„Skarby Podkarpackie” tym razem o historii

PODKARPACIE. Jest już nowy bezpłatnego dwumiesięcznika „Skarby Podkarpackie”, poświęconego zabytkom i kulturze regionu. Ten numer “Skarbów” powinien szczególnie zainteresować fanów historii, bo takich tekstów jest wyjątkowo dużo.

Wybitny archeolog, prof. Michał Parczewski mówi o początkach pobytu Słowian na terenie dzisiejszego Podkarpacia, o tworzeniu się w tym regionie początków polskiej państwowości, rywalizacji o te ziemie pomiędzy żywiołem polskim i ruskim.

Następny artykuł traktuje o bitwie z 1266 r. pomiędzy rycerstwem małopolskim a księciem halicko-włodzimierskim, która odbyła się na terenie Podkarpacia, ale dokładnie nie wiadomo gdzie. Bronisław Wilk przedstawia dowody umiejscawiające krwawe zmagania i zwycięstwo oręża polskiego na brodzie na rzece Wisłok, pomiędzy obecnymi podrzeszowskimi wsiami – Siedliskami a Zarzeczem.

Są dwa materiały o cmentarzach. Pierwszy to tekst o kwaterze Tyrolskich Strzelców Cesarskich z czasów I wojny światowej w Kamieniu) a drugim jest fotoreportaż Jerzego Wygody z cyklu o podkarpackich kirkutach.
Andrzej Potocki pisze o złotym stuleciu fajki na Podkarpaciu, Paweł Pasterz – o bakelicie, jednej z pierwszym sztucznych substancji wykorzystanych na masową skalę przez przemysł I połowy XX w. Agnieszka Pajęcka o Wietrznie koło Dukli, gdzie już w 1884 r. odkryto ropę naftową.

Ślady historii znaleźć można także w do zbiorów kolekcjonerów, a znajdziemy w nich jeszcze inne dziedzictwo przeszłości: stare listy, notatki i… pocztówki. Niesamowity świat barw, kształtów i tematów. O losach cesarsko-królewskiego urzędnika pocztowego z Rzeszowa opowiada Izabela Fac, właśnie poprzez wysłane do niego kartki pocztowe z początku XX w.

W stałym eseju “Spotkanie z dziełem” Barbara Adamska wzięła na cel kolejny obraz z kolekcji Dąmbskich Muzeum Okręgowego w Rzeszowie – “Krajobraz z bydłem” holenderskiego malarza Jana Asselyna z ok. 1650 r.

Jest też relacja z prac nad przywróceniem pierwotnego wyglądu gotyckiej rzeźby z XV w. – Matki Boskiej Rzeszowskiej.

Czasopismo jest bezpłatne, ukazuje się dzięki dotacji z Unii Europejskiej w ramach projektu “Turystyka bez granic”. Egzemplarze można otrzymać u wydawcy – Stowarzyszenie Pro Carpathia, ul. Gałęzowskiego 6/319.

ac

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments