Sejm uchwalił nowelizację ustaw sądowych

Sejm uchwalił nowelizację ustaw sądowych. W styczniu ustawą zajmie się Senat. Fot. Sejm/Rafał Zambrzycki

KRAJ. Opozycja do projektu uchwały złożyła 80 wniosków. Wszystkie odrzucono. Za przyjęciem nowelizacji głosowało 233 posłów, z kolei 203 było przeciwko, 10 osób wstrzymało się od głosu.

Sejm uchwalił w piątek nowelizację ustaw sądowych, która zakłada m.in. modyfikacje w sferze odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów i zmiany procedury wyboru I prezesa Sądu Najwyższego. Odrzucono wszystkie poprawki opozycji. Z sali Sejmu słychać było okrzyki „hańba” oraz „konstytucja”. W styczniu nowelizacją zająć ma się Senat.

Ciąg dalszy konfliktu i braku porozumienia na linii partia rządząca – opozycja. W piątek po południu, Sejm uchwalił nowelizację ustaw sądowych. Mowa o zmianach określanych jako „ustawa dyscyplinująca” lub „ustawa kagańcowa.” Czego dotyczą? W dużym skrócie, uchwalone nowelizacje wprowadzają odpowiedzialność dyscyplinarną sędziów za m.in. działania lub pewne zaniechania, które mogą uniemożliwić lub utrudnić prace wymiaru sprawiedliwości oraz za zachowania kwestionujące skuteczność powołania sędziego.

Zaproponowane zmiany nie spodobały się opozycji, która określiła je jako „atak na wymiar sprawiedliwości”. – Dziś chcecie pogrzebać fundamentalne zasady cywilizacji zachodniej. Po co? Bo chcecie przykryć swoje afery, którymi żyje opinia publiczna – mówił Borys Budka, szef klubu KO. W słowach nie przebierał także Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes PSL, zarzucając PiS-owi „kneblowanie” ust sędziom. – PiS mówi o reformowanie sądów, więc pokazuje kolejną zmianę, ale to tylko akt zemsty i dowód na to, kim jesteście – mówił szef „Ludowców”.

Z sali słychać było okrzyki: „wstyd” czy „hańba!”. Opozycja do projektu uchwały złożyła 80 wniosków. Wszystkie odrzucono. Ostatecznie za przyjęciem nowelizacji głosowało 233 posłów, 203 było przeciw, 10 osób wstrzymało się od głosu. Marszałek Senatu, Tomasz Grodzki, upublicznił list od Komisji Europejskiej, który zawiera wezwanie Polski do wstrzymania się nad procedowaniem zmian w sądownictwie. Niektórzy posłowie wprost mówili, że zmiany zmierzają do wyprowadzenia Polski z Unii Europejskiej. Przyjętą nowelizacją zajmie się Senat. Kiedy? Najprawdopodobniej między 15 a 17 stycznia. Teraz parlamentarzystów czeka przerwa świąteczna.

kl

2
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
Janmaniek Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
maniek
Gość
maniek

Wstyd i hańba to mieć takich posłów, najpierw robią ferment, donoszą na Polaków, a potem nie przychodzą na głosowanie, pewnie celowo, bo jak zablokują to przestaną istnieć, nie będzie fermentu i donoszenia, tak trwają dalej i dzielą wyborców.

Jan
Gość
Jan

tylko konfederacja KORWIN zlikwiduje aferalne unijne koryto okraglostolowe, feminizm=depopulacje,