Skandal dyplomatyczny w Smoleńsku!

„Pamięci 96 Polaków na czele z prezydentem RP Lechem Kaczyńskim, którzy 10 kwietnia 2010 roku zginęli w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem w drodze na uroczystości upamiętnienia 70 rocznicy sowieckiej zbrodni ludobójstwa w lesie katyńskim dokonanej na jeńcach wojennych, na oficerach Wojska Polskiego w 1940 roku”

Tak jeszcze wczoraj brzmiała treść napisu na tablicy przymocowanej do kamienia w miejscu katastrofy prezydenckiego samolotu przed lotniskiem Siewiernyj w Smoleńsku. Tablicę ufundowały Rodziny Katyńskie wkrótce po katastrofie.

Dziś rano rodziny ofiar tamtej tragedii i inni uczestniczy rocznicowej uroczystości, z zaskoczeniem i oburzeniem zobaczyli, że tablica zniknęła. W jej miejscu umieszczono inną. Widnieje na niej napis w dwóch językach – po rosyjsku i po polsku. Z treści usunięto informację o celu podróży Polaków i o zbrodni katyńskiej.

– To skandal – powiedział Paweł Deresz, mąż Jolanty Szymanek-Deresz, która zginęła w katastrofie. – Posunięcie władz Smoleńska jest co najmniej nie na miejscu. Zastanawiam się, czy Komorowski nie powinien 11 kwietnia zrobić Miedwiediewowi wykładu o tym, co się wydarzyło w Katyniu.

– To bardzo przykry incydent – przyznała Małgorzata Szmajdzińska, wdowa po Jerzym Szmajdzińskim. – Ubolewam nad tym, że coś takiego się stało.

– Jesteśmy zaskoczeni podmianą tablicy, ale Rosjanie informowali nas wcześniej, że tamta tablica ich nie zadowala i chcą ją zmienić – powiedział Marcin Boascki, rzecznik MSZ. – Przekazano nam, że Rosjanie wymienili tablicę ponieważ została tam postawiona bez jakiejkolwiek konsultacji i potrzebnych zgód i była tylko w języku polskim.

Nie wiadomo co stało się z polską tablicą. Rzecznik gubernatora obwodu smoleńskiego poinformował, że została przewieziona do Katynia, ale administracja Muzeum Katyńskiego temu zaprzecza.

kr

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
5 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
pryszczaty
pryszczaty
10 lat temu

wracając zaś do nieszczęsnej smoleńskiej tablicy uważam iż rosjanie zachowali się poprawnie.Tablica w tym miejscu powinna upamiętniać konkretne wydarzenie-bo brzmiało to dosłownie.Wstąpił do piekieł po drodze mu było.Dzisiejsze spotkanie głów państw położy kres samowoli i partyzantce a, treść zostanie dopracowana we wzajemnych kontaktach na szczeblu MSZ i bez względu na tragiczną historię tej ziemi nie zapominajmy iż jest to ziemia rosyjska a, rosjanie i tak wykazują wiele zrozumienia i pomocy umożliwiając swobodny dostęp do miejsc każni,godząc się na odprawiane celebry i przemówienia nie zawsze budujące nasze dobre stosunki

pryszczaty
pryszczaty
10 lat temu

Szanowny przedmówco,powiadasz burdel-oby tak było to byłby to cud -malina.Burdel to firma dobrze zorganizowana a, co najwazniejsze dochodowa.Polska zaś po 89 roku z wpojonym mesjanizmem jest tylko narodowo-katolicko-nacjonalistycznym karłem na którym wielcy tego świata mogą eksperymentować i co najwyżej go wydoić.Podobnie rzecz ma się z naszymi elitami.Desant do warszawki ,czy to rządowy ,parlamentarny czy każdy inny to nie tylko nobilitacja ale głównie żródło dostępu do ogromnych możliwości biznesowych.Nie znam osoby-wybrańca narodu ,czy powołanego która wychodząc -bo czasem się nie da posiedzieć dłużej przy korytku nie ustawiła siebie i najbliższych w dobry biznes i tak naprawdę nie interes narodowy a, prywata… Czytaj więcej »

ZB
ZB
10 lat temu

Odnoszę wrażenie,że bez podsycania nienawiści oraz dzieleniu nas,obie partie nie moga już żyć.
Incydent jaki powstał pokazuje słabość naszego MSZ.

zgrzyt
zgrzyt
10 lat temu

I znowu się nie dogadali. Tablica to mały pikuś w porównaniu z niedogadaniem się w sprawie tragicznego lotu z przed roku. Pan prezydent nie dogadał się o której odlatuje samolot. Nie dogadali się w sprawie lotniska zapasowego. Nie dogadały sie służby meteo. Nie dogadał się gen. Błasik z pilotem. Nie dogadali się członkowie załogi między sobą i z kontrolerami lotów. Nie dogadały sie władze polskie i rosyjskie w sprawie śledztwa i.t.d. I nic mnie nie obchodzi, burdel, bylejakość , wrogość, sztuczna uprzejmość po stronie rosyjskiej. Zabrakło działania państwa i procedur. Zabrakło przysłowiowego tępego kaprala, który powiedziałby: na ten lot nie… Czytaj więcej »

roman
roman
10 lat temu

za co biorą pieniądze w tym MSZ- jak Rodziny Katyńskie – chciały ustawić tablicę to- należało ich poinformować jakie są w Rosji procedury- i wszystko pilotować – od początku do końca – a teraz wyszedł incydent – nieprzyjemny- jak to teraz wyprostować ?