Ścigany za… podatek zapłacony po terminie?

- Choć zaległy podatek zapłaciłem wraz z odsetkami, i tak postawiono mi zarzut. Nie zostawię tak tej sprawy – mówi Kazimierz Janik przedsiębiorca z Trzebowniska. Fot. Wit Hadło

RZESZÓW. Kazimierz Janik, przedsiębiorca z Trzebowniska, skarży się na prokuratora.

– W 2011 r. od 21 marca do 20 czerwca, czyli za 4 miesiące, nie zapłaciłem w terminie podatku. Zrobiłem to 25 lipca tego samego roku, wraz z odsetkami. Teraz, czyli po upływie przeszło pół roku, prokuratura zaczęła mnie za to ścigać, choć wszystko jest uregulowane – mówi przedsiębiorca Kazimierz Janik. – W jakim my kraju żyjemy?

30 marca 2012 r. przedsiębiorca usłyszał zarzut niewpłacenia do Urzędu Skarbowego podatku od wynagrodzeń. – Sprawę traktowałem spokojnie, ponieważ zobowiązanie było uregulowane – mówi. – W dniu wydania decyzji (19 stycznia 2012 r.), oraz w dniu przedstawienia zarzutów, zobowiązanie nie istniało, a skoro tak, to nie istniała moja odpowiedzialność z tytułu opóźnienia wpłaty podatku. W moim mniemaniu zarzut nie znajdował żadnego uzasadnienia – przekonuje Janik.

Sprawa z II Urzędu Skarbowego trafiła do prokuratury.– Choć w mojej opinii nie było żadnych podstaw ani prawnych ani faktycznych do wszczęcia postępowania, gdyż moja ewentualna karalność ustała w dniu 25 lipca 2011 r., 27 listopada tego roku do mojego domu wpadli policjanci w celu doprowadzenia mnie na badanie i dokonali osadzenia mnie w areszcie  – dodaje przedsiębiorca.

O sprawę Kazimierza Janika zapytaliśmy w Izbie Skarbowej. – Jeżeli się uznało, że czyn niezapłacenia podatku w terminie zaistniał, zgodnie z art. 304 mamy obowiązek niezwłocznie zawiadomić o tym prokuraturę – mówi Małgorzata Jopek, rzecznik prasowy Izby Skarbowej w Rzeszowie.

Dzwonimy więc do prokuratora prowadzącego sprawę przedsiębiorcy. – Skoro przedsiębiorca nie zapłacił podatku w terminie, ale zaległa kwota wraz z odsetkami została uregulowana, na jakiej podstawie wszczęte zostało postępowanie? – pytamy. – Istotnie, czasem takie sytuacje się zdarzają. Takie naprawienie szkody, w tym przypadku zwrócenie należnej kwoty ma wpływ na wymiar kary – wyjaśnia prokurator Piotr Pawlik z Prokuratury Rejonowej dla miasta Rzeszów.

Teraz przedsiębiorca żąda jednak dokładnego zbadania sprawy i wyciągnięcia wniosków w stosunku do prokuratora, który zajmuje się sprawą. Swoim problemem zainteresował już premiera, ministrów finansów i sprawiedliwości, prokuratora generalnego i dyrektora rzeszowskiej Izby Skarbowej.

Katarzyna Szczyrek

14
Dodaj komentarz

avatar
8 Comment threads
6 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
11 Comment authors
DriverEwaMarzenaMarzenazulugula Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Marzena
Gość
Marzena

Znam tego czlowieka i nigdy nie powiem zlego slowa na niego.To jakim byl czlowiekirm powinno zainteresowac ludzi myslacych.Prawdziwie dbajacym o swoich pracownikow.Myslacym i czulym na ludzkie tragedie.Jednak co znaczy to dla Urzedu Skarbowego i dla ZUS tylko kasa (bo konczy sie w Skarbcu Panstwa Polskiego).Zniszczyc,zagarnac i moze wylicytowc za grosze dla szcownych politykow. Moze najlepszym wyjsciem bylo by zorganizowac obcy kapital i przez jakis czas wogole nie placic podatku (bo jakim prawem ma istniec polski biznes) (Polski juz nie ma jak powiedzial Minister w aferze podsluchowej).A tu masz Janik prosperuje.Zniszczyc go.Taka definicja kieruja sie wszelkiego rodzaju Urzedy. Panie Kazimierzu sa… Czytaj więcej »

Ewa
Gość
Ewa

Ja też niestety znam tego człowieka i to zwykły złodziej. Większą połowę załogi zatrudnia bez umów. A mnie w ogóle nie wypłacił wynagrodzenia. A na dodatek te jego niemoralne propozycje…. kto by sie go czepił????

Driver
Gość
Driver

Zgadzam się ewa też miałem stycznośc z tym nie nazwe go czlowiekiem

Driver
Gość
Driver

Co ty pieprzysz kobieto? To zwykły kretacz. Pracownikom nie wypłaca na czas wynagrodzeń. Zaniza im składki do ZUS. Pracowników traktuje jak psa. Wyzywa od kurew i chujów. Taki jest ten człowiek zresztą jego nie można nazwać człowiekiem

Marzena
Gość
Marzena

Do Pana Kazimierza Janika Drogi Panie zycze wszystkiego najlepszego w zyciu i prowadzeniu firmy.Ubolewam,iz nekany jest Pan przez instytucje prawne i skarbowe.Moge powiedziec,ze wiem jakim pracodawca pan jest. Pomocnym ludziom potrzebujacym ,Dbajacym o swoich pracownikow.Ci uczciwi ktorzy pracowali u Pana wiedza jakim jest Pan czlowiekiem.Przgarnial Pan bezdomnych,organizowal Pan kolonie dla dzieci pracownikow.pomagal ludziom ktorych doswiasczyl los.Do tego jest Pan ciezko pracujacym czlowiekiem Jednak tepil Pan zlodziei i nierobow.Teraz i wczrsniej borykal sie Pan z urzedami,ludzmi i firma.Ten kto niezna Pana powiniem zamknac usta i posluchac innych.Nawet jesli nie zaplacil Pan podatkow na czas to nie bylo to wynikiem lezenia na… Czytaj więcej »

Bonifacy Krufka
Gość
Bonifacy Krufka

Przeczytaj dokładnie zarzut, a tam niewątpliwe napisano jakiego okresu zarzut dotyczy, sądzę że właśnie:
w okresie od marca do czerwca 2011 – czyli okresu w jakim brak było wpłat.
Co chcesz zakwestionować?

Henio
Gość
Henio

Jeśli dobrze rozumiem, Pan Kazio jako płatnik nie odprowadził na czas zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych, z wynagrodzeń swoich pracowników. Według ustawy – Kodeks karny skarbowy: Art. 77. § 1. Płatnik lub inkasent, który pobranego podatku nie wpłaca w terminie na rzecz właściwego organu, podlega karze grzywny do 720 stawek dziennych albo karze pozbawienia wolności do lat 3, albo obu tym karom łącznie. § 2. Jeżeli kwota niewpłaconego podatku jest małej wartości, sprawca czynu zabronionego określonego w § 1 podlega karze grzywny do 720 stawek dziennych. § 3. Jeżeli kwota niewpłaconego podatku nie przekracza ustawowego progu, sprawca czynu zabronionego określonego w § 1 podlega karze grzywny… Czytaj więcej »

zulugula
Gość
zulugula

Dletego o Janiku się pisze bo on sam ściaga media do siebie i naglaśnia sprawy. Lubi jak się o nim mowi…dobrze czy żle ale musi być glośno…a dobrego slowa o nim powiedziec niestety nie mozna.. To ze Janik nie placi wiedza wszyscy ktorzy znaja to nazwisko, i ten artykul to nie pierwszy o nim i afera niczyn na skale kraju jak się zrobi wtedy on bedzie rosl w dumę. Smieszy mnie jego interwencja u premiera i ministrow ktora da mu tyle co odpowiedz ze nie sa organami kompetentymi do zajmowania sie ta sprawa a prokuratura nie tylko rzeszowaska dobrze goscia… Czytaj więcej »

q
Gość
q

Bo janik to oszust jest.

anna
Gość
anna

Janik od lat ma klopoty prawne i zapewne niektore prawdziwe a niektore nie

iza
Gość
iza

Gdyby Pan Janik był odbiorcą przesyłki marichuany to Prokuratura tak jak Oldze J. umorzyłaby postępowanie.
A tak – to będą dręczyć człowieka. Pan Roman Kluska może coś powiedzieć na ten temat.
Na przykładzie Al Capone widać, że najlepiej wsadzać do pierdla za podatki.

Ambroży
Gość
Ambroży

Mnie to nie dziwi , zapewne chodził pan w butach wypastowanych tnt , zamiast wysokoenergetycznych?. Takie podejrzenia mogą się powtarzać ?- dobrze że nie ma pan na imię Brunon!.

Ewa
Gość
Ewa

hi hi hi… pozytywne komentarze (opinie) o tym Panu to opłacona klaka… gdyby ktoś tam popracował kilka dni, to by zobaczył na czym polega mobbing i nieludzkie traktowanie

Driver
Gość
Driver

Dokładnie