Sokół podwójnie brązowy

Rafał Augustyn (pierwszy w lewej) zdobył brązowy medal Pucharu Europy. Fot. Archiwum

LEKKA ATLETYKA. Zawodnicy OTG Sokół Mielec podczas 10. Pucharu Europy w Chodzie Sportowym rozegranym na terytorium naszego południowego sąsiada (Dudince – Słowacja) odnieśli historyczny sukces dla mieleckiego klubu.

Z trójki reprezentantów naszego województwa na ten Puchar Europy Rafał Augustyn i Łukasz Augustyn (bracia) przywieźli brązowe medale w drużynie (kolejno na 20km i 50km). Dla Rafała jest to już trzeci drużynowy medal Pucharu Europy z rzędu (poprzednie 2009 w Metz oraz 2011 w Olhao), natomiast dla Łukasza był to debiut w reprezentacji. Trzecią reprezentantką była Paulina Buziak, która wspólnie z koleżankami z reprezentacji zajęła 6 miejsce drużynowo.

Warto dodać, iż Rafał Augustyn zajął indywidualnie 8 miejsce (najlepiej z Polaków na 20km) i to on w głównej mierze przyczynił się do sukcesu reprezentacji Polski, która uległa jedynie Rosjanom i Ukraińcom. Sam zawodnik uważa start za bardzo udany.

Wyścig odbył się w bardzo wysokiej temperaturze ok. 30 C, co nie ułatwiało wyścigu wszystkim zawodnikom. Ze względu na liczną liczbę zawodników (75) nawroty trzeba było pokonywać często z wytraceniem całej prędkość. Na jedno kilometrowej trasie to aż dwadzieścia tego rodzaju zmian tempa marszu. W połowie dystansu plasowałem się na ok. siedemnastej pozycji i z kilometra na kilometr przyspieszałem i wyprzedałem kolejnych rywali zdobywając cenne pozycje do drużynowej rywalizacji. Na ostatnich km wiedziałem, że każdy wyprzedzony przeze mnie rywal to wyższe miejsce, a to było na wagę złota. Dając z siebie wszystko na finiszu wyprzedziłem jeszcze kilku utytułowanych rywali (chociażby Robert Heffernan – czwarty na ostatnich IO w Londynie). Metę przekroczyłem na wysokim ósmym miejscu z czasem 1.23:17. – bardzo dobrym jak na panujące warunki. Trzeci raz z kolei wróciłem z medalem PE, a więc zawody zaliczam do udanych i dobrze prognozujących na przyszłość.

Warto dodać, iż zawodnicy z Sokoła Mielec znajdują się w gronie stypendystów Urzędu Marszałkowskiego, który rokrocznie wspiera sukcesy naszych najlepszych zawodników z Podkarpacia we wszystkich konkurencjach sportowych. W tym przypadku program stypendialny przyniósł efekty i znalazł „pokrycie” w medalach imprez międzynarodowych.

W imieniu wszystkich zawodników mojego klubu, którzy znaleźli się w składzie reprezentacji Polski na ten PE pragnę serdecznie podziękować wszystkim, którzy nas wspierają finansowo oraz wszystkim kibicom, którzy dodają nam sił i motywują do jeszcze większej walki sportowej na tego rodzaju imprezach – zaznacza Rafał.

mj

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o