Serce starsze o osiem lat niż metryka

Wyniki badań są porażające. Jeśli nie zmienimy stylu życia i przyzwyczajeń żywieniowych, grozi nam epidemia otyłości, połowa Polaków może mieć nadciśnienie, co dziesiąty cukrzycę. Fot. sxc.hu

Wiemy już co wpływa na choroby serca i jak w ostatnich latach zmieniały się czynniki sprzyjające zawałom i udarom.

Naukowcy przebadali 2,4 tys. Polaków sprawdzili, jak wielu ma nadwagę czy chorują na cukrzycę i nadciśnienie, czy palą papierosy. Na tej podstawie wyliczyli wiek przeciętnego polskiego serca. Okazało się, że jest ono średnio o osiem – dziewięć lat starsze od swojego właściciela.

– Jeśli serce 40-latka ocenimy na blisko 50 lat, to znaczy, że ryzyko np. zawału czy udaru u tej osoby jest takie samo jak u kogoś o dziesięć lat starszego – tłumaczy doc. Tomasz Zdrojewski z Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego z Gdańska, koordynator badania NATPOL 2011.

Tętnice wskazują na wiek

Kardiolodzy mówią: “Jesteś tak stary, jak stare są twoje tętnice”. To znaczy, że przy ryzyku zawału serca czy udaru mózgu, ważniejszy od metryki jest biologiczny wiek naczyń krwionośnych. Badania dzieci mających problemy z nadwagą i otyłością oraz podwyższony poziom cholesterolu przeprowadzone przez amerykańskich uczonych wykazały, że u ponad połowy dzieci ich tętnice szyjne przypominały naczynia 45-latków!

Jest źle, a będzie jeszcze gorzej

-Sytuacja jest fatalna, co będzie za kilka lat? Strach myśleć – mówi dr n. med. Marian Futyma, specjalista chorób wewnętrznych, kardiolog, ordynator oddziału kardiologii w NZOZ LuxMed w Rzeszowie.

– Otyłych dzieci przybywa w zastraszającym tempie, a winna temu jest wręcz skrajnie patologiczna dieta żywieniowa. Dzieci najchętniej (za zgodą rodziców!) zjadają chipsy i inne “śmieciowe jedzenie’, wysokokaloryczne, a nie dające sytości, z reguły popijane słodkim napojem. Ratunkiem jest jak najszybsza zmiana niezdrowej diety. Przekonanie dzieci  do jedzenia większej ilości owoców i warzyw (fasola, zielony groszek i ciecierzyca obniżają cholesterol) oraz picia herbaty z hibiskusa (obniża ciśnienie tętnicze). Rezygnacji z fast foodów i zmuszenie do codziennego, kilkudziesięciominutowego ruchu. Należy również uświadomić całemu społeczeństwu, że co roku 50 tys. osób umiera za zawał serca nierozerwalnie związany z miażdżycą naczyń.

Epidemia otyłości

Naukowcy przewidują, że wyniki Polaków będą gorsze ze względu na starzenie się społeczeństwa. Jeśli nie zmienimy stylu życia, w 2035 roku jedna trzecia Polaków będzie otyła, połowa może mieć nadciśnienie, co dziesiąty cukrzycę. Jedyny wskaźnik, który się poprawia, to palenie papierosów. Jak wynika z przeprowadzonych badań, Polacy coraz mniej palą, a młodzi rzucają papierosy szybciej niż ich rodzice. Jeżeli tendencja się utrzyma to w 2035 roku palić będzie zaledwie co 15. Polak.

Anna Moraniec

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments