Setki kobiet zapowiadają walkę o wydłużenie urlopów rodzicielskich

W proteście przeciwko proponowanym przez rząd zmianom powstał ruch “Matki I kwartału 2013”. Fot. Archiwum

PODKARPACIE. “Matki I kwartału 2013” czują się dyskryminowane.

– Tylko dlatego, że córeczka urodziła się 15, a nie 18 marca, moja żona będzie pozbawiona dwa razy dłuższego, bo aż 12 miesięcznego urlopu wychowawczego. To niesprawiedliwe i krzywdzące – mówi Łukasz Micał z Rzeszowa.

Ustawa zmieniająca zasady przyznawania urlopów wychowawczych, zgodnie z którymi prawo do rocznego urlopu przypadnie tylko rodzicom dzieci urodzonych po 17 marca 2013 r. (jeśli przyjdą na świat przed tym dniem, urlop będzie trwał pół roku) ma wejść w życie 1 września. Gdyby weszła w życie do 10 czerwca, wydłużony, 12-miesięczny urlop, przysługiwałby rodzicom wszystkich urodzonych w tym roku. Właśnie w proteście przeciwko proponowanym przez rząd zmianom powstał ruch “Matki I kwartału 2013”.

Walczą o możliwość bycia z dzieckiem
“Nasze dzieci, pomimo że urodzone w jednym roku, zostaną od dnia narodzin podzielone na dwie grupy – te, które miały szczęście przyjść na świat po drugiej połowie marca 2013 r. i będą mogły spędzić z mamą lub tatą dwa razy więcej czasu, oraz te, które urodziły się w ciągu pierwszych dwóch i pół miesiąca 2013 r. i takiej szansy mieć nie będą – zostaną oddane do żłobka lub pod opiekę obcej osoby” – piszą “Matki I Kwartału” w liście otwartym do ministra pracy i polityki społecznej Władysława Kosiniaka-Kamysza.

Według nich, taki podział jest krzywdzący, tym bardziej, że inne ustawy, np. o obowiązku szkolnym lub przepisy o tzw. becikowym dotyczą całych roczników dzieci bez względu na miesiąc narodzin. – Nasza córeczka od dnia narodzin będzie więc dyskryminowana – mówi pan Łukasz.

Na razie ministerstwo jest nieugięte i zapowiada, że nie będzie rozszerzenia rocznego urlopu dla kobiet, które urodziły w pierwszym kwartale 2013 roku.

Anna Moraniec

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Aśka Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Aśka
Gość
Aśka

Boże nigdy nikomu niedogodzi. niech sie zastanowią. Jakby ustawa weszła od 1 stycznia to by pokrzywdzeni byli ci co urodzili 31 grudnia o 23:55, jakby ustawa weszła w życie od 1 kwietnia pokrzywdzeni by byli też, zawsze bedzie ktoś pokrzywdzony …. żal mi tych ludzi niemyślących