SLD chce uczcić I sekretarza PZPR

SLD pod wodzą Jerzego Millera, który zawsze był kojarzony z partyjnym betonem, postanowiło odkurzyć postać Edwarda Gierka. Fot. PAP

WARSZAWA. 100 lat temu urodził się Edward Gierek.

SLD chce, by rok 2013 był rokiem Edwarda Gierka. Sojusz zamierza hucznie uczcić przypadającą na 6 stycznia setną rocznicę urodzin I sekretarza Komitetu Centralnego PZPR.

Szczegóły mamy poznać 5 stycznia na specjalnej konferencji, która odbędzie się na Dworcu Centralnym w Warszawie. W ramach obchodów mają się odbyć trzy konferencje naukowe poświęcone dokonaniom Gierka, m. in. w Warszawie i na Śląsku.

Na ile zadłużył Polskę
SLD chce też zaprezentować informację na temat zadłużenia Polski za czasów Gierka i skonfrontować te dane z tymi z okresu rządów Donalda Tuska. Swoje wyliczenia partia przedstawi na Dworcu Centralnym w Warszawie, który był sztandarową inwestycją epoki Gierka.

– Będziemy odkłamywać tezę, że Gierek pozostawił nam w spadku rzekomo ogromne zadłużenie – mówi gazecie Krzysztof Gawkowski, sekretarz generalny Sojuszu. –  Chcemy też, żeby Sejm w styczniu przyjął uchwałę, że 2013 rok zostanie poświęcony Edwardowi Gierkowi – dodaje.

Dodatkowo, na kongresie lewicy, który ma się odbyć 1 maja, zostanie zaprezentowana wystawa zdjęć, które pokażą Polskę sprzed epoki Gierka i po niej.

Ulice dla I sekretarza
Lewica chce też, żeby rady miast i gmin w całej Polsce nadawały imię Edwarda Gierka ulicom. Stołeczni radni Sojuszu, pisze gazeta, będą zabiegali o to, by imieniem Gierka nazwać jedno z warszawskich rond.

Edward Gierek był I sekretarzem KC PZPR w latach 1970-1980. Doszedł do władzy po krwawo stłumionych protestach robotniczych na wybrzeżu w grudniu 1970 roku. Zastąpił na stanowisku Władysława Gomułkę. Jego rządy doprowadziły do gospodarczego upadku PRL, który w efekcie zaowocował odsunięciem go od władzy i powstaniem Solidarności. Za jego rządów w 1976 r. brutalnie stłumiono protesty robotnicze m.in. w Ursusie i Radomiu.

Rzeczpospolita/ps

6
Dodaj komentarz

avatar
6 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
emigrantAmbrożyROMANBrat Albert Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Brat Albert
Gość
Brat Albert

wrłóććie do dobrych czasów Gierka i uczcie się jak powinno się rządzić a, prawo było prawem dla każdego

emigrant
Gość
emigrant

Ja gdy zobaczylem co sie w Polsce dzieje po tym jak Gierek doszedl do wladzy to sie przerazilem.
Bandy zlodziei ktore baly sie procesow za kradzieze i defraudacje w przedsiebiorstwach panstwowych za czasow Gomolki nagle dopchaly sie do koryta i zaczely wprost otwarcie krasc. Wtedy to podjalem decyzje ze czas uciekac z tego kraju bo zgine marnie, a zlodziejem nie chcialem zostac. Niedlugo sorzystalem z okazji i mieszkam teraz na innym kontynencie. Jestem uczciwym czlowiekiem i Bogu jedynemu dziekuje ze majac ze soba rodzine jestem z daleka od tego co sie stalo i obecnie dzieje w Polsce.

ROMAN
Gość
ROMAN

no nie P.Ambroży – ten Pan może jeszcze da hasło ; sztandar wprowadzić nie ?

Ambroży
Gość
Ambroży

Miller – jednak koryto ci się nadal marzy??? – kończ stary komuchu -czas najwyższy.

ROMAN
Gość
ROMAN

no tak pamiętam skandowanie ; niech żyje towarzysz Gierek – niech żyje kiełbasa i serek
– a ciekawe czy Pan Miller będzie mówił towarzysze pomożecie ?- tylko kto- komu i za ile ?

Brat Albert
Gość
Brat Albert

taki człowiek zasługuje na upamiętnienie i wieczną chwałę-pokazał nam jak możemy zyć.Niech zyje