Skarbówka dobiera się do handlujących w Internecie

Fot. Wit Hadło

RZESZÓW. Kontrole internetowych bazarów będą zaostrzone.

Inspektorzy skarbówki postanowili rozszerzyć swoją swobodę w kontrolowaniu internetowych portali aukcyjnych. Niemałe grzywny mogą zostać nałożone na osoby prowadzące niezarejestrowaną działalność gospodarczą oraz na te, które zatajają swoje dochody. “Pod lupę” brane są również osoby fizyczne, które sprzedają produkty w internetowych bazarach.

Urząd Skarbowy, gdy chce pozyskać informacje o podatniku, który handluje za pośrednictwem Internetu, sprawdza np. czy sprzedaż odbywa się za pomocą jakiegoś portalu aukcyjnego. – W takiej sytuacji sporządzane jest pismo przede wszystkim do komórki handlu internetowego Izby Skarbowej we Wrocławiu lub do Naczelnika Pierwszego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Poznaniu o przeprowadzenie kontroli doraźnej – mówi Joanna Maksymowicz-Panek, rzecznik Izby Skarbowej.

Fiskus wie wszystko

W odpowiedzi skarbówka uzyskuje informacje o wszystkich kontach, jakie posiada użytkownik, a także pozna jego internetowy “nick”. Co więcej, dowie się nawet, ile transakcji zawarł do tej pory i na jaką kwotę. Może nawet wystąpić z prośbą o zestawienie faktur za interesujący ją okres. Zgodnie z prawem osoby prowadzące działalność gospodarczą i handlujące za pomocą portali internetowych muszą odprowadzać podatek zgodny z zasadami przewidzianymi dla podatników prowadzących działalność gospodarczą.

Kiedy podatek zapłaci “Kowalski”?

– Źródłem przychodów jest odpłatne zbycie „innych rzeczy”, jeżeli nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło ich nabycie – mówi Maksymowicz-Panek. Wynika z tego, że każda rzecz sprzedana za pośrednictwem portalu aukcyjnego nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, jeśli transakcja odbyła się po upływie sześciu miesięcy od dnia nabycia jej.

Skarbówka może Cię ścigać za:

– nieuregulowanie podatku dochodowego od transakcji dokonanej przez Internet,
– nieopłacenie podatku od czynności cywilno-prawnych,
– niezarejestrowanie działalności gospodarczej lub rejestracji jako podatnik VAT czynny (w przypadku osób handlujących przede wszystkim przez Internet).

Ewelina Nawrot

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
hk
hk
9 lat temu

…już za chwilę będziemy płacić podatek od puszczania bąków!!!