Sól do posypywania dróg w wędlinach!

Fot. Archiwum

PODKARPACIE. Żywnościowy przekręt 10-lecia. Faszerowali nas odpadami przemysłowymi.

Wędliny z zanieczyszczoną solą mogły trafić także na Podkarpacie. Poznańska prokuratura bada sprawę wprowadzania do obrotu soli przemysłowej, będącej skażonym odpadem produkcyjnym, jako soli spożywczej. 5 osób usłyszało już w tej sprawie zarzuty.

Miały one kupować zanieczyszczoną sól od zakładów przemysłowych i sprzedawać ją do zakładów mięsnych. W ten sposób trafiała do wędlin w całej Polsce. Nie tylko zresztą wędliny okazało się, że trująca sól trafiał do piekarni, mleczarni i zakładów rybnych.

Proceder ujawniony przez prokuraturę i Centralne Biuro Śledcze kręcił się od około 10 lat. W ten sposób do żywności mogły trafić ogromne ilości takiej soli. Co ważne sól przemysłowa może być bardzo szkodliwa dla zdrowia, nie nadaje się ona do spożycia i jest odpadem, którego firmom nie wolno nawet wyrzucić byle gdzie. Jak trafiała do jedzenia?

Oskarżone osoby reprezentują trzy firmy zajmujące się procederem. Odkupywały one sól przemysłową od zakładów chemicznych po 140 zł za tonę. Potem przepakowywały ja i sprzedawały już jako spożywczą do zakładów mięsnych. Z wstępnych ustaleń wynika, że sól ta trafiała do zakładów w całej Polsce, nawet do bardzo znanych producentów, których wyroby dostępne są w całej Polsce, także na Podkarpaciu. Z dodatkiem takiej soli w ciągu 10 lat mogło powstać setki tysięcy ton żywności, która trafiły na nasze stoły.

Jak się jednak dowiedzieliśmy wojewódzki sanepid w Rzeszowie jest poinformowany o aferze i gotowy do działań i kontroli. Możliwe, że podkarpackie instytucje kontrolne dostaną polecenia przebadania przedsiębiorstw w naszym regionie, bo prokuratura i policja dopiero tropi miejsca gdzie trafiała trująca sól.

O skali procederu stosowne służby nie chcą się wypowiadać. Można tylko domyślać się, że skoro na tonie przemysłowej soli przestępcy zarabiali około 300 zł to musieli jej sprzedawać naprawdę potężne ilości bo z ustaleń CBŚ wynika, że 3 firmy rocznie zarabiały nawet po 6 mln zł na niejadalnej soli. Rocznie na nasze stoły mogło trafiać nawet ponad 20 tys. ton takie soli.

Artur Getler

do “Sól do posypywania dróg w wędlinach!”

 1. roman

  Mieliśmy super sól z mikroelementami – za darmo
  ale jakis dureń postanowił to zlikwidować zwietrzył aferę i będziemy wpieprzac teraz zwykły chlorek sodu bez mikroelementów.

  I komu to przeszkadzało ?

 2. Józef

  Tutaj się wszyscy mylicie jest HAK Tuska na min.Sawickiego (PSL) – emerytury po śmierci lub stołek – sanepid Jemu podlega , choć w nim pracuje kadra SLD!

  • SZOK

   Wojewódzcy inspektorzy kontroli – sanitarny, artykułów rolno-spożywczych łącznie z ministrem rolnictwa powinni ODEJSC !!!! bo to ich zadaniem jest badać ŻARCIE !!!! już słyszałem, że chorzy będą składać grupowe pozwy o odszkodowania !!!!

 3. ROMAN

  i o to właśnie chodziło – tak działały służby które winne wszystko kontrolować – [ przez 10 lat] aby nas wyrugować z rynku – kto za tym stał i pociągał za sznurki – a dla czego a sprawa nie wypłynęła 9 lat temu tylko teraz – po 10 ?

 4. Stan

  Oj będą zamknięcia. Tak ale nie winnych ale granic. Tylko patrzeć jak Rosja i wiele innych (jak nie wszystkie) państw, na rynki których polskie zakłady (mięsne, przetwórstwa warzywnego, rybne, piekarnicze, koncentratów spożywczych i wszyskie inne używajace w produkcji soli)sprzedają swoje wyroby nałoży embargo na polskie produkty spożywcze ( i nie tylko bo także na pasze, koncentraty itp). Znając operatywność i „pomysłowość” naszego Ministra Rolnictwa i podległych mu służb nasze wyroby nie będa miały dostępu na rynki europejskie i światowe przez wiele miesięcy, jak nie lat.
  Niestety ucierpią na tym w większości niewinne zakłady.

 5. Czytelnik

  Wyobraźcie sobie jak ta sól zżera buty, tak zżera nasze wnętrzności brrrr

 6. ya

  to, oczywiscie dzialo sie za przyzwoleniem rzadu. tylko kto o tym napisze?

 7. ROMAN

  nic im nie zrobią – stwierdzą że szkodliwość była bardzo mała bo w ciągu 10 lat żaden niewolnik nie padł po zjedzeniu tej toksycznej soli- życie potoczy się dalej do 67 roku- za króla np. Jagiełły to by klęczęli przed katem a teraz to demokracja – polega to na tym aby jeden oszukiwał drugiego i nie dał się złapać.

 8. VIOLETTA

  PODOBNO W TEJ SOLI ODKRYTO SLADOWE ILOSCI TUSKOJADU! POWODUJE ON BEZPLODNOSC U MEZCZYZN!

 9. Osiwiałem ze stresu

  Poprosimy teraz o liste firm ktore uczestniczyly w tym procederze, a my jako konsumenci juz wydamy na nie odpowiedni wyrok.

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.