Służby bezpieczeństwa przygotowują się do Euro 2012

- Niewielki terminal mobilny umożliwia patrolowi łączność z bazami danych z każdego miejsca - tłumaczy Wiesław Siwik z Grupy Mobilnej w Rzeszowie. - Dobra informacja o kontrolowanych osobach i pojazdach bardzo usprawnia nasze działania i ułatwia wykrywanie ewentualnego przemytu

PODKARPACIE. Jak zadbać o szczelność naszych granic i nie zakorkować przejść granicznych w czasie Piłkarskich Mistrzostw Europy?

Piłkarskie mistrzostwa organizowane przez Polskę i Ukrainę będą nie tylko czasem sportowych emocji. Z dużego ruchu na polsko-ukraińskiej granicy mogą chcieć skorzystać przemytnicy i różni przestępcy, w tym także międzynarodowi terroryści. Służba Celna, Straż Graniczna, Policja, CBŚ i ABW bardzo intensywnie przygotowują się do tego okresu wzmożonej pracy.

– Na przejściach granicznych w czasie Euro 2012 musi być zachowana płynność – stwierdza Wiesław Siwik, celnik z Grupy Mobilnej w Rzeszowie. – Dlatego kontrole zostaną przeniesione do wewnątrz kraju.

Zarówno celnicy, jaki strażnicy graniczni będą intensywnie kontrolować pojazdy na drogach Podkarpacia. Rośnie liczba pojazdów patrolowych wyposażonych w specjalistyczny sprzęt.

– Mamy kamery do oględzin podwozi samochodów, rentgenowskie czujniki wykazujące przedmioty ukryte w wewnętrznych przestrzeniach pojazdu i urządzenia wykazujące obecność materiałów radioaktywnych – wylicza Wiesław Siwik. – Najważniejsze w naszej pracy jest jednak oko celnika i informacja. Specjalne terminale mobilne, w które wyposażone są patrole, umożliwiają szybki kontakt z wieloma bazami danych. Celnik przystępując do kontroli wie, czy dana osoba lub pojazd, były wcześniej kontrolowane, jakie rodzaju przedmioty były przewożone i gdzie w danym aucie znajdowały się skrytki. Ta wiedza ułatwia i usprawnia nasze działania.

Do Euro 2012 przygotowuje się też straż graniczna. Duży ruch na przejściach będzie wymagał zwiększonej liczby funkcjonariuszy, ale równocześnie wzrośnie liczba patroli kontrolujących strefę przygraniczną, gdzie nielegalni imigranci starają się przekraczać „zieloną granicę”.

Zarówno Służba Celna, jak i Straż graniczna będą w swoich działaniach wspomagane przez policję. CBŚ i ABW także przygotowują się do Euro 2012. Ich działania będą skierowane na przeciwdziałanie próbom terroryzmu i przewożenia materiałów mogących służyć do aktów terroru. Służby specjalne nie ujawniają jednak, w jaki sposób będą realizowały swoje działania. Zapewniają jedyni, że będą skuteczni. Całość przygotowań służb bezpieczeństwa koordynuje Wojewoda Podkarpacki.

Krzysztof Rokosz
Fot. Bartosz Frydrych

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments