Skończmy wreszcie z prymitywnym wypalaniem traw

- Apeluję do wszystkich. Pamiętaj, że wypalanie traw to bezmyślne niszczenie przyrody i stwarzanie zagrożenia dla życia ludzi, zwierząt i mienia – mówi komendant Andrzej Babiec. Fot. Bogdan Myśliwiec

PODKARPACIE. Śnieg jeszcze nie stopniał, a strażacy już wzywani są do pożarów spowodowanych przez wypalanie traw.

Areszt lub grzywna grozi osobie wypalającej łąki, nieużytki, pasy przydrożne lub szlaki kolejowe. Grozi także śmierć, bo co roku straż pożarna odnotowuje zgony osób, które własnoręcznie podłożyły ogień, w którym zginęły.

Wypalanie traw jest wykroczeniem z art. 82 § 1 Kodeksu wykroczeń, który przewiduje odpowiedzialność tego, kto nieostrożnie obchodzi się z ogniem lub wykracza przeciwko przepisom dotyczącym zapobieganiu i zwalczaniu pożarów oraz wykroczeniem z art. 131 ustawy o ochronie przyrody, który brzmi: “Kto… wypala łąki, pastwiska, nieużytki, rowy, pasy przydrożne, szlaki kolejowe, trzcinowiska lub szuwary…- podlega karze aresztu albo grzywny ”.

- Ostrzegamy, że wysuszona po zimie trawa pali się bardzo szybko, przez co ogień rozprzestrzenia się w krótkim czasie, obejmując niejednokrotnie swoim zasięgiem ogromne powierzchnie, często zagrażając zabudowaniom mieszkalnym i gospodarczym – mówi komendant PSP w Tarnobrzegu bryg. Andrzej Babiec. – Pożary traw stwarzają bezpośrednie zagrożenie dla życia ludzi, szczególnie tych, którzy je wywołują. Powodem śmierci najczęściej jest zawał serca, udar termiczny lub gwałtowna zmiana kierunku wiatru, co zaskakuje nieświadomego wypalacza.

Wypalanie traw w rowach i pasach przydrożnych jest również przyczyną wielu groźnych wypadków drogowych wywołanych gęstym dymem utrudniającym widoczność użytkownikom dróg. W następstwie wypalania traw giną zwierzęta oraz mikroorganizmy niezbędne do utrzymania równowagi biologicznej. Wypalanie, nawet jednorazowe obniża wartość plonów poprzez wyjałowienie ziemi na głębokości kilkunastu centymetrów.

Małgorzata Rokoszewska

do “Skończmy wreszcie z prymitywnym wypalaniem traw”

 1. s

  Na 3 komentarze 2 prymitywy. Wypalajcie dalej, tylko miejcie jaja i poczekajcie z dowodem osobistym na Straż, albo Policję. Zboki.

 2. espero

  Dlaczego nie karze się właścicieli nieruchomości którzy nie porządkują swoich nieruchomości? Przecież jest to siedlisko ślimaków , nasion chwastów itp. Odpowiedź jest prosta – państwo musiało by karać samego siebie , bo dużo nieużytków to własność skarbu państwa.

 3. Jan Wyciślak

  Niech ktoś łaskawie sprawdzi w ilu głównych krajach świata wypalanie traw jest nakazem i obowiązkiem ze względu na cechy ekologiczne.Wypalanie bowiem zwiększa wartość plonów i polepsza strukturę gleby. Pani Rokoszewska pisze jak zwykle!

 4. Hmmm...

  Dawno już nie czytałem takich głupot jak to „…wyjałowienie ziemi na głębokości kilkunastu centymetrów…”.
  w wyniku wypalania…

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.