Sędziowie chcą odejść z pracy

Już 15 sędziów z 8 likwidowanych sądów na Podkarpaciu zamierza odejść na wcześniejszą emeryturę. Nie pozwala im na to minister sprawiedliwości. Dlatego sędziwie w tej sprawie chcą złożyć skargę w Sądzie Najwyższym. Fot. Wit Hadło

PODKARPACIE. W związku z likwidacją mniejszych sądów rejonowych sędziowie chcą odejść z pracy.

Piętnastu sędziów z 8 podkarpackich sądów rejonowych złożyło deklarację, że zamierza odejść w stan spoczynku (emeryturę). Powodem jest likwidacja “rejonówek” i powstanie  w ich miejsce wydziałów zamiejscowych. Na rezygnację z pracy sędziów nie zgadza się jednak Jarosław Gowin, minister sprawiedliwości, który wysłał już tym pracownikom sądu decyzje o przeniesieniu do innych sądów.

Na Podkarpaciu od 1 stycznia osiem miast (Brzozów, Kolbuszowa, Przeworsk, Lubaczów, Strzyżów, Nisko, Leżajsk i Ropczyce)  zostanie pozbawionych własnych sądów rejonowych. W ich miejscu powstaną wydziały zamiejscowe. Sędziowie z tych “rejonówek” nie zgadzają się na przenosiny do innych miast i chcą skorzystać z nadzwyczajnej sytuacji. Sędziowie, którzy nie uzyskali wieku emerytalnego, czyli 65 lat, a pracowali dotąd we  wspomnianych ośmiu likwidowanych sądach,  mają prawo przejść na emeryturę i to z 75-procentami obecnego wynagrodzenia. Zezwalają na to przepisy związane z likwidacją sądów.

– Sędziowie, którzy mają być przeniesieni (np. z likwidowanego sądu w Leżajsku do Łańcuta) zamierzają złożyć skargę na decyzje ministra sprawiedliwości do sądu Najwyższego. Minister nakazuje im bowiem pracować w innej “rejonówce” i nie zgadza się żeby przeszli na emeryturę – wyjaśnia Daniel Sajdyk, pracownik leżajskiego sądu i ogólnopolski koordynator Inicjatywy Społecznej “Brońmy sądów”. – Jeżeli Sąd Najwyższy przyzna rację sędziom, to nie będzie miał kto orzekać w sądach.

Mariusz Andres

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Ambroży Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Ambroży
Gość
Ambroży

Gdyby tak jeszcze dobrowolnie odeszli ci sędziowie z SN ( do których CBA zgłosiło wiele zastrzeżeń korupcyjnych) miałby Wojtunik czasu więcej zająć się A.Gradem i jego spółką elektrowni (atomowych w zalążku), a prokurator Seremet przypilnowałby szybciej i lepiej NPW zagubiona w sprawach Smoleńskich.