Skarbówka ściga samotnych rodziców

PODKARPACIE. Urzędy skarbowe przesłuchają rodzinę i sąsiadów czy samotnie wychowujesz dziecko.

Urzędy skarbowe kontrolują rodziców samotnie wychowujących dzieci. Sprawdzają czy osoby, które uzyskały ulgę podatkową z tytułu samotnego wychowywania dzieci, naprawdę wychowują je samotnie. Urzędnicy przesłuchują rodziny i sąsiadów, czy takie osoby mieszkają tylko z dziećmi. Takie informacje obiegły niedawno ogólnopolskie media, sprawdziliśmy więc jak się rzecz ma na Podkarpaciu.

– Weryfikacja tej ulgi nie jest prowadzona ze szczególnym nasileniem w stosunku do podatników z niej korzystających gdyż weryfikuje się wszystkie inne ulgi podatkowe takie jak np. ulga na cele rehabilitacyjne czy ulga na Internet – wyjaśnia  Joanna Maksymowicz-Panek, rzecznik prasowy, podkarpackiej Izby Skarbowej.

Jak się dowiedzieliśmy w skali całego województwa skontrolowano około 100 zeznań podatkowych, w których podatnicy korzystali z ulgi dla osób samotnie wychowujących dzieci. W 15 z pośród tych 100 przypadków, urzędnicy stwierdzili “brak podstaw do preferencyjnego rozliczenia się z dzieckiem”. Czyli mówiąc prosto, że ulga została zastosowana niezgodnie z przepisami.

Przepisy – kto jest samotnym rodzicem?

O te przepisy właśnie chodzi. 1 stycznia 2011 roku w życie weszły przepisy, które mówią, że z ulgowego rozliczenia nie mogą skorzystać osoby pozostające w nieformalnym związku tzw. konkubinacie. Według nowego prawa osoby, zamieszkałe z konkubentem nie wychowują dzieci samotnie i dlatego ulga im nie przysługuje. Ogólnopolskie media doniosły o nasilonej akcji fiskusa mającej na celu wyłapywanie osób żyjących w niesformalizowanych związkach, a odliczających sobie podatek na podstawie tego, że są samotnymi rodzicami. Przepisy jednak dotyczą tylko tych osób, które zamieszkują z drugim rodzicem dziecka a rozliczają się jako samotni rodzice. Jeżeli natomiast samotna matka mieszka z partnerem, który nie jest ojcem dziecka to może rozliczyć się jako samotnie wychowująca.

Wątpliwe metody

Wątpliwości wzbudza sposób prowadzenia kontroli. Z wypowiedzi medialnych Małgorzaty Brzozy z Ministerstwa Finansów wynika, że urzędnicy skarbowi kontrolując takich podatników maja prawo do prowadzenia wywiadu środowiskowego, czyli zbierania zeznań rodziny, sąsiadów w celu zweryfikowania czy podatnik faktycznie wychowuje dziecko samotnie. Jednak podkarpacki fiskus odpowiada, że z takich metod nie korzysta. – Czynności sprawdzających dokonuje się na podstawie dokumentów posiadanych w urzędzie – podkreśla rzecznik Izby Skarbowej.

Artur Getler

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
lokator
lokator
9 lat temu

To od kiedy ona jest samotna matka jak zyje z mezczyzna w jednym gospodarstwie domowym ?
To do obrabiania pochwy i brania za to kasy jest dobry, a do placenia podatku juz nie ?
To juz za to my podatnicy mamy placic ?