Skandaliczny ranking

- Chciałbym podziękować Super Nowościom, że w lawinie informacji zwróciły uwagę na niesprawiedliwą ocenę naszej placówki – mówi Antoni Kołbuch, dyrektor placówki.

BRZOZÓW. Ministerialne zaniżenie potencjału ośrodka onkologicznego poruszyło dyrekcję szpitala i organ założycielski.

Kto w ten sposób nas ocenił, kiedy przeprowadzono audyt, który pokazał nas w tak niekorzystnym świetle. Jakie kryteria o tym zdecydowały, jacy eksperci mieli wpływ na taki, a nie inny obraz naszej placówki – takie pytania chcemy zadać ministerstwu zdrowia i redakcji Rzeczpospolitej, na której łamach ukazał się ranking ośrodków onkologicznych w Polsce, i w której tak niesprawiedliwie oceniona została nasza placówka – mówi Antoni Kołbuch, dyrektor Szpitala Specjalistycznego z Podkarpackim Ośrodkiem Onkologicznym w Brzozowie.

Zdenerwowanie dyrektora podziela także Zygmunt Błaż, starosta brzozowski, który jest organem założycielskim dla placówki. – Będziemy wyjaśniać kim jest ta tajemnicza grupa ekspertów, która chce zniszczyć szpital. Nie pozwolimy zniweczyć starań wielu ludzi i nakładów finansowych jakie już zostały włożone w szpital, żeby mógł osiągnąć ten poziom wyposażenia co ma – mówi starosta. – Zapytamy o szczegóły w ministerstwie zdrowia.

Burza w szklance wody czy działanie na szkodę?

Zamieszanie wyniknęło stąd, że placówki onkologiczne w każdym województwie zostaną podzielone według tego jak trudne terapie można będzie w nich prowadzić. Słowem przydzielone im zostaną tzw. stopnie referencyjności. W regionie zaś mamy dwa porównywalne ośrodki. W Rzeszowie i Brzozowie. Właśnie brzozowska lecznica na ministerialnej liście została uznana za ośrodek o średnim potencjale. W dodatku nikt nie wie dlaczego?

Wiedzieć powinni

Według Sławomira Miklicza, wicemarszałka województwa podkarpackiego ds. zdrowia brzozowska onkologia w niczym nie odstaje od rzeszowskiej. Niestety nie wie według jakich danych jednej z placówek wystawiono tak marną cenzurkę. Cieszy go oczywiście wysoka pozycja rzeszowskiego ośrodka, który jako jeden z nielicznych w Polsce został zaliczony do II stopnia referencyjności, uważa jednak, że taka sama ocena należy się onkologii w Brzozowie. – Gdybyśmy uważali inaczej nie wspieralibyśmy szpitala milionowymi dotacjami właśnie na rozwój onkologii – mówi.

Nie mniej zaskoczony wynikami rankingu jest dr n. med. Jan Gawełko, szef Podkarpackiego Ośrodka Onkologicznego w Rzeszowie, który jak konsultant wojewódzki ds. radioterapii, powinien mieć znaczący głos w ocenie ośrodka onkologicznego w dodatku leczącego radioterapią.

Anna Moraniec

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
justynka
justynka
9 lat temu

mi też się tam udało

Janko muzykant
Janko muzykant
9 lat temu

Najlepszy tam wyleczyli mnie z raka

Jasia
Jasia
9 lat temu

To najlepszy szpital na podkarpaciu i najlepsi lekarze