Ratowałby ich wybór drugiego wariantu nowelizacji kodeksu, który był rozważany. Związkowcy chcą, by do obecnych 36 miesięcy wychowawczego dodać jeszcze miesiąc do wykorzystania przez drugiego rodzica. To nie zabierze samotnym matkom tych 30 dni, a pozwoli zachęcić ojców do większego zaangażowania w wychowywanie dziecka.

***

Nie o krzewienie rodzicielstwa chodzi ustawodawcy. Ma to raczej znaczenie, finansowe, bo chodzi o przejęcie składki emerytalnej. Od początku roku wzrosła bowiem kwota płacona z budżetu państwa na konto emerytalne pracownika, który przebywa na urlopie wychowawczym. W myśl ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych jest ona liczona od 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału, czyli obecnie od kwoty 2049,60 zł. Stąd każdego miesiąca urlopu wychowawczego na konto emerytalne pracownika w ZUS i OFE trafia więc 400 zł. Po zmianie przepisów tyle właśnie straci samotna matka.

Blanka Szlachcińska

do “Samotne matki stracą 400 zł”

 1. fretka

  Każdy ludzi ocenia patrząc po sobie. Kłamca z góry założy, że ten naprzeciwko również kłamie. Nieszanujący się człowiek, drugiego też za takiego ma.

 2. Janek

  Obserwatorze masz racje. Niestety w Polsce w dzisiejszych czasach dzieki rzadowi naszemu nastepuje parcie na to zeby sie nie orobic a zarobic bo wiekszosc hu.a zarabia, szybko kombinowac , okrasc, zaje…. skonsumowac, cipska tez jak okresliles pozyczyc dla tych paru sekund „przyjemnosci” byle komu byle gdzie najlepiej po pijoku w kiblu bo to frajda i zabawnie jest a dziecko jakos sie uchowa albo mama i tata wychowaja. Dziewczyny szanujcie sie. Uroda wam wszystkiego nie gwarantuje dlatego wybudzcie sie z tego rózowego waszego snu ze wszystko wam w zyciu przyjdzie zawsze latwo bo ladna buzie macie a nie rozumiecie ze nie tym zatrzymacie fajnych facetow przy sobie tylko płytkich frajerów bez wyobraznii. Nie kazda z was moze byc celebrytka, bo wiekszosc z was niestety poza „uroda” leci na kase bo jej nie ma a wymagacie by facet wam zapewnil eldorado. Do roboty a nie lenić sie!

 3. polak parobek

  Jakie samotne , co druga siedzi z chłopem, bo jak tu wytrzymać bez korzenia-a w papierach panna i jeszcze dziewica jak nasza słynna Maryja

 4. zoil

  Jesteś „owocem ” tego „użyczenia” czy może nieodpowiedzialnym „tatusiem” ?… Zastanów się najpierw, a potem wypowiadaj się publicznie, bo wulgarnym komentarzem krzywdzisz ludzi.

 5. obserwator

  Gdyby tzw. „samotne matki” nie użyczały tak chętnie piczy to nie byłyby samotnymi matkami. Dziecko urodzone na skutek opicia się szmaty na dyskotece, a potem wielki płacz

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.