Smród z oczyszczalni ścieków zmorą mieszkańców

Mieszkańcy Markowej wysłali petycję do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Rzeszowie w sprawie smrodu z oczyszczalni – informuje Józef Lenar z Markowej. Fot. Autor

MARKOWA. Od maja do września nie da się tu żyć.

W Markowej działa od kilkunastu lat oczyszczalnia ścieków. Miała być ekologiczna. – W okolicy jest taki smród, że okien nie idzie otworzyć – skarżą się mieszkańcy. Ludzie wysłali petycję do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Rzeszowie.

– Od maja do września nie da się tu żyć, tak śmierdzi. Nie wiem co tam puszczają? – zastanawia się Józef Lenar. – Woda w rzece jest coraz brudniejsza. Stała się czarna, pieni się – mówi pan Lenar.

– W związku z interwencją mieszkańców  Markowej, inspektorzy WIOŚ w Rzeszowie w dniach od 19.07.2012 do 27.07.2012 r. przeprowadzili kontrolę, której przedmiotem było oddziaływanie oczyszczalni ścieków w Markowej powodujące, zdaniem interweniujących, pogorszenie jakości wody rzeki poniżej spustu kolektora – informuje Katarzyna Piskur, rzecznik prasowy WIOŚ w Rzeszowie.

– W toku kontroli dokonano oględzin w terenie oraz pomiarów kontrolnych wody i ścieków powyżej i poniżej wylotu kolektora oczyszczalni w Markowej. Zarówno oględziny dokonane w toku kontroli, jak i wyniki pomiarów, wskazały na powodowanie przez odprowadzane ścieki zmian naturalnej mętności, barwy i zapachu oraz zmian w naturalnej biocenozie charakterystycznej dla wód, co dowodzi niedotrzymywania warunków pozwolenia wodnoprawnego udzielonego kontrolowanej oczyszczalni przez Wojewodę Rzeszowskiego – dodaje Piskur.

– Podkarpacki Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska zarządził podjęcie działań przez Kierownika Zakładu Gospodarki Komunalnej w Markowej mających na celu wyeliminowanie przypadków niespełniania warunków odprowadzania ścieków do wód powierzchniowych, określonych w pozwoleniu wodnoprawnym, jak również utrzymywanie w należytym stanie wylot i skarpę w obrębie wylotu kolektora odprowadzającego ścieki do odbiornika. Wyznaczono termin na dzień 28 września 2012 r. przesłania do WIOŚ w Rzeszowie informacji o zakresie podjętych i zrealizowanych działań służących wyeliminowaniu wskazanych w toku kontroli naruszeń – relacjonuje Piskur.

Wójt gminy Markowa, Tadeusz Bar, w rozmowie z Super Nowościami zapewnia, że w tym roku będą już robione pierwsze urządzenia usprawniające pracę oczyszczalni.

Justyna Paszkiewicz

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
ciemnota
ciemnota
8 lat temu

W BRZOZOWIE NIE DA SIĘ MIESZKAĆ TAKIE SPALINY I HAŁAS ! burmistrz Brzozowa o tym wie, ale czy go to obchodzi ?, jest już na urzędach ponad 20 lat , nie mieszka przy głównych ulicach miasta ! a obwodnicy jak nie było tak nie ma….tu to dopiero jest CYRK !!! co tam ścieki ! z nimi można żyć ! a z głuchotą, którą powoduje nadmierny hałas (nieodwracalnie uszkadza słuch), się nie da…

rzeszowiak
rzeszowiak
8 lat temu

Najwazniejsze ze przez te scieki spada jakosc kielbasy produkowanej w Markowej.