Sanocki zespół na tournee w Niemczech

Fot. www.widymo.pl

SANOK/NIEMCY. Widymo – sanocki zespół wykonujący starodawne pieśni już 5 września rozpoczyna trasę koncertową po Nadrenii Północnej-Westfalii.

Tournee obejmuje 13 koncertów. Jeden z nich zostanie nagrany i będzie transmitowany przez Radio WDR3, które jest największym producentem muzyki w Europie i największym publicznym nadawcą w Niemczech. Trasa koncertowa organizowana jest przy współpracy z Polskim Instytutem Kultury w Düsseldorfie oraz Fundacją Robert Bosch. Widymo będzie na wyjeździe do 28 września.

Zespół powstał w 2000 roku w Sanoku. Młode wokalistki zespołu w repertuarze mają na nowo zaaranżowane sakralne jak i tradycyjne utwory pochodzące z Doliny Sanu. Śpiewają po polsku i ukraińsku. Widymo przypomina o słowiańskiej wielokulturowości. Prezentuje przekrój prawie 1000- letniej tradycji muzycznej regionu.

bes

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Barbara
Barbara
8 lat temu

„Widymo” w jezyku staroslowianskim oznacza „wiemy, znamy”. To uklon w strone ponad 1000- letniej, wielokulturowej tradycji Doliny Sanu. W IX wieku do poludniowo-wschodnich Karpat dotarla z Moraw religia prawoslawna, a wraz z nia jednoglosowe piesni „cantus planus”. Te zmienialy sie na przestrzeni wiekow do polifonii czterech lub wiecej niezaleznych glosow. „Widymo” spiewa dzis w stylu charakterystycznym dla terenow wschodnioslowianskich XVI wieku.
Artystki odnalazly starodawny repertuar wieloglosowych piesni. Wykonuja na nowo zaaranzowane sakralne jak i tradycyjne, ludowe utwory.

marek
marek
8 lat temu

Jest to polski zespół z wielokulturową tradycją regionu KARPACKIEGO!!! ….chyba nie jesteś w temacie. WIDYMO – znany i lubiany w całem regionie. I nie tylko.

Czytelnik
Czytelnik
8 lat temu

Czy to jakiś zespół afro-ukraiński. Jakoś nigdy nie widziałem i nie słyszałem żeby w 100 letniej tradycji muzycznej regionu jakikolwiek zespół miał taki bęben.