„Skończyć z pasożytami pomocy społecznej!”

Henryk Chmielowiec, sołtys Kolbuszowej Górnej, jest przekonany, że “wywieszanie” beneficjentów pomocy społecznej byłoby sprawiedliwe. Fot. Autor

KOLBUSZOWA. Świadczenia socjalne pobierają ludzie, którym one nie przysługują – uważa sołtys Henryk Chmielowiec i wie, jak temu zaradzić.

- Z pomocy społecznej korzystają osoby, którym ona się nie należy, taka opinia panuje wśród mieszkańców – twierdzi Henryk Chmielowiec, sołtys Kolbuszowej Górnej. – Dlatego należałoby upublicznić wszystkich tych, którzy pobierają takie świadczenia, najlepiej wywieszając ich dane osobowe na tablicy ogłoszeń. Wtedy człowiek, który ma z czego żyć, wstydziłby się przychodzić do urzędu po pieniądze – przekonuje sołtys.

Sołtys Henryk Chmielowiec uważa, że “wywieszanie” wszystkich, którzy korzystają z pomocy społecznej byłoby sprawiedliwe. – Panuje opinia, że pieniądze dostają osoby, którym one nie przysługują. A ci, którym się one należą, wstydzą się po nie przyjść. Zmieniłoby się to, gdyby upubliczniano dane korzystających z pomocy społecznej – dodaje sołtys.

- Nie ma takiej możliwości. Zabrania nam tego ustawa o pomocy społecznej i ochronie danych osobowych. Są to dane szczególnie wrażliwe – tłumaczy Małgorzata Hariasz, kierownik Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kolbuszowej. – Zawsze będą takie osoby, które, w opinii innych, będą nienależnie pobierały świadczenia socjalne. Ustawa dopuszcza wręcz nakazuje nam jednak udzielać pomocy takim ludziom – zaznacza.

- Mamy się zajmować wszystkimi – dodaje szefowa MGOPS. – Nasi pracownicy idą w teren, badają każdy przypadek indywidualnie i decyzja jest podejmowana w zależności od sytuacji. Jesteśmy od pomagania osobom, które są: alkoholikami, bezdomnymi, chorymi psychicznie, bezrobotnymi itd. Mamy możliwość motywowania niektórych osób do szukania pracy, ale są także takie osoby, z którymi praca jest bardzo trudna i efekty są bardzo mizerne.

Paweł Galek

do “„Skończyć z pasożytami pomocy społecznej!””

 1. Ambroży

  „O potrzebę ożywienia ducha wspólnoty, którą łączy Chrystus, apelował ks. bp Antoni Dydycz, biskup drohiczyński, podczas pierwszego w tym roku spotkania z sołtysami z diecezji.
  Sołtysi z dekanatów: bielskiego, brańskiego i hajnowskiego, przybyli do Brańska 14 stycznia. Na spotkaniu z ks. bp. Antonim Dydyczem obecni byli też dziekani i księża z tych dekanatów oraz przedstawiciele władz samorządowych. Część przybyłych jest, podobnie jak wielu mieszkańców tego terenu, wyznania prawosławnego.
  Spotkanie rozpoczęła Eucharystia w miejscowym kościele. W homilii pasterz Kościoła drohiczyńskiego przypomniał, że tegoroczna rocznica 150-lecia wybuchu Powstania Styczniowego pokazuje także, jak bardzo rolnicy wpisali się w dzieje Narodu, gdy trzeba było go bronić oraz dbać o rozwój polskiej wsi.

  Przypomniał, że sołtysi są władzą będącą najbliżej ziemi i ludzi na roli, i powinni robić wszystko, aby ich jednoczyć w duchu miłości Chrystusa.

  - To ma być ich wkład w budowanie wspólnoty – podkreślił ksiądz biskup Dydycz.”
  Sołtysie to specjalnie nie jakby dla Ciebie !! – źródło N.Dz.

 2. M

  Oczywiście sołtys nie zaproponował by wywieszanie listy esbeków i ich emerytur. Jak nabijać się to z szaraków.

 3. Ambroży

  Mylisz się przypuszczając że mogę oszukiwać , gdyż gardzę tymi którzy wkraczają z butami w kwestie intymne, często skomplikowane , choć wielu ludzi nie chce się chwalić swoją biedą?. Sołtys nie musi być spowiednikiem całej wsi i wiedzieć to samo co np. lekarz?.

  • robol bez domu

   To znaczy przyzwalasz na oszustwa ?

   • Ambroży

    robol – nie przyzwalam na oszustwa , wręcz przeciwnie domagam się jasno, że sprawy zapomóg należą do kompetentnych komisji socjalnych , a sołtys jeśli ma pewność wyłudzeń takowych świadczeń powinien zgłosić sprawę prokuratorowi ograniczając swoje uogólnienia do wszystkich , w tym nie raz ludzi w ciężkiej sytuacji życiowej przez siebie niezawinionej!

 4. Ambroży

  Cóż może powiedzieć chłopek roztropek więcej?. A może sołtysie zwróć się np. do premiera , niech gorzałkę dla swoich potrzeb kupuje za swoje pobory, a te drobne 75 000 rocznie niech przeznaczy lepiej na polepszenie bytu w jakimś Domu dziecka. Jeśli chodzi o zabieranie wszystkiego niech nie konkuruje z min.Rostowskim , a swoje” pomysły „sołtys niech wywiesi na swojej stodole, bo tyle są warte w chwili gdy cała gospodarka narodowa popada w ruinę , zamiast przysparzać ludziom dobrobytu i możliwości rzetelnej pracy , a nie jałmużny gminnej!

  • robol bez domu

   Pewnie oszukujesz to cie obraza takie postepowanie.
   Wedlug mnie lista osob ktorym udziela sie pomocy powinna byc dostepna do wgladu publicznego. Nikt nie mowi ze ma byc wywieszona na widok publiczny ale jezeli ktos zechce zobaczyc to powinna mu ta lista byc udostepniona. Kazdy ktoremu ta lista byla udostepniona powinien byc wpisany do kartoteki osob ktorym ta lista udostepniona zostala do wgladu. Jaki problem ? Ja nie widze zadnego !

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.