Słońce ogrzeje wodę na basenach przy ul. Kusocińskiego

Kolektory słoneczne funkcjonują na pływalni krytej na osiedlu Smoczka. Podobne ogrzeją wodę na basenach przy ul. Kusocińskiego. Fot. Autor

MIELEC. To już pewne. Wodę w basenach otwartych i krytym przy ul. Kusocińskiego ogrzeje energia ze słońca. Miasto zdobyło dotację unijną na instalację kolektorów solarnych.

– Obecnie trwa przygotowanie dokumentów do podpisania umowy na dofinansowanie, jednocześnie przygotowujemy się do przetargu i wykonania prac – zaznacza prezydent Janusz Chodorowski (69 l.). – Prawdopodobnie prace będziemy musieli wstrzymać w sezonie letnim, kiedy basen jest czynny – tak, aby jak najmniej kolidowało to z możliwością funkcjonowania pełnego basenu, a jednocześnie w miarę szybko zostało zakończone – dodaje.

Solary będą zainstalowane na dachu szatni basenowych. W lecie mają ogrzewać wodę w kompleksie basenów odkrytych, a zimą w krytej pływalni. System przewiduje możliwość wykorzystania nadwyżek ciepłej wody do celów sanitarnych. Wartość projektu to ponad 1,7 mln zł, z  czego dotacja unijna ma pokryć aż 85 proc. Podobna instalacja z powodzeniem jest wykorzystywana na innym obiekcie MOSiR – na krytej pływalni „Smoczka”.

pg

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o