Sejm podrzucił nam “śmieci”, ale Senat “posprząta”

Senator z Przemyśla, Andrzej Matusiewicz uspokaja:. – Senat ma swój pomysł na ustawę “śmieciową” i jest on korzystniejszy dla ludzi niż poselski – mówi. Fot. Monika Kamińska

PODKARPACIE, KRAJ. Rady miast i gmin muszą do końca roku podjąć uchwały dotyczące nowych zasad wywozu śmieci. Tak zdecydowali posłowie i oni też podjęli decyzję, żeby naliczać opłaty za śmieci według liczby osób zameldowanych w danym gospodarstwie domowym.

Takie rozwiązanie na pewno uderzyłoby nas po kieszeni, ale na szczęście przytomnie na poczytania parlamentarzystów z Sejmu zareagowali senatorowie. – Senat nie godzi się na takie rozwiązanie i proponuje własne – zdradził nam senator z Przemyśla, mec. Andrzej Matusiewicz (PiS).

– Proponujemy, by liczba zameldowanych w gospodarstwie osób nie była “kluczem” do naliczania opłat za śmieci, a żeby wyliczając je, brać pod uwagę zużycie wody, rodzaj gospodarstwa, a także liczbę faktycznie w nim zamieszkujących – wyjaśnił mec. Matusiewicz. – To będzie bardziej sprawiedliwe – dodał senator.

Jednak nad pomysłami senatorów posłowie na pewno nie zdążą  podyskutować jeszcze w tym roku, a uchwały podjąć trzeba. Co prawda, jeśli dana rada tego nie zrobi, przepis wprowadzi wojewoda, ale senator z PiS radzi radom miast i gmin jednak stosowne uchwały podjąć, z tym że z założenia mają one być “tymczasowe”. – Kiedy wprowadzony zostanie “klucz” Senatu, rady uchylą te uchwały i wprowadzą nowe z datą wykonalności od 1 stycznia 2013 roku – tłumaczy senator będący jednocześnie prawnikiem z długą praktyką.

Senatorów niepokoi też poselski pomysł, by nie było preferencyjnych zasad dotyczących wywozu śmieci dla spółek komunalnych. – Wiele gmin zainwestowało w te spółki i sprzęt do wywozu i segregacji śmieci przed nowelizacją ustawy – mówi Matusiewicz. – A teraz w przetargu mogą przegrać z firmami z zagranicznym kapitałem – zauważa. Tak czy owak posłowie podrzucili nam niezłego “śmiecia”, ale za to Senat w porę zauważył i próbuje “posprzątać”.

emka

2
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
tomekrealista Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
realista
Gość
realista

Sprawiedliwy , zależy dla kogo. Bo co mają powiedzieć mieszkańcy domków, którzy wodę zużywają m.in do podlewania działek?

tomek
Gość
tomek

panie senatorze pan jest mecenasem a ustawy pan czytac nie umie – tam jest napisane ze naliczana stawka od zameldowanych ?? czytac nalezy ze zrozumieniem to, co pan proponuje zeby zameldowani nie byli „kluczem” to tak juz jest ehh – politycy najpierw glosuja nad czyms potem mowia ze to nie oni tylko inni , a potem robia z siebie bohaterow ktorzy poprawia ustawe dla obywateli….