Skąd się biorą pluskwy i jak sobie z nimi radzić?

Pluskwy są pasożytami, które mogą pojawić się w każdym, nawet najczystszym domu. Często trudno jest jednoznacznie stwierdzić, skąd w mieszkaniu wzięły się pluskwy, a jeszcze trudniej jest się ich pozbyć. Pierwszym objawem obecności pluskiew w domu są ślady po ugryzieniu na skórze. Gdy już zlokalizujemy pluskwy w domu, trzeba jak najszybciej się ich pozbyć. Zwalczanie pluskiew nie jest jednak takie łatwe, jakby się mogło wydawać.

Jak rozpoznać pluskwę? Skąd pluskwy biorą się w domu? W jaki sposób radzić sobie z pluskwami? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w dalszej części artykułu. Zapraszamy do lektury.

Jak wyglądają pluskwy?

Pluskwa jest niewielka, osiąga ok. 5-7 mm długości i do złudzenia przypomina pestkę z jabłka. Posiada owalne, zwężające się ku dołowi ciało, które pokryte jest licznymi włoskami. Kolor pluskwy w dużej mierze zależy od tego, kiedy spożyła swój ostatni posiłek. Osobniki, które nie odżywiały się przez jakiś czas są koloru blado żółto-brązowego, natomiast świeżo po spożyciu ludzkiej krwi przybierają ciemnobrązową barwę.

Pluskwy bardzo szybko się mnożą. Samica produkuje od 2 do 3 jaj dziennie. Jako, że pluskwy żyją kilka miesięcy, każda samica zdąży w tym czasie złożyć około 500 jaj. Jaja są składane w szparach, a czas trwania poszczególnych stadiów rozwojowych zależy od wilgotności, temperatury i dostępności do pożywienia.

Pluskwy – skąd się biorą?

Powszechnym mitem jest, że pluskwy są wszędzie tam, gdzie jest brudno i niehigienicznie, co wcale nie jest prawdą. Pluskwy mogą pojawić się nawet w najczystszym domu. Plusem przestrzegania zasad higieny w takiej sytuacji jest to, że pasożyty uda się szybko zauważyć i skutecznie zwalczyć.

Owady często przynosimy do mieszkania w ubraniu lub podróżnym bagażu. Dlatego statystycznie częściej pojawiają się one w domach osób trudniących się pracą hydraulika lub elektryka, czy też ludzi dużo podróżujących. Mogą być pasażerem na gapę w używanych meblach lub tekstyliach. Gdy już trafią do domu, mogą bardzo szybko się po nim przemieszczać, rozsiewając się po wszystkich pomieszczeniach.

Pluskwy preferują małe zakamarki, dlatego jeśli mamy w domu pluskwy, to najpewniej gnieżdżą się one we wszelkiego rodzaju szparach, pęknięciach, wąskich otworach i zagięciach. Upodobały sobie szczególnie meble tapicerowane, chętnie też siedzą za tapetą lub boazerią.

Objawy ugryzienia przez pluskwę

Pluskwy są najbardziej aktywne w nocy, kiedy ich ofiara smacznie śpi. Samo ukłucie i moment wysysania krwi nie jest bolesny, ale później ślad po ukąszeniu może lekko swędzieć, uniemożliwiając dalszy sen.

Każdy inaczej reaguje na ukąszenie przez pluskwę. Niektórzy nie mają żadnych śladów ani objawów po ukąszeniu, za to u innych natychmiast może pojawić się reakcja alergiczna i inne silne dolegliwości.

Jak skutecznie zwalczyć pluskwy?

Obecne w domu pluskwy trzeba jak najszybciej zwalczyć, by zapobiec dalszemu ich namnażaniu. Zwalczanie szkodników może odbywać się na kilka sposobów. Niestety nie obejdzie się bez profesjonalnych środków. Najczęściej stosuje się zamgławianie ULV lub oprysk ciśnieniowy. Dużą popularnością też cieszą się metody takie jak wygrzewanie mieszkania lub wymrażanie całego lokum ciekłym azotem.

Domowe sposoby na pluskwy

Dobra informacja dla zainteresowanych jest taka, że nie ma konieczności wyrzucania wszystkich rzeczy, w których zalęgły się pluskwy. Pościel, ubrania czy inne materiały należy wyprać w gorącej wodzie, a następnie zastosować gorące suszenie w suszarce, bowiem temperatura powyżej 60 st. Celsjusza zabija wszystkie stadia. Przedmioty, których nie da się wybrać, można zapakować w foliowy worek i zamknąć w zamrażarce, w temperaturze co najmniej -20 st. Celsjusza, na minimum 10 godzin. W ten sposób wytępimy pasożyty we wszystkich stadiach.

Aby zapobiec pluskwom, należy unikać przynoszenia do domu przedmiotów wyrzuconych przez kogoś innego, systematycznie prać i suszyć pościel, jak i regularnie kontrolować otoczenie pod kątem obecności insektów.

Szukasz skutecznych sposobów na zwalczanie pluskiew? Odwiedź sklep internetowy Tedan.pl, gdzie znajdziesz bogaty wybór skutecznych specyfików na pluskwy i nie tylko.

Artykuł partnera