Śmigłowce z Mielca w kolumbijskiej armii

Śmigłowce Black Hawk S-70i, które zakupiła kolumbijska armia, produkowane są tylko i wyłącznie w Mielcu. Fot. Autor

MIELEC. Helikoptery Black Hawk S-70i we flocie powietrznej kolumbijskiej armii.

Pięć śmigłowców wielozadaniowych S-70i Black Hawk, które produkowane są tylko i wyłącznie w Polskich Zakładach Lotniczych w Mielcu, zakupiła flota powietrzna kolumbijskiej armii. Helikoptery S-70i są przystosowane m.in. do transportu ludzi i sprzętu, wykonywania wojskowych zadań specjalnych, a także misji ratowniczych czy bojowych. Dotychczas w Mielcu wyprodukowano ponad 20 takich maszyn.

Oprócz Kolumbii, na zakup helikopterów S-70i z PZL zdecydowały się również m.in.: Arabia Saudyjska, Siły Zbrojne Sułtanatu Brunei i meksykańska policja. Mieleckie zakłady, będące własnością giganta lotniczego, firmy Sikorsky Aircraft, są również kluczowym dostawcą podzespołów do produkcji śmigłowców dla amerykańskiej armii.

Śmigłowce dostarczone stronie kolumbijskiej wyprodukowane zostały w Mielcu. Natomiast niestandardowe ich wyposażenie, które dostosowane jest do potrzeb sił specjalnych Dywizji Powietrzno-Desantowej kolumbijskiej armii, zostało zamontowane w USA.

Wyposażenie to obejmuje: podwójny system GPS/INS wraz z cyfrową mapą, która zapewnia dokładniejszą nawigację i lepszą orientację. Podobne usługi oferują też mieleckie zakłady, które zaadaptowały wcześniej śmigłowce do wymagań Arabii Saudyjskiej.

Paweł Galek

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o