Sędzia z Rzeszowa usłyszy zarzuty korupcyjne?

Śledczy z Katowic chcą przedstawić zarzuty sędziemu w stanie spoczynku z Sądu Apelacyjnego w Rzeszowie. Nie mogą, bo sędziego chroni immunitet. Czy będzie chronił nadal, zadecyduje w piątek sąd dyscyplinarny. Fot. Paweł Dubiel

RZESZÓW, KATOWICE. Afera podkarpacka. Prokuratura chce przedstawić zarzut przyjmowania łapówek sędziemu rzeszowskiego Sądu Apelacyjnego.

W piątek sąd dyscyplinarny rozpozna wniosek śledczych z Katowic, którzy chcą zezwolenia na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej sędziego w stanie spoczynku Edwarda L. z Sądu Apelacyjnego w Rzeszowie. Według śledczych, miał on przyjmować łapówki od Mariana D., skazanego już pierwszoplanowego bohatera afery podkarpackiej. Prócz pieniędzy miał być nimi też alkohol i wczasy na Wyspach Kanaryjskich dla córki sędziego.

Posiedzenie w tej sprawie rozpocznie się o godz. 10 – potwierdza sędzia Robert Kirejew, rzecznik Sądu Apelacyjnego w Katowicach.

Wniosek o uchylenie immunitetu sędziemu Edwardowi L. złożył do sądu Śląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach, który w razie uzyskania zgody zamierza przedstawić mu zarzut przyjmowania korzyści majątkowych w związku z pełnieniem funkcji publicznej. Grozi za to do 8 lat pozbawienia wolności.

„Jak ustalono w toku śledztwa, sędzia otrzymywał korzyści majątkowe w wysokości nie niższej, niż 30 tys. złotych od biznesmana Mariana D.” – czytamy w komunikacie Prokuratury Krajowej. – „Oprócz pieniędzy miał przyjąć od niego także korzyści majątkowe w postaci alkoholu, sponsorowania wycieczki zagranicznej na Wyspy Kanaryjskie dla córki sędziego oraz sponsorowania sędziowskich spotkań integracyjnych”. Do tych czynów, zdaniem katowickich śledczych, miało dochodzić w latach 2003-2009 w Tarnobrzegu (w latach 2003 – 2009 sędzia pełnił funkcję prezesa Sądu Okręgowego w Tarnobrzegu), Leżajsku, Sandomierzu i w innych miejscowościach podkarpackich.

„W ocenie prokuratora zgromadzony materiał dowodowy dotyczący sędziego Edwarda L. w pełni uzasadnia skierowanie wniosku o odebranie mu immunitetu” – podaje Prokuratura Krajowa.

Postępowanie przygotowawcze w tej sprawie toczy się od 8 listopada 2013 r. i obejmuje swym zakresem zarówno działalność Marian D., który za pomocą korzyści majątkowych zyskał szerokie znajomości w środowisku polityków, sędziów, prokuratorów i funkcjonariuszy służb specjalnych, jak również wiele innych zdarzeń związanych z przestępstwami urzędniczymi na terenie Podkarpacia. Dotychczas, w ramach tego śledztwa, skierowano akty oskarżenia, m. in., przeciwko byłej Prokurator Apelacyjnej w Rzeszowie Annie H., którą oskarżono, m. in., o przyjmowanie korzyści majątkowych oraz przestępstwa urzędnicze (została skazana nieprawomocnym wyrokiem na 6 lat pozbawienia wolności. Aktualnie czeka na proces apelacyjny), przeciwko prokuratorowi byłej Prokuratury Apelacyjnej w Rzeszowie w stanie spoczynku Zbigniewowi N., którego oskarżono, m. in., o przyjmowanie korzyści majątkowych oraz przestępstwa urzędnicze (jego proces jest w toku) oraz przeciwko byłemu Dyrektorowi Delegatury UOP w Rzeszowie Januszowi W., który został prawomocnie skazany na rok i 8 miesięcy więzienia za przestępstwa płatnej protekcji oraz prania brudnych pieniędzy. Ponad to w toku śledztwa przedstawiono, m. in., byłemu posłowi Janowi B. zarzuty przyjmowania korzyści majątkowych oraz powoływania się na wpływy w instytucjach państwowych.

Katarzyna Szczyrek

10
Dodaj komentarz

avatar
10 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
10 Comment authors
BeatastaśolekhijenaTomasz Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Beata
Gość
Beata

Zapewne może już niedługo dowiemy się o roli rzeszowskich notariuszy którzy współpracowali w byli ,,zalogowani w tym systemie,, z oszustami w przejmowaniu majątku,działek,mieszkań oraz udziałów Skarbu Państwa. Szczególne zainteresowanie organów i służb od lat budzi rola byłego sędziego obecnie notariusza rzeszowskiego oraz jego córki którzy działali w duecie.

staś
Gość
staś

Tylko jeden a co zresztą

olek
Gość
olek

Ciekawe informacje są w internecie o przeszłości tego prezesa Sadu Okręgowego w Tarnobrzegu Edward L.Podobno minister Sprawiedliwości w 2009 Andrzej Czuma (PO) chciał go zrobić piątym zastępca w Ministerstwie Sprawiedliwości. Ale liczne informacje jakie były w sprawa imprezy w Hamerni w której doszło do niejasnej śmierci byłego wiceprezesa Sadu Apelacyjnego w Rzeszowie śp. Andrzeja Kreta oraz sygnały z S.O w Tarnobrzegu od prokuratorów i sędziów nie doprowadziły jednak do tej nominacji.

hijena
Gość
hijena

nawet jezeli uda skazac Annę H i wsadzić do kryminalu,to co to będzie za kara.Leżenie caly czas na wyrku,czytanie Harlekinów ,ogladanie telewizji i robienie mianikurów i ćwiczenia na silowni.Z uwagi na jej chwalebną przeszłość ,pewne jest ,że nie zostanie osadzona między grypsującymi.

Tomasz
Gość
Tomasz

Chu…. Mu zrobia tak jak podk…. Bur…… Karap……

ROMAN
Gość
ROMAN

To wszystko to pikuś : wnioski,odwołania,apelacje,światkowie,materiały dowodowe : miękkie- twarde itd.utd.itd…….
I ciul z tego wszystkiego jak nikogo nie gonią w skarpetkach po naszym deptaku na Zaczernie -tak jak dawniej wozem po rynku dookoła a potem w objęcia Kata i pozamiatane
A dziś zamiatają, zamiatają ,zamiatają pod dywan czasami na dywan i nic ; O !

Marcin
Gość
Marcin

Brak jest informacji na temat wniosku jaki miał być rozpatrywany przed Sadem Dyscyplinarnym w Sadzie Apelacyjnym w Katowicach dnia 8.11.20119 r. Wiele wskazuje że sprawa mogła spadła z wokandy bo może nie wstawił się jakiś sędzia albo sędzia Edward L co do którego miał być rozpatrywany wniosek o pozbawienie go immunitetu.Podobno zebrane materiały dowodowe są bardzo twarde i dobrze udokumentowane.

Lotnik
Gość
Lotnik

To sędzia sprawozdawca Lorys napisał tak lakoniczne uzasadnienie wyroku w sprawie karnej spółki Rzg Sa że było to powodem kasacji jaka złożyli obrońcy do Sądu Najwyższego.

D jak Dąbek
Gość
D jak Dąbek

Ślązacy przemeblują podkarpacie :)

Jola
Gość
Jola

Ten były budynek KW PZPR pozostawił chyba w sobie jakieś stare zwyczaje z czasów PRL.Bo zaraził chyba ,,choroba,, nie tylko tych z 3 pietra, byłych prokuratorów z byłej już Prokuratury Apelacyjnej Anna H. Zbigniew N, czy może również innych prokuratorów spod Jasła albo z Jarosławia.Jeden prokurator dostał nadzór nad sprawą karna ale co z tego kiedy go nigdy w pracy nie było bo był ciągle na chorobowym zwolnieniu.