Sołtys prosi, burmistrz odmawia

Ludzie proszą, aby chociaż raz w miesiącu ZUK odbierał z poszczególnych miejscowości odpady wielkogabarytowe, które są niepotrzebne, w gospodarstwach zalegają – mówi Henryk Chmielowiec, sołtys Kolbuszowej Górnej. Fot. Autor

KOLBUSZOWA. Mieszkańcy chcą wynosić odpady wielkogabarytowe na drogę.

Mieszkańcy chcieliby, aby przynajmniej raz w miesiącu ekipa Zakładu Usług Komunalnych robiła objazd po gminie i zbierała z drogi wyniesione wcześniej odpady wielkogabarytowe. – Mieszkańcy bardzo często przychodzą w tej sprawie do mnie, proszą o interwencję – przyznaje Henryk Chmielowiec, sołtys Kolbuszowej Górnej.

– Ludzie proponują, aby przynajmniej raz w miesiącu gospodarka komunalna z Kolbuszowej odbierała z poszczególnych miejscowości odpady wielkogabarytowe, które są niepotrzebne, w gospodarstwach zalegają. Chodzi o to, żeby ZUK zrobił sobie grafik, w których znalazłaby się każda miejscowość naszej gminy – apeluje sołtys.

Burmistrz Jan Zuba proponuje, aby mieszkańcy przywozili odpady wielkogabarytowe odpady na bazę ZUK przy ul. Piłsudzkiego. – One przyjmowane są nieodpłatnie – zaznacza Zuba. – Dyrekcja zakładu nie ma w budżecie środków, żeby raz w miesiące objechać całą gminę, bo sto tysięcy złotych byłoby za mało. Jako gmina, dotujemy gospodarkę odpadową kwotą 280 tys. zł. Co się składa na tą kwotę? Przede wszystkim selektywna zbiórka odpadów.

– Każdy, kto ma podpisaną umowę z ZUK gratis dostaje cztery worki na odpady typu papier, plastik, szkło kolorowe i bezbarwne i są odbierane raz w miesiącu – wylicza burmistrz. – Ale to kosztuje: worki 70 tys. zł w skali roku, ludzie zatrudnieni i środek transportu, to jest 170 tys. zł. Pozostała kwota to jest dotacja do jednego sześciennego metra śmieci, żeby mieszkańcy nie płacili sto procent kwoty. To trzeba również docenić.

Paweł Galek

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
spawacz
spawacz
8 lat temu

Odpady wielkogabarytowe sa zbierane w krajach zachodnich TYLKO 2 razy w roku.
Zbiera sie TYLKO od tych ktorzy placa za wywoz smieci.