Sanepid ostrzega przed pasożytami w piaskownicach

Kontrolą sanepidu objęte zostaną także urządzenia znajdujące się na placach zabaw, które powinny posiadać certyfikaty bezpieczeństwa. Fot. Anna Moraniec

PODKARPACIE. Administratorzy osiedli, dyrektorzy żłobków, przedszkoli i szkół zobowiązani są do wymiany piasku w piaskownicach

Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna zaleca wymianę piasku w piaskownicach co najmniej dwa razy w sezonie wiosenno-letnim, tj. raz przed sezonem i drugi raz w połowie sezonu. Według WSSE ważne jest także odpowiednie ogrodzenie placów zabaw oraz zabezpieczanie piaskownic na noc np. nieprzemakalnym materiałem, co utrudnia zwierzętom dostęp do piaskownic.

Podczas planowanych inspekcji pracownicy sanepidu będą zwracali szczególną uwagę na właściwy stan sanitarno-porządkowy piaskownic oraz terenów wokół placów zabaw. Kontrolą objęte zostaną także urządzenia znajdujące się na placach zabaw, które powinny posiadać certyfikaty bezpieczeństwa.

Choroby są w piasku i parku
- Piaskownice są wspaniałym miejscem zabaw dla dzieci, ale mogą też stanowić poważne zagrożenie – ostrzegają epidemiolodzy. – W zanieczyszczonym piasku mogą znajdować się liczne chorobotwórcze bakterie, grzyby, pierwotniaki, pasożyty, będące źródłem groźnych chorób zakaźnych i pasożytniczych, m.in. salmonellozy, grzybic skóry i paznokci, toksokarozy, toksoplazmozy.

W czasie zabawy na świeżym powietrzu nie powinno się zapominać też o kleszczach, które można znaleźć nie tylko w lesie, czy na łące, coraz bardziej powszechne jest występowanie kleszczy w parkach miejskich. Kleszcze są groźnymi pasożytami, rezerwuarami wielu patogenów wywołujących choroby zakaźne, głównie boreliozę, czyli chorobę z Lyme i kleszczowe zapalenie mózgu. Jedyną formą zabezpieczenia przed kleszczami jest odpowiedni ubiór i profilaktyka w postaci szczepień.

Anna Moraniec

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.