Sklepu nie pozwolimy zlikwidować!

- Nie pozwolimy na likwidację sklepu – mówią mieszkańcy osiedla przy Armii Krajowej. – Jeżeli go nie będzie, to starsi ludzie będą ginąć na ruchliwej drodze, którą trzeba przejść żeby dojść do innego sklepu. Fot. Wojciech Piątkowski

ŁAŃCUT. Zamiast placówki “Społem” mają być mieszkania dla ubogich.

– Nie pozwolimy na likwidację sklepu – mówi Barbara Nawojska, która od 25 lat robi zakupy w sklepie “Społem” przy ul. Armii Krajowej. – Jestem już starsza i nie zamierzam chodzić do innego sklepu, który od bloku oddalony jest o kilometr. Zresztą trudno do niego dojść przez ruchliwą drogę krajową nr 4.

Mieszkańcy osiedla przy Armii Krajowej już od kilku miesięcy sprzeciwiają się zamknięciu sklepu. Placówka “Społem” w tym miejscu funkcjonuje już od 48 lat, a budynek jest dzierżawiony do miasta. Za jej pozostawieniem opowiada się 350 osób. Jednak Zbigniew Styrnik, kierownik Miejskiego Zarządu Budynków w Łańcucie już postanowił i sklep zostanie zamknięty, a budynek zaadaptowany na 5 mieszkań.

– Na początku września sklep zostanie zlikwidowany – informuje Zbigniew Styrnik. – W mieście brakuje lokali, a wiele biednych rodzin nie ma gdzie mieszkać. Mamy 40 podań o przyznanie mieszkań i planujemy w tym sklepie i piętro wyżej wyremontować pomieszczenia dla 5 rodzin. Koszt adaptacji sklepu na mieszkania to ponad 100 tys. zł.

Starsze osoby nie dojdą

Dwa tygodnie temu Barbara Nawojska, gdy dowiedziała się, że społemowski sklep  zostanie zamknięty, postanowiła zobaczyć, gdzie kiedyś będzie musiała kupować i  wybrała się do innej placówki handlowej. Ponieważ jest schorowana. upadła na kostce przed sklepem i złamała rękę. – Po tym co mi się zdarzyło przed innym sklepem tym bardziej jestem przeciwna likwidacji sklepu przy Armii Krajowej. Mam do niego blisko, bo zlokalizowany jest tuż przed moim blokiem – twierdzi pani Barbara.

Zbigniew Horodecki, mieszkaniec osiedla przy Armii Krajowej, podsuwa pomysł władzom miasta i zauważa, że są dwa pustostany przy ul. Traugutta, które można byłoby po remoncie zaadaptować łącznie na 6 mieszkań.

Sklepu nie będzie, będą mieszkania

– Na razie nie ma zainteresowanych, którzy chcieliby wykupić na cele handlowe wolne pomieszczenia w budynku przy ul. Armii Krajowej – mówi Henryk Pazdan, wiceburmistrz Łańcuta. – Jeżeli pojawiłby się ktoś taki, to część budynku, gdzie jest sklep “Społem”, przeznaczony byłby na handel, a reszta na mieszkania.

Wiceburmistrz stwierdził też, że jeden z budynków przy ul. Traugutta nie może być przeznaczony na lokale mieszkalne z dwóch powodów. Pierwszy to sąsiedztwo tuż przy cmentarzu (obiekt raczej mógłby być wykorzystany na budynek gospodarczy dla cmentarza), drugi to koszt remontu obiektu dochodzący do 200 tys. zł – a na to władz miasta nie stać.

***

Władze miasta chyba zamierzyły się na mieszkańców i chcą utrudnić życie 350 osobom z osiedla przy Armii Krajowej, pozbawiając ich najbliższego sklepu samoobsługowego. Mieszkania są potrzebne, ale sklep też. Kierownik Zbigniew Styrnik z MZB powinien usiąść i porozmawiać z lokatorami bloków. Skoro aż tyle osób jest  przeciwnych zamknięciu placówki, to trzeba przyjąć to do wiadomości. Jeżeli władze miasta zezwolą na likwidację, to powinny się liczyć, że w następnych wyborach 350 osób na nich nie zagłosuje.

Mariusz Andres

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
klient “Społem”
klient “Społem”
8 lat temu

A pytal kto “Społem” czy chce jeszcze trzymac tam sklep ?
A moze to “Społem” zrezygnowalo i co mu zrobicie ? Nie bo ktos chce to “Społem” musi dla jego widzimisie ten sklep trzymac.