Śmieci 60 procent drożej

Od 1 marca do 31 grudnia 2020 r. obowiązywać będą nowe stawki za odbiór śmieci. Fot. Paweł Dubiel

RZESZÓW. Ogłoszono stawki za odbiór śmieci. Nowe ceny mają obowiązywać od marca.

Od 1 marca odbiór śmieci w Rzeszowie podrożeje o 12 zł od osoby – dowiedzieliśmy się w ratuszu. Na środę zaplanowano nadzwyczajną sesję Rady Miasta, która poświęcona zostanie zatwierdzeniu podwyżek. Przypomnijmy, że to już druga taka podwyżka w ciągu roku; w czerwcu 2019 r. cenę odbioru śmieci podniesiono o 5 zł od osoby. 

– Do końca roku 2020 obowiązywać będą inne, wyższe stawki za odbiór śmieci. Wzrost wyniesie 12 zł od mieszkańca – informuje Andrzej Gutkowski, zastępca prezydenta Rzeszowa. – Podwyżki obowiązywać będą najpewniej od 1 marca. Decyzja zapadnie w środę (22 stycznia) podczas nadzwyczajnej sesji Rady Miasta poświęconej odpadom i cenom za ich odbiór – dodaje.

Jak czytamy w uchwale Rady Miasta, od 1 marca stawki za odbiór nieczystości „dla zabudowy jednorodzinnej, przy selektywnym zbieraniu i odbieraniu odpadów komunalnych wynosić będą 32 zł miesięcznie od osoby zamieszkującej nieruchomość. Z kolei dla zabudowy wielolokalowej przy selektywnym zbieraniu i odbieraniu odpadów komunalnych – 27 zł miesięcznie od osoby zamieszkującej nieruchomość”. Przed podwyżką stawki te wynosiły odpowiednio 20 i 15 zł.

A skąd podwyżki? Jak usłyszeliśmy, w porównaniu z ubiegłym rokiem wzrosły koszty spalania śmieci – z 302 zł do 720 zł za tonę. Co więcej, w grudniu urzędnicy ogłosili wewnętrzny przetarg na odbiór śmieci od mieszkańców, a do konkursu przystąpiło jedynie rzeszowskie MPGK, którego oferta wyniosła 61,3 mln zł.

mc

22
Dodaj komentarz

avatar
13 Comment threads
9 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
17 Comment authors
AmelkaBrunoS.dackKlaudiamieszkaniea Załęża Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
BrunoS.
Gość
BrunoS.

Niestety tak jest z monopolistami, w tym przypadku dotyczy to MPGK jak i PGE. Pomoc ze strony miasta w kierunku utrzymania monopolu MPGK teraz bije w mieszkańców a naiwność władz miasta w stosunku do PGE, której interesy były w Bełchatowie a teraz w Warszawie trudna do skomentowania.

dack
Gość
dack

powierzę w rzeszowie gdzie jesteście zieloni ekolodzy i inne podmioty walczące o drzewa na cudzej posesji.

dack
Gość
dack

ale nas na tych śmieciach wy…

Daj do spalarni materiał do paleniska dodatkowo super zapłać.

tylko w socjalizmie było chyba śmieszniej

A powierzę w rzezowie w nocy cudowne. tylko się zaciągać. w ramach rekompensaty.

andrzej
Gość
andrzej

podziękowania na nowogrodzką

mieszkaniea Załęża
Gość
mieszkaniea Załęża

Tyle że w Rzeszowie to politycy z PO przekonywali na spotkaniach z protestującymi mieszkańcami osiedla Załęże do budowy spalarni w Rzeszowie.
A za argument używali słów – spalarnia w Rzeszowie obniży stawki za śmieci dla rzeszowian.

Chciałbym podziękować panu DECOWI z PO teraz już wiem że platforma kłamała kłamie i kłamać będzie.

Młody
Gość
Młody

W du…będę teraz miał segregację jak mam płacić tyle kasy, a ktoś jeszcze biznes robi na tych śmieciach.

zenon
Gość
zenon

Śmieci to czysty zysk dla uprzywilejowanej, koncesjonowanej grupy cwaniaków. Posegregowane są surowcem o wymiernej wartości, natomiast nieposegregowane są opałem. My tych śmieci sami spalić nie możemy, a oni mogą. I jeszcze musimy im za to spalenie zapłacić.

Amelka
Gość
Amelka

Zgadzam się z tobą. Powiem więcej spełniamy wymogi UE. W temacie recyklingu. I pewne osoby mają jeszcze z tego kasę właśnie z Unii. Ale otym nikt nie mówi.

romek
Gość
romek

nie przejmujcie się – w gminie Trzebownisko podrożało o 300 %

ROMAN
Gość
ROMAN

Stwierdzenie że wzrosły koszty spalania to bliżej nieokreślona niewiadoma
-tak wzięta z sufitu razy odległość do księżyca i podzielona przez liczbe zrobionych w konia
; O !
a ja bym chciał wiedzieć konkretnie Szanowny Redaktorze :

No np. – czy wzrosła cena pudełka zapałek do podpałki / czy wzrosła cena szczypek na podpałke / czy wzrosła inna składowa elementów które powodują to że to samo spalenie 1-tony śmieci skoczyło z 302 zł na 720 zł.
Bo to mi bez dokładnej ANALIZY CUCHNIE
-cuchnie normalnym szwindlem w biały dzień przy błysku fleszy.

hijena
Gość
hijena

27 zetów od łebka ,a moze prezesie od razu 50 zetow,bedzie łatwiej rachować,poza tym gros miejskich smieci,to goowna podrzucane przez wieśniaków

GoldFinger
Gość
GoldFinger

Podwyżka z 85 zł do 160 zł to nie jest podwyżka o 60% tylko o 88% i jest to podwyżka o 15,5 zł więcej za każdą osobę a nie o 12 zł (rodzina pięcioosobowa w domu jednorodzinnym).

janek
Gość
janek

A w gminie Krasne o 150 %.

jugo
Gość
jugo

A tak przy okazji. Kiedy wreszcie na fakturach „z miasta ” (np. podatki, śmieci) i MPWiK będzie kod kreskowy, tak by można było płacić np. w byle jakim sklepie, a nie chodzić do kasy w U. Miasta. Miasto innowacji, a faktury wyglądają jak za przysłowiowego Ćwieczka. Wstyd na całą Polskę panowie Prezydenci. Proszę o to od lat. Myślałem że po odejściu pani ….. coś się zmieni. Ale stare pozostaje po staremu.

GoldFinger
Gość
GoldFinger

MPWiK zamiast przestarzałego kodu kreskowego (barcode) ma na fakturze kod matrycowy QR (QR Code) dzięki, któremu można od razu zeskanować wszystkie dane do aplikacji bankowej (numer konta, kwota, tytułem).

jugo
Gość
jugo

Tak Pani MPWiK. Tylko, że w tym „byle jakim sklepie” nie „cytaty” kodu matrycowego. Muszę więc biegać do Was.

staś
Gość
staś

I bardzo dobrze niech płacą mieszczuchy bo smród od nich jedzie jak nie wiem

ROMAN
Gość
ROMAN

Drogi Stasiu czy klepisko w ziemiance zamiecione czy nogi w stawie wymoczone bo cuchnie na całe miasto -umyj sie dziecino

Jan
Gość
Jan

Ręce opadają

radek
Gość
radek

Zbieraj siły,trzeba zagłosować na prezydenta.

Klaudia
Gość
Klaudia

Znowu na Ferenca ?? Nigdy !!!

Jan
Gość
Jan

Na Ferenca i ich zgraje na pewno nie!