Skąd biorą się homoseksualiści? Jest sześć prawdopodobnych przyczyn

Homoseksualiści aktywiści, uczestnicząc w tzw. paradach równości, chcą zademonstrować światu swoją obecność. Jednak swoim wyzywającym wyglądem i zachowaniami zniechęcają do siebie pozostałą część społeczeństwa.
Homoseksualiści aktywiści, uczestnicząc w tzw. paradach równości, chcą zademonstrować światu swoją obecność. Jednak swoim wyzywającym wyglądem i zachowaniami zniechęcają do siebie pozostałą część społeczeństwa.

Homoseksualizm – warunkują go geny czy wpływ środowiska?

Dyskusja o prawach homoseksualistów wzbudza ogromne emocje i kontrowersje. Toczy się w mediach, ale i w rozmowach zwykłych ludzi. Czy homoseksualizm jest chorobą? Jeżeli tak, to czy da się go wyleczyć? A może to tylko wrodzona skłonność, która po prostu powinno się zaakceptować? Tymczasem dla większości z nas, choć może nie każdy ma odwagę o tym mówić głośno, homoseksualizm wydaje się jednak czymś nienaturalnym. Teorie i zdania wśród specjalistów są podzielone.

Jeszcze do lat 60. homoseksualizm powszechnie postrzegany był jako dewiacja. Jednak w okresie ówczesnej tzw. rewolucji seksualnej system pojęć związanych z seksualnością uległ całkowitej przemianie. To, co jeszcze do niedawna było wynaturzeniem, zaczęło być uważane za możliwe do zaakceptowania. Wkrótce nowy system pojęć wykroczył poza ramy publicystyki i objął kręgi naukowe.

W 1973 r. Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne (APA) wykreśliło homoseksualizm z międzynarodowej listy zaburzeń psychicznych. Decyzja ta zapadła jednak poprzez głosowanie, które odbyło się w dość specyficzny sposób. Jak można przeczytać na portalu fronda.pl: „formularze do glosowania rozesłano do 25 tys. członków, których zapytano, czy homoseksualizm powinien być wykreślony z listy. Jedynie 25 proc. w ogóle odesłało swoje formularze i wśród owych 25 proc. za wykreśleniem opowiedziało się 58 proc. Ta decyzja stała się początkiem przedefiniowywania pojęć związanych z tematem bez jakiejkolwiek podstawy.

Decyzje APA jako uznanego w świecie organu skupiającego specjalistów podchwyciły inne organa i odtąd zaczął panować pogląd jakoby wybitni naukowcy udowodnili, iż homoseksualizm jest wersją zdrowia człowieka. Tymczasem owi „naukowcy” zwyczajnie potraktowali problem niczym wybory, gdzie nie trzeba niczego udowodnić, a jedynie pozyskać większość dla swoich pomysłów”. Natomiast w 1991 r. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) usunęła homoseksualizm z listy chorób i oświadczyła, że „nie może być rozpatrywany jako zaburzenie”.

Choć nauka nie umie do końca rozstrzygnąć przyczyn homoseksualizmu, to środowiska homoseksualne mają gotowe odpowiedzi, które lansują w swojej propagandzie. Ten przekaz został przejęty przez dominujące media i wpływowe środowiska. Tezy propagowane przez homoseksualistów brzmią następująco:

  • homoseksualizm jest wrodzony, stanowi jedną z trzech głównych orientacji seksualnych, obok heteroseksualizmu i biseksualizmu,
  • homoseksualiści to 5-10 proc. wszystkich populacji, ponieważ homoseksualizm jest wrodzony, nie jest możliwe trwałe przejście z homoseksualizmu na heteroseksualizm, dlatego terapia w tym kierunku powinna być zabroniona,
  • homoseksualiści wszędzie są represjonowani, są ofiarami heteroseksualnych większości,
  • dzieci wychowywane przez homoseksualne pary niczym nie różnią się od dzieci wzrastających w rodzinach heteroseksualnych (źródło: kwartalnik „Fronda” nr 67/2013)

Tymczasem środowiska naukowe w sprawie genezy homoseksualizmu są mocno podzielone. Podstawowe dwa kierunki proponowanych rozwiązań to model uwarunkowań biologicznych (genetyczno-hormonalnych) oraz model psychologiczno-środowiskowy.

Skąd się bierze homoseksualizm? Oto najbardziej rozpowszechnione teorie:
1. Zaburzenia hormonalne w czasie ciąży
Jedną z przyczyn homoseksualizmu mogą być zaburzenia hormonalne w czasie ciąży. Mowa jest wtedy o homoseksualizmie wrodzonym.

– Zaburzenia hormonalne w czasie ciąży mogą spowodować ukształtowanie się nieprawidłowo ośrodka płci w mózgu. Urodzi się wówczas chłopiec, który w mózgu będzie miał zakodowaną płeć żeńską, a w przyszłości problemy z identyfikacją płciową. Na to nakładają się jednak czynniki środowiskowe. Dlatego, nawet jeśli płód rozwija się w niekorzystnych warunkach hormonalnych, nie oznacza to, że mężczyzna będzie homoseksualistą – twierdzi prof. Mieczysław Radochoński, psycholog kliniczny z Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Podobne zdanie ma seksuolog Marek Sawka. – Homoseksualizm nie jest jednostką chorobową. Według najnowszych badań, homoseksualizm częściowo jest efektem błędu hormonalnego jeszcze w życiu płodowym. Tak więc śmiało można powiedzieć, że spora część osób homoseksualnych nie staje się takimi, tylko się taka rodzi. Biorąc pod uwagę, że populacja osób o orientacji homoseksualnej obejmuje około 4 proc. ogółu społeczeństwa, niezależnie od regionu świata, rasy, kultury, to najbardziej prawdopodobne są biologiczne przyczyny tej orientacji – mówi specjalista.

2. Uwiedzenie przez dorosłego homoseksualistę
Homoseksualizm może być jednak nabyty, na co ma wpływ środowisko. Jak twierdzi prof. Radochoński: – Przyczyną homoseksualizmu może być również uwiedzenie przez dorosłego homoseksualistę, chłopca poniżej 15. roku życia, w okresie, kiedy kształtuje się rola płciowa. W wielu przypadkach osoby homoseksualne nie odpowiadają za to kim są, nie chcieli też tacy być – tłumaczy. – Na pewno w przypadkach homoseksualizmu nabytego są większe szansę na wyleczenie za pomocą specjalnej terapii niż w przypadkach o podłożu biologicznym – dodaje.

I ta teorię potwierdza podkarpacki seksuolog. – Homoseksualizm nabyty dotyczy osób w młodym wieku, szczególnie w okresie dojrzewania, które zostały uwiedzione przez osobę tej samej płci i nabrały przekonania, że są tej właśnie orientacji. Tego typu zaburzenia orientacji seksualnej są możliwe do wyleczenia – zaznacza seksuolog.

3. Nieprawidłowe relacje rodzinne
Na odmienną orientację mogą mieć wpływ również inne czynniki środowiskowe. – Do takich zaliczane jest choćby odpowiednie traktowanie przez rodzinę, która np. wychowując chłopca jak dziewczynkę lub odwrotnie może go niechcący skrzywdzić – zauważa prof. Radochoński.

Natomiast zwolennikiem syndromu nadopiekuńczej matki, a więc także teorii związanych z wychowaniem, był twórca psychoanalizy – Zygmunt Freud, który twierdził, że upodobanie tej samej płci to konsekwencja identyfikacji z matką w okresie między 4 a 5 rokiem życia. Zdaniem innych specjalistów z tej dziedziny, zaborcza matka wręcz odstręczała i była przyczyną fobii gejów w stosunku do kobiet, z kolei niedocenianie przez ojca wpędzało w kompleks niższości.

4. Molestowanie seksualne
Zdaniem niektórych, na odmienną od większości ludzi orientację seksualną, mogło mieć wpływ wykorzystywanie seksualne lub gwałt w dzieciństwie lub wczesnej młodości. W niektórych przypadkach zachowania homoseksualne pojawiają się bowiem jako reakcja na przeżycia traumatyczne, takie jak właśnie gwałt czy molestowanie seksualne. Należy pamiętać przy tym, że szczególna trauma dotyczyć będzie osób, które doświadczyły przemocy seksualnej od osób najbliższych i budzących zaufanie.

5. Przebywanie chłopców i młodych mężczyzn w hermetycznym męskim środowisku
Być może także przebywanie przez długi czas w hermetycznym, męskim środowisku może mieć wpływ ma odmienną orientację. Najlepszymi przykładami są domy dziecka, domy poprawcze, więzienia, wojsko, gdzie nieraz notowano przypadki gwałtów, które były konsekwencją długotrwałej wstrzemięźliwości seksualnej u osób dorosłych, a w przypadku dorastającej młodzieży upustem dla buzujących hormonów.

6. Nieudane doświadczenia z kobietami
Wśród teorii, które nie znajdują jednak naukowego potwierdzenia, a funkcjonują w świadomości społecznej, są też nieudane doświadczenia z kobietami, po których szuka się bliskości wśród przedstawicieli innej płci. Kilkukrotne odrzucenie, zawód miłosny, kompleksy, niska samoocena i spowodowana tym niemożność nawiązania bliższych relacji z płcią przeciwną może skutkować poszukiwaniem akceptacji i miłości u osób tej samej płci, które bardziej nas „rozumieją”.

Agnieszka Wójtuń

44
Dodaj komentarz

avatar
25 Comment threads
19 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
38 Comment authors
DickPiotrJohnPumaAnon Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Dick
Gość

rotfl

John
Gość
John

A ja przepraszam – wybory do Sejmu są przeprowadzane w ten sam ” dość specyficzny sposób” – uprawnieni są wszyscy dorośli, frekwencja wynosi ~50%, potem z tego jedna partia zbiera najwięcej i ona rządzi i twierdzi że jest demokratycznie wybrana….

Anon
Gość
Anon

Przekręciła Pani fakty. Zdecydowana większość naukowców zgadza się, że homoseksualizm ma podłoże czysto biologiczne, nie zgadzają się jednak, jakie dokładnie.

Przedstawiona w punkcie pierwszym teoria jest hybrydą dwóch osobnych popularnych teorii, wyjaśniających dwie różne rzeczy: transseksualizm i homoseksualizm. Pierwsza faktycznie mówi, że w wyniku wydzielenia w trakcie ciąży nieodpowiednich hormonów przysadka mózgowa uznaje, że należy do osoby o przeciwnej płci biologicznej, ale skutkiem tego nie jest homoseksualizm, tylko transseksualizm, czyli utożsamianie się z płcią przeciwną do biologicznej.

Homoseksualizm nie ma żadnego związku z tożsamością płciową.

Reszta punktów to brednie, Freud miał dużo głupich teorii.

P.S. Cytowanie fronda.pl jako źródła to jakiś żart.

MIruś
Gość
MIruś

XD

Wojtek
Gość
Wojtek

A skoro się biorą blondyni, rudzi, niebieskoocy? Po prostu część ludzi jest trochę inna niż reszta. Albo też każdy z nas jest trochę inni niż cała reszta ludzi. Nie ma w tym żadnej tajemnicy.

Arek
Gość
Arek

Cos w tym jest, ja urodzilem sie normalny az do czasu jak mnie matka odrzucila i zakazala mi sie spotykac z dziewczynami, ojciec mnie bil. Rodzice wyksztalceni a i tak ze mna robili co chcieli, pozniej koscielni sie do mnie zaczeli dobierac i oto stalem sie bisexualnym. Lubie chlopakow, dziewczyny tez ale bez mozliwosci zwiazku i oczywisce zadnych dzieci.

Dorota
Gość
Dorota

„podkarpacki seksuolog” ku**a jak to kompetentnie i profesjonalnie brzmi

dobra rada
Gość
dobra rada

Racja Doroto,ponadto to bardzo nobilituje ten „zaścianek” teraz już żaden „honorny palikociarz/wielki idol pewnego światłego redaktora SN/ nie bedzie już pyskował ,że na Podkarpaciu to tylko: „faszyści ,ciemnota i średniowiecze „, k*wa no nie :-))))

p.s
A o” siódmej prawdopodobnej przyczynie” ,to Szacowna Pani Redaktor już zapomniała ,a to jest prawdopodobne pochodzenie z okolic Słupska ,albo Biłgoraja ! hehehehe !

GośćRelu
Gość
GośćRelu

Homoseksualizm byl,jest i bedzie-istnieje tak dlugo jak istnieje ludzkosc.To zaspakajanie popedu plciowego.Im przystojniejszy mezszczyzna,tym prawdopodobienstwo wieksze,ze trafi na takiego samego.To srodowisko w jakim sie obracasz stwarzaja okazje ku temu .Mam caly czas na mysli to ze gejem czlowiek sie rodzi.Jjest to niezalezne od tej osoby-o tym czy bedzie gejem decyduja geny.Wielu mezszczyzn jest w Show bizness.To wspaniali ludzie obdarzeni niesamowitym talentem artystycznym,niesamowicie wrazliwi,taktowni,skromni,pomocni,utalentowani,emocjonalni,gotowi pomagac,ect.Osobiscie znam kilku i wiem o czym pisze.To wspaniali ludzie………

bodzik160
Gość
bodzik160

siema ja jestem gejem od 11 go roku życia ..Jak sie to stało .. Jakiś facet mnie wciągnął do piwnicy z kolegą i opciągałem im parówy aż łykałem spermę , spoczątku sie bałem ale pózniej po kilku łykaniu spermy , spodobało mi sie , po kilku dniach sam koledze powiedżałem czy mi da parówę i dał i spodobało mi sie do dziś … Fakt prawdą jest to że jak osoba posmakuje spermę to zostanie Bi Lub gej , Dziś mam 44 lata i życie mnie nauczyło że żaden psycholog nie pomoże wtej sprawie , to pić na wodę że psychologowie… Czytaj więcej »

matt
Gość
matt

pani redaktor proponuję zasięgnąć źródeł naukowych… orientacja seksualna jest wrodzona i jest to oficjalne stanowisko psychologów, które bezdyskusyjnie i jednoznacznie pokazują wyniki badań naukowych… więc gdzie środowisko naukowe jest podzielone? podzielone w tej kwestii jest tylko niedouczone społeczeństwo… a pisanie że promowanie pewnej wiedzy naukowej jest propagandą myślę, że jest po prostu żenujące…

Simon
Gość
Simon

Seksualność człowieka nie zna granic. Od zalania dziejów kobiety próbowały z kobietami faceci z facetami. Seks to zwykła potrzeba, doznanie i przyjemność. Jeżeli nie ma zaangażowania uczuciowego to seks mężczyzny z mężczyzną nie robi z nich homo. Ciekawość narcyzm pochlebianie. Jeżeli mężczyzna patrzy w lustro i podoba się sam sobie to dlaczego nie ma mu się podobać wizualnie inny facet? Z resztą mężczyźni z natury są bardziej zwierzęcy i szukają czasem innych doznań. Jak dwa samce które czasem się atakują. Facetowi czasem schlebia że nie tylko kobiety na niego lecą ale i faceci. Seks faceta z facetem nie robi z… Czytaj więcej »

Simon
Gość
Simon

Ciekawe. Znam tysiące gejów w moim środowisku i nie pamiętam żeby ktoś był zgwałcony mieli wcześniej dziewczyny i życie seksualne udane (a jednak zdecydowali się na mężczyzn) nie mieli problemów z rodzicami pochodzą z dobrych rodzin nikt ich nie przebierał w sukienki. Niektórzy Geje wyglądają jak bogowie dla kobiet. Silni owłosieni prawdziwy ideał dla kobiet. Mogliby mieć każdą, z seksem też nie mieli by problemu. A jednak wybierają mężczyzn. Zaobserwowałem pewną rzecz i może to śmieszne mówiąc że to ma coś wspólnego z narcyzmem ale mnóstwo świetnie wyglądających facetów miało kontakty z innym i nawet jak są hetero. Nie wiem… Czytaj więcej »

Bueno
Gość
Bueno

fuj teufel …..” znam tysiace gejow w moim srodowisku ” ………w jakim jestes wieku ?

dobra rada
Gość
dobra rada

Jak to, a to nie widać „w jakim wieku ” ??? Ja mu na oko po tym poście daję 999 lat ,jak na gawędziarza i „światowca ” przystało :-)))

magda
Gość
magda

SORRY ; Ale masz zwezone,zboczone horyzonty myslenia i zryty l.b,skoro dla ciebie to normalne.Jesli nie za pozno ,to prosze udaj sie do dobrego psychiatry , a przede wszystkim modl sie o zdrowie , bo sadzac po wpisie (bez terapii) o rozum bedzie za pozno.A ci niby z dobrych domow ,to zazwyczaj takich , gdzie rodzice nie poswiecali odpowiedniego czasu dla dziecka , bo wazniejsza byla kariera.Dobry dom nie oznacza dobry w doslownym tego znaczeniu.To , ze dziecku nic nie brakowalo finansowo ale moze milosci ze strony najblizszych, prawdziwej milosci nie tej w postaci pieknych ,modnych ciuchow i etc.A chce zauwazyc… Czytaj więcej »

Piotr
Gość
Piotr

Hej. To ty sie lecz. Wierzysz ze kobieta bez seksu mogla urodzic dziecko. A facet ktory ukrzyzowany stracil mnostwo krwii mogl zmartwychwstac. To ty lepiej poszukaj psychiatry. Bo kto o normalnym rozumie mogly uwierzyc w takie glupoty. Hahahahaha
Powinno sie was zamykać w wariatkowie. Bo ja jakbym powiedział, że widze ludzi, ktorych inni noe widza, i ze mna gadaja to by mnie zamkneli. A ty chodzisz po świecie wolno. Bo lobby koscioła tak ustawiło świat. Przejżyj na oczy. To największa mafia na świecie.

I nie zasłaniaj się wiara. Bo ja też moge odpowiedzieć ci tak samo. Przyjmij homoseksualizm na wiare.

Fajfus
Gość
Fajfus

Jak ci buchnę kasę to nie będę złodziejem ? Albo jak wydupczę twoją żonę to nie będziesz rogaczem, bo nie było między nami miłości tylko zwierzęcy seks ? Jebnij się fujarą w łeb bo ci coś szwankuje.

Wer3k
Gość
Wer3k

Ciekawi mnie czy ktoś prowadził badania, nad procentowym rozkładem tych przyczyn, wśród homoseksualistów. Jeżeli pierwsza przyczyna ma niewielki udział to wtedy homoseksualizm w więkrzości przypadków można uznać za chorobę, bo reszta to raczej zaburzenia psychiczne. Chociaż podejżewam i tak większość mówiłaby że ma to od urodzenia bo tak wygodniej.

Andzia
Gość
Andzia

Wer3k Swietna dedukcja, ja tez tak uwazam po przeczytaniu wielu materialow z badan roznych naukowcow i profesorow w tej dziedzinie, ktorzy musieli poodwolywac swoje teorie bo niestety nie byly jednoznaczne, a po drugie zeby z tym ‚srodowiskiem’ i im przychylnymi dyskutowac na takie tematy to trzeba sie wyedukowac bo potrzeba argumentow a nie tylko mowic ze to obrzydliwe, zboczone i ze to choroba itp

Gustaigusciki
Gość
Gustaigusciki

Prawda boli… Niestety w dzisiejszym świecie gdzie ludzie nawet nie wstydzą ale chwalą się takimi „odchyłami” tekst stawiający sprawę jasno musiał wzbudzić szum. Nie mam nic do gejów, szkoda mi ich, muszą żyć w zgodzie ze sobą, bo inaczej tylko krzywdzą siebie i innych, ale tego że wszyscy geje urodzili się gejami nikt mi nie wmówi. Mam paru przyjaciół gejów i żaden z nich nie ma normalnej rodziny…

Puma
Gość
Puma

Nienormalne rodziny produkują zarówno hetero jak i homo. Najbardziej boleję nad tą nienormalnością rodzin. Dopóki człowiek nie pozna sam siebie i czynników wpływających na orientację, również środowiskowych, nie będzie możliwości zapobiegania. Istnieje taka gałąź wiedzy jak epigenetyka, która wyjaśnia (między innymi ), że niektóre traumy mogą mieć wpływ na następne pokolenia. Z drugiej strony hermetyczne, męskie środowiska również wywierają niekorzystny wpływ. Widocznie człowiek nie jest tak silny za jakiego chciałby uchodzić.

tom
Gość
tom

w WHO góruje propaganda, w skład wchodzą też homoseksualiści,
Z kolei znam kilku ludzi, u których homoseksualizm jest konsekwencją pogrążania się w pornografii – już mocne obrazy porno z kobietami nie wystarczyły – mózg potrzebował więcej dodatkowych wrażeń…

TheDarkMatter
Gość
TheDarkMatter

I tu się zgodę.

ber
Gość
ber

Pani Agnieszko chyba czas zmienic profesje.
Pisze pani o czyms nie majac najmniejszego pojecia, wypadaloby troche bardziej zglebic temat.

dobra rada
Gość
dobra rada

A jak myślisz ber , na jaką „profesję mogą zmienić redachtorowanie ,ci fachowcy ??? Był tu taki jeden co zmienił profesją z policjanta na redachtora i od razu zaczął nawoływać, by do wyborów nie chodzić , albo wybierać tylko palikoty,drugi taki biedak nie wiedziałó nawet co znaczy cyferka 599 na oznaczeniu towaru/choć kazda sprzataczka w Biedronce to wie/ :-)))
Wyobrażasz sobie ber, co by się działo po zmianie ich profesji, w drugą stronę ???
Aż strach się bać !!! hehehehehehehehehehehehe

bobi
Gość
bobi

do graba
No no, tylko dziwne, że mój były chłopak był właśnie wojskowym i co najmniej jeszcze 2 inne osoby z jego jednostki. Nawet nie wiecie jakie to ciężkie bycie gejem, takię życie !

graba
Gość
graba

służę w wojsku 10 lat i ani ja ani moich 87 kumpli nie jesteśmy gejami na 100 %

Grabaa
Gość
Grabaa

To dobrze. :D

Wojak
Gość
Wojak

może wśród kolegów w swojej JW, nie ale w innych jednostkach są geje a nawet biseksualiści. Ja takich poznałem. nawet za partnera mam policjanta z OPP. :)

Darek
Gość
Darek

1 na 10 mężczyzn choćby to ulicy to homoseksualiści.. Więc przestań pierdolic bo w wojsku także jest homoseksualizm..
Nie pomyślałes nad tym że może nią chcą się ujawnić?

borjan
Gość
borjan

Czy w punkcie nr 5 mówiącym o „…Przebywanie chłopców i młodych mężczyzn w hermetycznym męskim środowisku …” autor artykułu bał się dodać słowa seminarium ???

TomiX
Gość
TomiX

Akademia wojskowa i ogólnie Armia

Grabaa
Gość
Grabaa

Nie no w porównaniu do innych zawodów to pedofilia w kościele jest na prawdę niska to tylko propaganda, jasne, że są przypadki które wyborcza nagłaśnia.

tom
Gość
tom

raczej autor tego się nie bał. Znam księży, którzy mają uczucia homoseksualne i nie szaleją z tego powodu tak, jak nakazuje propaganda gejowska.

julek
Gość
julek

ściągnijcie te ciotki z głównej, bo się niedobrze robi

olo
Gość
olo

fajne chłopaczki , ale by pucował.

olek
Gość
olek

ja też…. butem

Bueno
Gość
Bueno

badz szczery……….chyba SPILKA :)

Dariusz
Gość
Dariusz

A tak po prostu to niech sobie te? , ci? a tfu oni? one? niech siedzą w domu , bo mnie to gó@@o obchodzi kto kogo pod swoją prywatną kołdrą obraca.A może za wcześnie zlikwidowano hitlera i stalina? A oni by sobie poradzili.

Aga
Gość
Aga

Dariuszu – za wcześnie zlikwidowano Hitlera i Stalina? Czyli mamy rozumieć, że homoseksualizm to „przypadłość” ludzi współcześnie żyjących, których eksterminacja miałaby prowadzić do jego całkowitego zaniku? Gdyby Stalin i Hitler żyli i „poradziliby sobie” z homoseksualistami i ci więcej by się nie odrodzili? WOW! Ciekawe rozumowanie!

leon
Gość
leon

Jadą. Cały peleton, kierownica koło kierownicy, pedał koło pedała.

maniek
Gość
maniek

na załączonym zdjęciu widać jacy są „normalni”, wszyscy wiemy dlaczego media tak ich lansują, zwłaszcza te z ziemi świętej…

J
Gość