Senat bez poprawek przyjął ustawę emerytalną

Fot. Archiwum

KRAJ. Teraz nowelizacja czeka tylko na podpis prezydenta

Podczas głosowania senatorowie nie zgłosili poprawek do nowelizacji ustawy o emeryturach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Zakłada ona podwyższenie wieku emerytalnego do 67. roku życia. Również nowelizacja ustawy o emeryturach mundurowych trafi do podpisu do prezydenta Bronisława Komorowskiego.

63 senatorów zagłosowało za przyjęciem ustawy bez poprawek. Przeciw było 31. Nowa ustawa emerytalna zakłada stopniowe wydłużanie wieku emerytalnego. Od roku 2013 wiek emerytalny ma wzrastać o 3 miesiące. W ten sposób mężczyźni osiągną docelowy wiek emerytalny w roku 2020, natomiast kobiety w 2040 r. Przewidywana jest też możliwość przejścia na wcześniejszą, częściową emeryturę. Do ustawy zgłoszono ponad 20 poprawek. Komisje senackie rekomendowały jednak przyjęcie ustawy bez poprawek.

Na podpis prezydenta czeka też nowelizacja ustawy emerytur służb mundurowych. Obecnie muszą oni przepracować 15 lat, żeby mieć uprawnienia emerytalne. Nowa ustawa zakłada, że ci funkcjonariusze, którzy zaczną służbę od roku 2013, będą musieli już przepracować 25 lat i osiągnąć do tego wiek 55 lat.

Blanka Szlachcińska

do “Senat bez poprawek przyjął ustawę emerytalną”

 1. Józef

  Po raz kolejny okazuje się, że za błędy polityków najwyższą cenę płacą najsłabsi. Emerytury najuboższych seniorów wkrótce mogą zostać obniżone. Zdaniem znawców prawa Trybunał Konstytucyjny uchyli tegoroczną waloryzację kwotową. Dla kilku milionów emerytów oznacza to obniżenie świadczeń nawet o kilkadziesiąt złotych miesięcznie!
  Skąd całe zamieszanie? Pod koniec stycznia tego roku, podpisując ustawę o waloryzacji kwotowej prezydent Bronisław Komorowski (60 l.) skierował jednocześnie jej zapisy do Trybunału Konstytucyjnego. Jego wątpliwości wzbudził fakt, że blisko 3 miliony emerytów otrzymujących ponad 1450 złotych miesięcznie straciło na takim rozwiązaniu.
  Teraz wszystko wskazuje na to, że TK zakwestionuje wprowadzenie równej dla wszystkich podwyżki. Jeśli tak się stanie, od momentu wydania tej decyzji wysokość waloryzacji zostanie przeliczona ponownie. Oznacza to, że najniższe emerytury zostaną obniżone nawet o 27 złotych.

  • L.k

   I bardzo dobrze,bo waloryzacja powinna być tylko procentowa,aby kazda emerytuura nie traciła na wartości.,a nie odbieranie tym co pracowali dłużej,lub płacili większe składki i dawanie innym.Oczywiście ,ze najniższa emerytura powinna być podniesiona ,lecz nie kosztem tych którzy wypracowali sobie wyższe emerytury. Waloryzacja,to nie jest podwyżka,tylko wyrównanie wartości nabywczej posiadanej emerytury.

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.