Sasin o wspólnym kandydacie Zjednoczonej Prawicy

– Na pewno najlepiej by było, gdyby w tych wyborach, które są przed nami, wystartował jeden kandydat Zjednoczonej Prawicy – przyznał Jacek Sasin (PiS), minister aktywów państwowych. Fot. gov.pl

– Będziemy rozmawiać i będziemy namawiać do tego, żeby kandydat był jeden – powiedział wicepremier Jacek Sasin dwa dni po tym, jak zarząd PiS okręgu rzeszowskiego przyjął jednogłośnie stanowisko o konieczności wskazania własnego kandydata na prezydenta Rzeszowa. Czy władze centralne PiS zignorują niechęć lokalnych struktur do wiceministra Marcina Warchoła i poprą jego start?

Jeszcze w piątek, w programie, w „Graffiti” szef Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro, pytany o sytuację w Rzeszowie po ustąpieniu ze stanowiska Tadeusza Ferenca przyznał, że wybory w mieście pojawiły się „nagle i zaskakująco dla wszystkich”. Równie nagłe i niezwykle miłe było to, „że prezydent Ferenc z racji dobrej współpracy zaproponował, aby kandydatem na prezydenta z jego poparciem był minister Marcin Warchoł”.
Zbigniew Ziobro przyznał, że kontaktował się w tej sprawie z prezesem PiS, mimo że Warchoł zastrzegł, jakoby chciałby być niepartyjnym kandydatem. – Zaproponowałem, żeby nie przedstawiać żadnego kandydata, szczególnie, że PiS nie odnosił sukcesów, jeżeli chodzi o duże miasta. Okazuje się jednak, że te argumenty nie przekonały kolegów z PiS. Jeszcze jest czas i mam nadzieję, że nadejdzie refleksja. Ufam, że kiedy decyzje będzie podejmować Zarząd Krajowy partii czy Komitet Polityczny PiS, to będzie się kierował względami pragmatycznymi i szansami – podkreślił szef Solidarnej Polski.

W Rzeszowie chcą własnego kandydata

Lokalne struktury PiS dały jasny sygnał władzom centralnym ugrupowania, że Marcina Warchoła popierać nie chcą. W środę zarząd PiS okręgu rzeszowskiego przyjął jednogłośnie stanowisko o konieczności wskazania własnego kandydata.
– Jest dla nas, jako struktur okręgowych, naturalne i oczywiste, że Prawo i Sprawiedliwość już niebawem zaprezentuje własnego kandydata, który stanie do rywalizacji o urząd Prezydenta Miasta. Analizując dotychczasowe wyniki wyborcze, chociażby z ostatnich rozstrzygnięć parlamentarnych czy na Prezydenta Polski, widzimy w Rzeszowie bardzo duże zaufanie dla naszej formacji. Dzisiaj chcemy to zaufanie przekuć w zwycięstwo – stwierdził marszałek Władysław Ortyl, prezes Zarządu okręgu nr 23.
Ale w polityce nic pewne nie jest, a decydują ci „na górze”. W sobotni poranek gościem radia RMF FM był wicepremier Jacek Sasin. Pytany czy Warchoł może być kandydatem także PiS, odparł, że nie ma decyzji, która by to przesądzała.
– Nic mi nie wiadomo, aby było to w jakikolwiek sposób konsultowane z PiS czy w ramach Zjednoczonej Prawicy. Na pewno najlepiej by było, gdyby w tych wyborach, które są przed nami, wystartował jeden kandydat Zjednoczonej Prawicy. To byłaby sytuacja idealna. Nie wiem, czy ona jest w tej chwili możliwa
– ocenił minister aktywów państwowych.
Przyznał, że władze PiS nie podjęły jeszcze decyzji, zrezygnują z udziału w wyborach. – Myślę, że w przyszłym tygodniu będą rozmowy liderów Zjednoczonej Prawicy i sprawa wyborów samorządowych w Rzeszowie również będzie elementem tych rozmów – zdradził Jacek Sasin. Nie ma wątpliwości, że „oczywistą zupełnie sytuacją powinna być sytuacja, kiedy jest jeden kandydat” Zjednoczonej Prawicy, choć w jego ocenie „nie byłoby jakiejś wielkiej tragedii, gdyby okazało się, że tych kandydatów jest dwóch”.
Tego jednak raczej by nie chcieli, o czym świadczy ostatnie zdanie wicepremiera Sasina: – Będziemy rozmawiać i będziemy namawiać do tego, żeby kandydat był jeden.
wk

1 18 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
14 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Krzysztof
Krzysztof
3 dni temu

Do tej pory byłem za namaszczonym przez prezydenta następcą, ale jak czytam że vice już zajęli stołki, to po prostu krew mnie zalewa, a dlaczego ?, dlatego że znam osobiście tych panów (przez małe p) i jeśli chcą żeby zwyciężył NAMASZCZONY to niech szukają innych robót, np. pan Ustrobiński, który wedle mnie nie ma żadnego pojęcia o MPWIK !!!!!. Dla mnie jeśli tacy ludzie powinni dać sobie siana. Żenada !

Pompo
Pompo
4 dni temu

Jak Sasin zorganizuje kandydata prawicy na prezydenta to wynik jest przesądzony.

jacek-sasin-organizowalem-lot-do-smolenska-wybory-10-maja-co-wam-jeszcze-zorganizowac.jpg
asasin
asasin
4 dni temu

Ale gęba

radek
radek
4 dni temu

Nie ma znaczenia dla mieszkańców z jakiego ugrupowania będzie kandydat na prezydenta miasta. Kompetencje,znajomość problemów miasta,propozycje rozwojowe /plan działania/, to elementy najważniejsze. Wielu ma uprzedzenie do kandydata PiS dlatego,że pamiętają niechlubne rządy w mieście pana Szlachty. Miasto nie potrzebuje polityka ale gospodarza otwartego na nowoczesność.

Piotr
Piotr
3 dni temu
Reply to  radek

No i co z tego że kandydatem będzie np wykształcony z tytułami doctora jak nie będzie miał zaplecza politycznego i nie będzie współpracował z obecnym rządem.Rzad to władza i pieniądze i dostęp do środków europejskich a na to czekaja mieszkancy a nie ładne propagandowe zapowiedzi.Sam swoich pieniędzy nie przeznaczy i bedzie tylko narzekał że rząd bo blokuje nie ma rozwoju a on takie ma plany. na rozwój.A trzeba dodać że pandemia osłabiła wpływy do budżetu miasta a na dodatek niektórzy wyłudzali o czym wiedzą służby kontrolne tylko nie maja polecenia ,,z góry,,Prawdopodobnie stanowisko włodarza miasta jest bardzo dochodowe bo sa… Czytaj więcej »

radek
radek
3 dni temu
Reply to  Piotr

Nie masz pojęcia o czym piszesz,dlatego bredzisz,zamiast posługiwać się wiedzą,choćby ogólną.Uposażenie prezydenta miasta ustala rada,nie on sam.Funduszy dla miast nie przydziela się według uważania rządzących lecz według zapisów ustawowych lub innych przepisów,równych dla wszystkich. Można zróżnicować dodatkowe wsparcie ale to też ma swoje ograniczenia. PiS ostatnio skorzystało z tych możliwości i oskubało miasta, w których władze pochodziły z innych opcji. Jeśli wiesz o wyłudzeniach powiadom odpowiednie służby a nie sepleń o tym na forum,bo wówczas będziesz zwykłym plotkarzem a nie prawym obywatelem,szczerze zatroskanym o sprawy kraju czy miasta. Rzeszów zasługuje na dobrego gospodarza niekoniecznie z partii rządzącej czy z jej… Czytaj więcej »

twardy
twardy
4 dni temu

Jeżeli Rzeszowiacy głosowali na Ferenca 19 lat i tej klasy gospodarz stawia na młodego Warchoła a ten jeszcze nawet nie kandyduje a już załatwia miastu inwestycję za bagatela ponad 60 mln zł, chodzi o budowę u nas nowego sądu to mój głos już ma. Ferenc wie co robi że namaścił tego człowieka.

emeryt
emeryt
4 dni temu

Pis nieźle sobie radzi z gospodarką i ze sprawami socjalnymi ale jeżeli chodzi o Rzeszów to inna bajka.

W Rzeszowie od baaaardzo dawna pis nic nie wygrał. I teraz też nie wygra. Ludzie pamiętają jak pis robił na złość panu Ferencowi i blokował aquaparki, mieszkaniówkę, obwodnicę południowa. Dlatego wygra popierany przez Ferenca pan Warchoł. A pis jak wystawi Leniart, Kultysa, Buczaka, Fiołka… to znowu poniosą klęskę. Już lepiej niech Sasin z Kaczyńskim ustalą że wspólnym kandydatem Zjednoczonej Prawicy będzie Warchoł bo tylko tak wizerunkowo wygrają.

z ul.Kwiatkowskiego
z ul.Kwiatkowskiego
4 dni temu
Reply to  emeryt

Oj ludzie ludzie kto zagłosuje na kogokolwiek z pisu jak na Drabiniance ludzie stoją w korku bo pisowska wojewoda utrąciła miastu 277 mln unijnej dotacji na obwodnicę południową. Sasin ogarnij się.

Piotr
Piotr
4 dni temu

Nie powtarzaj plotek,to władze miasta nie przygotowały dokumentów do wydania ZRIDu i nadal tych dokumentów poprwaionych nie złożyliu to co ma wydać UW a tak dokładnie to planowany chyba komisarz z UW.

PiS bez szans
PiS bez szans
3 dni temu
Reply to  Piotr

Przestań pieprzyc bo że ciemnotę ludziom wciska PiS to my wiemy. Pieniądze które zablokowała na obwodnice LENIART tego nie zapomnimy niech idzie do Warszawy bo te pieniądze tam powędrowały, to że blokóje włączenie kolejnych miejscowości to tez wiemy i dlatego ONA nie ma szans. Rzeszów jej i ugrupowaniu PiS-owskiemu tego nie zapomnimy, a radni z PiS-u w Rzeszowie cały czas byli przeciwni wszystkim inwestycjom w Rzeszowie tak że nie maja najmniejszej szansy ale jak nie wystartują to się nie przekonają dla nich wstydu niema.

wybory
wybory
3 dni temu
Reply to  emeryt

Pan Warchoł ma jakieś szanse bo tylu jest posłów z Rzeszowa a oprucz niego nic nam nie załatwili. Warchoł ma największe szanse bo Rzeszów w myśleniu to nie wiochy i głosowanie jest bardziej dojrzałe.

Makumba
Makumba
3 dni temu
Reply to  wybory

Tobie ośle i nieuku tow. Warchlak powinien „załatwić” słownik ortograficzny j. polskiego!

Piotr
Piotr
4 dni temu

Minister niech lepiej pilnuje aktywów jakie wypływaja bezkarnie ze społek Skarbu Państwa a o zwrot wyprowadzonych aktywów jakoś prokuratorzy nie zabiegają.