Skąd się wzięła szopka?

W Asyżu, gdzie Święty Franciszek rozpoczął swoje nauczanie przez cały rok na okrągło można podziwiać szopka.

Jako że kiedyś nie było telewizji, a prostemu Kowalskiemu trudno było sobie wyobrazić, jak mogła wyglądać scena narodzin w Betlejem, Franciszek z Asyżu wpadł na pomysł zaaranżowania wydarzeń związanych z narodzinami Bożego Syna. Tak powstała pierwsza żywa szopka we włoskim Greccio. Był wtedy rok 1223.

Od tamtej pory bożonarodzeniowe szopki stały się elementem tradycji. A w miejscu gdzie św. Franciszek rozpoczął nauczanie stanął kościółek. Dziś w Dolnym Asyżu jest jedna z największych bazylik na świecie. To tutaj przez cały rok można oglądać rozległą, działającą na wyobraźnię szopkę i to tu rozbrzmiewają kolędy bez względu na porę roku.

W Polsce szopki to trójwymiarowe makiety, w których centrum znajduje się grota lub stajenka, do niej zmierzają pasterze i królewscy wędrowcy, a wokół tego często toczy się zwyczajne życie. Szopki powstają z różnych materiałów, drewna, papieru, makaronu, a nawet ciasta – wszystko w zależności od fantazji autora.

bes

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Roman
Roman
9 lat temu

„Kowalskiemu trudno było sobie wyobrazić, jak mogła wyglądać scena narodzin w Betlejem” , więc wymyślono szopkę.
Kowalskiemu trudno było sobie wyobrazić po co napadliśmy na Afanistan więc wymyślono, ze w Afganistanie mieszka zły Bin Laden, ze się ukrywa, ze trzeba go złapać i postawić przed sądem …