Schłodzili ciało noworodka o kilka stopni

RZESZÓW. Mała pacjentka, po ciężkim porodzie i związanym z tym niedotlenieniem mózgu ratowana jest za pomocą hipotermii.

Leczenie hipotermią (zimnem) pomaga niwelować skutki niedotlenienia okołoporodowego, które często skazuje dziecko na wózek inwalidzki. Leczenie polega na schładzaniu ciała noworodka (do 33,5 stopni C) przez 72 godziny w celu wyciszenia (uśpienia) metabolizmu komórek nerwowych. – Ważne by wprowadzić dziecko w ten stan przed upływem 6 godzin od urodzenia. Po tym czasie komórki nerwowe obumierają i już się nie zregenerują (u dorosłych pacjentów w tym celu stosuje się tzw. śpiączkę farmakologiczną) – mówi dr Wiesław Ksyciński, lekarz kierujący oddziałem noworodkowym w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Rzeszowie.
Dziecko trafiło do WSS zaraz po urodzeniu z Pro-Famili w Rzeszowie. – W tym czasie można dowieźć do nas dziecko z każdego miejsca w województwie. Wcześniej najbliższe takie stanowisko było w Krakowie gdy ono było zajęte dramatycznie malały szanse na dowiezienie podkarpackiego maleństwa na czas do Łodzi – mówi dr Ksyciński.

am

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.