Setki miejsc pracy dla fachowców z Polski

Bezpieczną, legalną i dobrze płatną pracę za granicą można teraz znaleźć niemal nie wychodząc z domu.

PODKARPACIE. Znamy listę najbardziej poszukiwanych zawodów w Unii Europejskiej i wiemy jak dostać legalną i dobrze płatną pracę. To łatwiejsze niż kiedykolwiek!

Setki tysięcy ofert pracy, sprawdzeni pracodawcy, pewne zarobki i możliwość skorzystania z bezpłatnej pomocy doradców zawodowych w całej Europie. Tak teraz można i trzeba szukać pracy w Unii, a pomagają w tym Europejskie Służby Zatrudnienia, które działają także na Podkarpaciu.

W sieci europejskich ofert pracy można obecnie znaleźć około 1,2 mln ofert pracy, złożyć swoje CV i zalogować się na stronie i umieścić swoje dokumenty aplikacyjne, do których wgląd mają pracodawcy z całej Europy.

– Europejskie Służby Zatrudnienia, czyli EURES są sieciąwspółpracy, której zadaniem jest swobodne przemieszczanie się w ramach Unii Europejskiej – mówi Tadeusz Gospodarczyk, zastępca dyrektora Wojewódzkiego Urzędu Pracy, w ramach którego działa EURES. – W bazie ofert EURES znajdują się wyłącznie wiarygodne i legalne miejsca pracy i co bardzo ważne, pomoc w znalezieniu wakatów w Europie jest całkowicie bezpłatna.

Najbardziej poszukiwani

Dzięki systemowi, w którym pracuje obecnie 850 doradców w całej Unii, EURES dysponuje także Europejskim Monitoringiem Wolnych Miejsc Pracy i jasno z niego wynika, gdzie i jakich fachowców potrzeba najbardziej.

Do piątki najbardziej poszukiwanych grup zawodowych należą: specjaliści w dziedzinie finansów i sprzedaży: 11,8 tys. wakatów w Niemczech, 2,8 tys. w Belgii i 2,8 tys. we Francji. Na drugim miejscu są sprzedawcy i demonstratorzy towarów: 6,2 tys. wakatów w Niemczech, 1,8 tys. w Austrii i 1,3 tys. we Francji. Kolejne poszukiwane zawody to pracownicy opieki osobistej i pokrewni: 21,6 tys. wakatów w Wielkiej Brytanii, 12,5 tys. w Niemczech i 1,2 tys. we Francji. Na czwartym miejscu znajdują się sprzedawcy na straganach i targowiskach. W Wielkiej Brytanii potrzeba ich aż 20 tys., 4 tys. w Belgii i 800 w Niemczech. Piątkę najbardziej poszukiwanych zawodów zamykają specjaliści w branży nowoczesnych rozwiązań medycznych: 7,6 tys. wakatów w Niemczech, 2,9 tys. w Belgii i 500 we Francji

Szukają pracowników z Podkarpacia

– W pierwszym półroczu 2011 roku przeprowadzono i prowadzonych jest 78 rekrutacji dla pracodawców z krajów Europejskiego Obszaru Gospodarczego na zgłoszone 897 wolnych miejsc pracy – wyjaśnia Marta Rusek, doradca EURES. – Potrzebni są przede wszystkim fachowcy, w tym animatorzy kultury, lakiernicy samochodowi, mechanicy, kierowcy, inżynierowie, pracownicy budowlani, pracownicy w rolnictwie, rzeźnicy, personel hotelarsko – gastronomiczny, spawacze, stolarze, sprzedawcy, farmaceuci i pielęgniarki. Od chętnych, którzy chcą wyjechać za granicę przyjmujemy podania o pracę i przekazujemy do pracodawców i doradców w UE.

Przeczytaj zanim pojedziesz

System EURES to nie tylko pośrednictwo, ale i sprawdzone informacje dotyczące wszystkich krajów UE.

– Na portalach www.eures.gov.pl i www.ec.europa.eu znajdują się informacje o warunkach pracy i życia w danym kraju – mówi Tadeusz Gospodarczyk. – W tym opis rynku pracy, warunki życia i pracy, informacje o dniach wolnych, telefonach alarmowych, informacje o rodzaju umów, o tym jak założyć własną działalność gospodarczą, o świadczeniach chorobowych, macierzyńskich, rodzinnych, z tytułu bezrobocia i podatkach. Naprawdę warto zapoznać się z tymi informacjami przed wyjazdem.

Małgorzata Rokoszewska 

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments