Smutny los zabytkowej kamienicy

Los tej okazałej kamienicy wydaje się już być przesądzony. Fot. Autor

MIELEC. Wyeksmitowano już wszystkich lokatorów. Teraz obiekt stoi pusty i niszczeje.

Okazała miejska kamienica przy ul. Mickiewicza 13, choć położona w pięknym otoczeniu starówki, jest w fatalnym stanie. Prezydent Janusz Chodorowski nie kryje, że chciałby obiekt sprzedać. Sęk w tym, że jak na razie, nie ma na to zgody Rady Miasta.

– Analiza stanu technicznego tego budynku wykazała, że jego część na parterze nie nadaje się do zamieszkania. Już dawno uszkodził się tam strop i dlatego sklep, który tam był, musiał zostać wyprowadzony – mówi prezydent. – Z kolei piętro posiada drewniane strop, które przechyliły się do tego stopnia, że jak się położy długopis na jednej stronie sali, to on się przetoczy na drugą. A więc użytkowanie tego budynku nie jest bezpieczne – przekonuje.

Opracowania techniczne wskazały, że modernizacja kamienicy kosztowałaby ok. 2,5 mln zł. Zdaniem prezydenta, miasta na to nie stać. – Koszty remontu przekraczały znacznie możliwość wykorzystania tego obiektu – uważa Janusz Chodorowski. – Musielibyśmy wywindować czynsze bardzo mocno. W związku z tym zwróciliśmy się do Rady Miasta o możliwość sprzedania tego budynku. I dostaliśmy opinię negatywną – zaznacza.

Jako przykład prezydent podaje sprzedanie przez starostwo zabytkowego budynku barona Hirscha. – Tam, póki co, nic się nie dzieje, ale mam nadzieję, że nabywca ma pomysł na ten obiekt. Podobnie może być z naszą kamienicą przy ul. Mickiewicza 13 – zapewnia.

Paweł Galek

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o