Skutkiem endometriozy jest bezpłodność

– W przypadku pojawiania się cyklicznie występujących bóli (w okresie okołomiesiączkowym) to niezależnie od miejsca ich występowania należy liczyć się z endometriozą – mówi dr Monika Dobrowolska-Kwiatek. Fot. Archiwum

Nieprawidłowa śluzówka macicy w postaci guzów może pojawić się w innych narządach wewnętrznych.

Kiedy dochodzi do narastania śluzówki macicy poza jej jamą, tworzą się różnego rodzaju guzy, narośla, torbiele. Najczęściej powstają one w jamie brzusznej, zajmują jajniki, jajowody, przestrzeń między pochwą a odbytem. W rzadkich przypadkach znaleźć się mogą w innych miejscach, np. w pęcherzu moczowym czy… w płucach.

– Nieprawidłowo usadowiona błona śluzowa macicy reaguje na bodźce hormonalne jajnika tak samo jak błona prawidłowo usadowiona. W prawidłowym miejscu następuje jednak obrzęk błony, rozpad i krwawienie miesiączkowe. W ogniskach nieprawidłowych krew nie może być wydalona i gromadzi się powodując powiększenie się ognisk endometriozy z objawami ucisku na sąsiadujące tkanki. Wywołuje to dokuczliwe bóle, które nasilają się w okresie okołomiesiączkowym – mówi Monika Dobrowolska-Kwiatek, specjalista ginekolog-położnik z Rzeszowa.

Gdy boli i krwawi
Endometrioza, inaczej gruczolistość, to występowanie błony śluzowej macicy (endometrium) poza prawidłową warstwą błony śluzowej jamy macicy, w narządach sąsiadujących z macicą lub w narządach odległych. – Jej objawy to bóle w podbrzuszu, bóle podczas stosunku, nasilone krwawienie miesiączkowe – mówi nasz ekspert.

Bóle najczęściej występują podczas menstruacji lub owulacji. Nie jest to jednak regułą, u niektórych chorych pojawiają się w innych dniach cyklu. Także ból w dolnej części pleców świadczyć może o rozwijającej się endometriozie. Nie należy też lekceważyć dolegliwości ze strony układu pokarmowego: wzdęć, zaparć, bólu w jelitach, pojawiających się podczas miesiączki.

Przyczyny i przebieg choroby
– Teorii powstania gruczolistości jest kilka. Jedna z nich to teoria wstecznie wydalanej krwi miesiączkowej, która rozsiewa zdolne do zagnieżdżenia się komórki błony śluzowej macicy do mięśniówki macicy lub innych narządów. Inna, to teoria defektu immunologicznego, tzw. choroba chorych makrofagów – mówi doktor.

Występowanie endometriozy dotyczy kobiet w okresie dojrzałości płciowej. Częściej obserwowana jest u kobiet po 35. roku życia. W materiale pooperacyjnym częstość jej występowania wynosi ok. 10 proc. Najczęściej dotyczy mięśnia macicy i jajników. W jajnikach ogniska endometriozy powodują powstanie torbieli czekoladowych. Często występuje też w zagłębieniu odbytniczo-macicznym. Ogniska endometriozy rzadko, ale występują poza narządem płciowym, np. w pęcherzu moczowym czy bliznach po operacjach ginekologicznych, np. po cięciu cesarskim.

Anna Moraniec

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o