- SuperNowości24 - http://supernowosci24.pl -

Słońce “się budzi”. Czeka nas lekka zima?

Brytyjscy eksperci zapowiadają, że tegoroczna zima będzie łagodna. Co innego twierdzą nasi klimatolodzy.

PODKARPACIE. Klimatolodzy złamali tajemnicę długoterminowych prognoz pogody?

W tym roku na całej półkuli północnej zima ma być dla nas łaskawa. Mróz nie będzie ściskał, a śnieg nie będzie sypał w wielkich ilościach.

Takie są wnioski brytyjskich naukowców, którzy odkryli zależność między pewną właściwością słońca, która powtarza się cyklicznie, a ostrością zim, jakie nas nawiedzają.

Zdaniem brytyjskich uczonych słońce emituje różną ilość promieniowania ultrafioletowego i podczerwonego. Ilość tego promieniowania zmienia się w czasie według cyklicznego schematu. Brytyjczycy stwierdzili, że pomiędzy “zachowaniem” słońca, a tym czy zima jest ostra czy łagodna istnieje ścisła zależność. Według ich wyliczeń słońce budzi się właśnie ze swojego “snu” i zaczyna coraz intensywniej promieniować. Tym samym najbliższa zima powinna być ciepła i zaskakująco łagodna.

Jak będzie, to się okaże

Brytyjskie odkrycie podzieliło naukowców, niektórzy twierdzą, że nie są one przekonujące, inni pokładają w nich wielkie nadzieje. Jak będzie? Dowiemy się już niebawem i będziemy mogli ocenić czy brytyjskie odkrycie to przełom czy pisanie palcem po wodzie. Polscy synoptycy przedstawiają bowiem inną wersję. – Zdaniem klimatologów nadchodząca zima ma być długa, mroźna i śnieżna – mówi Tomasz Zubilewicz, meteorolog w stacji TVN. – Tę teorię może potwierdzać to, że ochłodzenie przyszło dość szybko i już w październiku na południu Polski mieliśmy pierwszy śnieg.

 

Tomasz Zubilewicz

Pogodę na najbliższe dni oraz nadchodzącą zimę zapowiada Tomasz Zubilewicz, meteorolog stacji TVN.

– Czeka nas drugie uderzenie chłodu. Noce z piątku na sobotę i z soboty na niedzielę będą zimne i temperatura powietrza może spaść poniżej zera, szczególnie w południowej i wschodniej Polsce, na terenach nizinnych. Jeżeli fronty atmosferyczne sprowadzą nad Polskę wilgotne powietrze, to może nawet spaść śnieg. Jeżeli zaś chodzi o zbliżającą się zimę klimatolodzy zapowiadają, że będzie długa, mroźna i śnieżna. Słuszność tych zapowiedzi zdaje się potwierdzać to, że jesień dość szybko i gwałtownie się ochłodziła. W październiku w południowej Polsce spadł pierwszy śnieg. Wskazuje to, że chłodne powietrze nie napotyka żadnej przeszkody nad Polską, zima więc faktycznie może przyjść szybko i trzymać długo.

Artur Getler