Sandomierzanie pożegnali swojego barda

Fot. archiwum

SANDOMIERZ. Odszedł Marek Sochacki.

Wczoraj na Cmentarzu Katedralnym w Sandomierzu pochowano jednego z najwybitniejszym artystów Królewskiego Miasta. Marek Sochacki, bard poeta, kompozytor, założyciel i szef Sandomierskiego Studia Piosenki zmarł 29 sierpnia. Miał 54 lata.

Marek Sochacki był kompozytorem, piosenkarzem, bardem, animatorem kultury, pedagogiem, założycielem i szefem Sandomierskiego Studia Piosenki, autorem ponad 700 tekstów piosenek, wychowawcą kilku pokoleń piosenkarzy – wykonawców piosenki literackiej, laureatem wielu festiwali.

Marek Sochacki grał, śpiewał i pisał piosenki już w czasach szkolnych. „Poważnie” za śpiewanie wziął się na studiach polonistycznych w rodzinnym Krakowie, kiedy swoje kariery rozpoczynali m.in. Wolna Grupa Bukowina, Ela Adamiak, Jan Wołek i Zbyszek Książek.

Do Sandomierza przyjechał na początku lat 80, gdzie powołał do życia Sandomierskie Studio Piosenki i zaczął życie festiwalowe. Napisał ok. 700 tekstów piosenek – ogromną część tego dorobku stanowią piękne piosenki dla dzieci i młodzieży. Zdobywał główne nagrody na OPPA, SMAK, Shanties, Piostur, Biłgorajskich Spotkaniach i wielu innych festiwalach. Był współautorem piosenek na wielu płytach „Wygraj Sukces” i autorem piosenek zamieszczanych w podręcznikach szkolnych.

Bliscy, przyjaciele i fani Marka Sochackiego zbierają pieniądze na wykup miejsca na Cmentarzu Katedralnym w Sandomierzu. Koszt tego miejsca to 9 tys. zł, a informacje na temat konta można uzyskać m.in. na facebooku pod hasłem „Marek Sochacki nie żyje”.

Małgorzata Rokoszewska

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments