Słynny wójt ma swoją ławeczkę

Jan Słomka obserwuje mieszkańców miasta od piątku z ławeczki ustawionej na placu Surowieckiego. Fot. Bogdan Myśliwiec

TARNOBRZEG. Nowa atrakcja turystyczna Tarnobrzega.

Wzorem wielu miast, które chcą przedłużyć pamięć o swoich najznamienitszych obywatelach, a tym samym uatrakcyjnić krajobraz miasta, władze Tarnobrzega ufundowały ławeczkę wójta stulecia.

Jan Słomka, który sprawował urząd wójta 40 lat, był niezwykle szanowanym działaczem społecznym. Napisał najbardziej znaną książkę o Tarnobrzegu, czyli “Pamiętniki Włościanina”. Od piątku w postaci rzeźby z piaskowca siedzi na jednej z ławeczek na placu Surowieckiego.

Rzeźba autorstwa tarnobrzeskiego artysty Krzysztofa Kołka kosztowała 20 tys. zł, a prace nad nią trwały kilka tygodni. Na oparciu ławeczki umieszczony został cytat z “Pamiętników Włościanina” –  „Największym skarbem człowieka są dobre obyczaje.”

Przypomnijmy. Rok 2012 decyzją Rady Miasta Tarnobrzega był ustanowiony rokiem Jana Słomki. Zawierał on bowiem aż trzy rocznice związane z jednym z najznamienitszych mieszkańców Tarnobrzega. W tym roku przypadała 170. rocznica urodzin Jana Słomki, 80. rocznica jego śmierci, jak również okrągłe stulecie pierwszego wydania “Pamiętników Włościanina”, dzieła, dzięki któremu Jan Słomka zaistniał nie tylko jako niezwykły wójt Dzikowa, ale także jako literat i na stałe znalazł miejsce w polskiej literaturze

Ławeczka, którą od piątku można zobaczyć na deptaku przed budynkiem magistratu, ma być atrakcją, która powinna zainteresować nie tylko mieszkańców miasta, ale i coraz częściej odwiedzających go turystów. Niewykluczone także, że w przyszłym roku na placu stanie kolejna ławeczka poświęcona Stanisławowi Pawłowskiemu, odkrywcy tarnobrzeskich złóż siarki. W roku 2013 władze miasta chcą bowiem uhonorować właśnie tego naukowca.

Małgorzata Rokoszewska

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o