Śmierdzące osady zrzucają przy Wisłoku

- To skandal! Jak można zakopywać śmierdzące osady z oczyszczalni tuż przy Wisłoku - mówi zdenerwowany Aleksander Palcowski z Łukawca. - Przecież to może być zagrożenie dla środowiska. Co będzie, kiedy taki osad dostanie się do rzeki? Czy ktoś powstrzyma ten proceder? Fot. Wit Hadło
– To skandal! Jak można zakopywać śmierdzące osady z oczyszczalni tuż przy Wisłoku – mówi zdenerwowany Aleksander Palcowski z Łukawca. – Przecież to może być zagrożenie dla środowiska. Co będzie, kiedy taki osad dostanie się do rzeki? Czy ktoś powstrzyma ten proceder? Fot. Wit Hadło

ŁUKAWIEC, gm. TRZEBOWNISKO. Mieszkańcy wsi obawiają się, że nieczystości z oczyszczalni dostaną się do rzeki.

 – Od kilku lat 5 metrów od brzegu Wisłoka zakopywane są śmierdzące osady z oczyszczalni ścieków w Łące – mówi Aleksander Palcowski z Łukawca. – Szczególnie w lecie czuć fetor, zanim jeszcze ten osad zostanie przysypany ziemią. Przecież to może dostać się do pobliskiej rzeki.

Osad zakopywany jest w Łukawcu-Pastwisko Małe. Mieszkańcy wsi są zaniepokojeni, bo często widzą koparkę, która kopie rów, a potem przyjeżdża samochód i wysypuje do niego czarny osad.

Postanowiliśmy sprawdzić ten sygnał mieszkańca Łukawca. Potwierdziły się informacje, że osad jest przywożony z oczyszczalni ścieków z Łąki. Jednak zdaniem przedstawiciela Zakładu  Gospodarki Wodno-Ściekowej w Trzebownisku, nie ma zagrożenia dla środowiska.

– Rzeczywiście, osad przywozimy z oczyszczalni i zakopujemy go nieopodal Wisłoka – poinformował nas Stanisław Pastuszak, dyrektor Zakładu Gospodarki Wodno-Ściekowej. – Mieszkańcy nie musza się obawiać, że te osady dostaną się do Wisłoka. Zresztą mamy pozwolenie wodno-prawne, które wydało rzeszowskie Starostwo Powiatowe, i możemy tam zakopywać osady. Zezwolono nam na zawożenie ich nie tylko do Łukawca, ale w inne miejsce – do Jasionki.

Mieszkańcy Łukawca nie wierzą jednak w zapewnienia dyrektora gospodarki komunalnej i zamierzają zgłosić sprawę zakopywania śmierdzących osadów do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska.

Mariusz Andres

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
leon
leon
7 lat temu

bo to jest prywatna wieś z którą można robić co się chce

mieszkaniec
mieszkaniec
7 lat temu

prosze zająć się tą sprawą! tak włąśnie zarządza Wójt trzebowniska. może pan wójt wywiezie te smrody do siebie gdyż w jego domu pod lasem byłoby na nie znacznie lepsze miejsce… teraz już nawet g** wozi do Łukawca a jak trzeba tu coś zrobić to słychać tylko „nie ma pieniedzy”. Jak ktoś z mieszkańców zwraca mu uwagę to często można usłyszeć „jak sie wchodzi miedzy wrony trzeba krakac jak i ony”. Pan ze zdjęcia już czuje nacisk ze strony gminy, podobnie było z innym kiedy napisał prawde jak gmina buduje przedszkole i budynek klubowy w Łukawcu (swoją droga też chory pomysl… Czytaj więcej »