Skarbówka sprawdzi lekarzy i prawników

Mimo obowiązku używania kas fiskalnych, tylko nieliczni podkarpaccy lekarze i prawnicy nabyli takie urządzenia. Fot. Wit Hadło

PODKARPACIE. W naszym regionie tylko nieliczni adwokaci i medycy założyli kasy fiskalne.

Choć to obowiązek, to tylko nieliczni podkarpaccy lekarze i prawnicy używają kas fiskalnych. Na podstawie nowego rozporządzenia od maja ubiegłego roku przedstawiciele tych zawodów mieli je kupić i ewidencjonować za pomocą kas swoje usługi. Według resortu finansów, w całej Polsce kasy miało założyć 200 tys. lekarzy i prawników, a zrobiło to tylko 78 tys.

Na Podkarpaciu jest 6730 lekarzy, a kas fiskalnych używa zaledwie 762 medyków. Nie lepiej jest w grupie zawodowej adwokatów – na 452 prawników tylko 92 z nich w codziennej pracy posługuje się takimi urządzeniem.

- W 2010 roku podatnicy w naszym regionie zgłosili 6951 kas fiskalnych, a w 2011 było to już 9364 kas – poinformowała Elżbieta Rabczak, komisarz skarbowy samodzielnego referatu kadr i szkolenia w Izbie Skarbowej w Rzeszowie. – Z nowych grup zawodowych, które od maja 2011 roku miały obowiązek ewidencjonowania sprzedaży za pomocą kas fiskalnych, rejestracji kas dokonywali najczęściej lekarze.

W podkarpackich urzędach skarbowych stosowane były dotąd zasady typowania podmiotów do kontroli, w tym również w zakresie realizacji przez podatników obowiązku ewidencjonowania sprzedaży za pomocą kas rejestrujących.

Jeżeli podatnik, np. lekarz czy prawnik, nie wprowadzają ewidencji w kasie rejestrującej, mimo takiego obowiązku, to mogą być ukarani, bo jest to przestępstwo skarbowe. Grozi za to grzywna od 10 do 240 stawek dziennych, czyli od 500 zł do 12 tys. zł. Stawka dzienna nie może być niższa od jednej trzydziestej części minimalnego wynagrodzenia, czyli 50 zł.

Jak nas poinformowano  w rzeszowskiej Izbie Skarbowej, zwolnienia z obowiązku korzystania z kas fiskalnych przewidziane są do 31 grudnia 2012 roku m.in. dla podatników, u których sprzedaż nie przekroczyła w ciągu roku 40 tys. zł. Podatnicy, np. lekarze i adwokaci, rozpoczynający działalność korzystają ze zwolnienia z rejestracji obrotów do czasu przekroczenia w przeciągu roku obrotu w kwocie 20 tys. zł.

***

Kasa fiskalna to wydatek 1000 zł, ale zobowiązanym do jej zakupu przysługuje zwrot części kosztów. Dotąd lekarze i prawnicy byli uprzywilejowani i nie musieli mieć kas, choć np. taksówkarze i fryzjerki zostali już wcześniej zmuszeni do ich zakupu. Środowisko lekarskie krytykuje nowe przepisy, bo jak tłumaczy, odbijają się one na pacjentach. Jednak pacjenci uważają, że to dobry pomysł. Podobnie jest w przypadku prawników i ich klientów.  

Mariusz Andres

do “Skarbówka sprawdzi lekarzy i prawników”

  1. Józef

    Byłem jednym z 25 pacjentów u urologa. Wizyta 90 PLN. Zaden z nas nie otrzymał paragonu. Urolog przyjmyje trzy razy w tygodniu.

    • ciekawski

      Panie Józefie, prosze się nie denerwować. To prawdopodobnie krasnoludki ustanowiły prawo pozwalajace na podobne zachwanie urologa jeszcze do konca tego roku podatkowego. „Podziwiam” zarówno ustawodawcę, jak i opieszałość skarbówki – czy aby tylko rzeszowskiej ?.

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.