Seniora coraz częściej nie stać na leki

Każdy pacjent ma prawo poprosić lekarza o wypisanie tańszego odpowiednika, albo zamianę przepisanego już leku na tańszy odpowiednik w aptece. Fot. Archiwum

PODKARPACIE. 25 proc. seniorów płaci za leki dwa razy więcej niż mogliby płacić za medykament o takich samych właściwościach.

5 tys. zł płaci rocznie przeciętny emeryt za leki. Biorąc pod uwagę, że jego dochód wynosi 12 tys. zł to sporo. Według badań TNS, dużej grupie emerytów (32 proc.) zdarza się przynajmniej raz nie wykupić leków z recepty lub zażywać mniejszą od przepisanej dawkę z powodów finansowych. – Ja leki wykupuję oszczędzając na jedzeniu, ale wielu moich znajomych rezygnuje z przyjmowania części leków, bo na wszystko nie starczyłoby pieniędzy – mówi Stanisława Michalska z Rzeszowa.

Czy można jednak leczyć się skutecznie, a płacić mniej w aptekach? Jak to zrobić? Stosując tańsze zamiennik – czyli leki o identycznym przeznaczeniu i działaniu, różniące się jedynie ceną, nazwą, wyglądem i opakowaniem. Czy jednak każdy zamiennik jest tak samo skuteczny i bezpieczny? 

Z medycznego punktu widzenia – tak. Zamienniki zawierają tę samą substancję czynną (leczącą chorobę), dają taki sam efekt, stosowane są w tej samej dawce, mają taką samą postać (kapsułki, tabletki). Nie ma żadnych różnic terapeutycznych. Różnice dotyczą jedynie spraw zewnętrznych, takich jak producent, opakowanie czy cena.

Pacjent ma prawo do zamiennika
Każdy pacjent ma prawo poprosić lekarza o wypisanie tańszego odpowiednika, albo zamianę przepisanego już leku na tańszy odpowiednik w aptece. Farmaceuta ma obowiązek na prośbę pacjenta zamienić wypisany lek na tańszy odpowiednik. W wyjątkowych przypadkach, kiedy lekarz wie, że pacjent źle zareaguje na zmianę leku, może na recepcie napisać: “Nie zamieniać”. Wtedy farmaceuta nie da tańszego odpowiednika nawet tedy gdy pacjent tego chce – mówi Lidia Czyż, sekretarz Podkarpackiej, Okręgowej Izby Aptekarskiej w Rzeszowie.

Rozwiązaniem jest też program 60+
Program 60+ walczy o jak najniższe ceny leków dostępnych bez recepty oraz nierefundowanych leków na receptę negocjując je dla swoich członków bezpośrednio z producentami. W przypadku preparatów refundowanych, których ceny są sztywne, propaguje wśród seniorów wiedzę w zakresie korzystania z tańszych zamienników, które pozwalają na znaczne obniżenie kosztów terapii.

Szczegóły można znaleźć na stronie www.program60plus.pl.

Anna Moraniec

do “Seniora coraz częściej nie stać na leki”

  1. nieczytelnik

    te Wasze artykuły zawsze rozbrajają. a po co komu lekarstwa ? i co że nie ma kasy na nie ? ja rozumiem, leki które potrzebuje człowiek do życia, leki które są niezbędne – jak każdy normalnie myślący wie, że ich jest niewiele. to jakaś masakra w tym kraju że na wszystko tableteczka, na sranie tabs, na gardło tabs, na ból dupy tabs

  2. ROMAN

    senior ma szybko zdechnąć – stanowi balast dla całego systemu- i jest po prostu typowym trutniem – o to przecież chodzi
    – wszystkie inne opowiastki można włożyć między bajki.

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.