SP nr 8 w Rzeszowie szkoli mistrzów w kodowaniu

Od 2014 r. szkoła przystąpiła do projektu Mistrzowie Kodowania, podczas którego uczniowie tworzą programy w języku Scratch, uczą się sterować robotami mBot, Dash & Dot oraz Lego Mindstorms. Fot. Archiwum

Od 2014 r. szkoła przystąpiła do projektu Mistrzowie Kodowania, podczas którego uczniowie tworzą programy w języku Scratch, uczą się sterować robotami mBot, Dash & Dot oraz Lego Mindstorms. Fot. Archiwum

RZESZÓW. Uczą się programowania od małego w innowacyjnych warunkach rzeszowskiej podstawówki. 

Projekt Rozporządzenia Ministra Edukacji, określający nową podstawę programową dla wszystkich etapów kształcenia, wprowadza naukę podstaw programowania już od pierwszej klasy szkoły podstawowej. Od września 2016 roku ponad 2000 szkół w Polsce testuje pilotażowo to rozwiązanie. Liderem wśród rzeszowskich szkół uczących programowania dzieci od najmłodszych lat jest Szkoła Podstawowa nr 8 w Rzeszowie, mieszcząca się przy ulicy Rudnickiego 2.

W najbliższych dniach kuratorium oświaty będzie organizowało sesje na temat zmian programowych i programowania w systemie Baltie z lekcją pokazową. Trzech nauczycieli z SP nr 8 będzie reprezentować szkołę wraz z uczniami.

– Naukę programowania w tej szkole rozpoczęliśmy ponad 20 lat temu na pozalekcyjnych zajęciach komputerowych. Najmłodsi uczniowie samodzielnie kodowali plansze do popularnej wówczas gry Heartlight, pisali proste procedury w języku Logo, nieco starsi konstruowali również schematy blokowe w programie ELI i próbowali swoich sił w Pascalu – mówi Dariusz Kuźniar, dyrektor placówki.

Od 2012 roku uczniowie SP nr 8 programują w środowisku Baltie. – Nadzoruje to pani informatyk Maria Jerzak, która jest również matematykiem. Kiedyś pracowała na uniwersytecie – mówi dyrektor Kuźniar.

Od 2014 r. szkoła przystąpiła do projektu Mistrzowie Kodowania, podczas którego uczniowie tworzą programy w języku Scratch, uczą się sterować robotami mBot, Dash & Dot oraz Lego Mindstorms. Bardzo duży nacisk kładzie się w szkole na wyposażenie w najnowocześniejsze pomoce dydaktyczne, w tym ciekawe gry logiczne i strategiczne oraz zestawy konstrukcyjne i eksperymentacyjne. W każdej sali lekcyjnej znajduje się komputer i projektor multimedialny, więc wiedzę z zakresu programowania uczniowie wykorzystują na różnych przedmiotach. Oprócz pracowni z komputerami PC szkoła posiada pracownię Apple Macintosh, w której uczniowie oswajają się z różnymi platformami sprzętowymi.

– Dodatkowej motywacji do nauki dostarczają uczniom konkursy programistyczne organizowane przez pana Bohumira Soukupa i SGP System oraz międzynarodowe inicjatywy promujące naukę kodowania, miedzy innymi: Scratch Day, Code Week, Godzina Kodowania – zauważa dyrektor.

Wychowują mistrzów
Do tych wydarzeń każdego roku uczniowie przygotowują się na lekcjach i kołach zainteresowań, i odnoszą w nich duże sukcesy: od 2013 roku zajmują czołowe miejsca w województwie podczas konkursów programistycznych Baltie, każdego roku przynajmniej jeden uczeń uczestniczy w etapie międzynarodowym. W konkursie Baltie’2016 trzecioklasista Szymon Pustelak został Mistrzem Polski w Kodowaniu oraz wicemistrzem na etapie międzynarodowym. Rok wcześniej – będąc jeszcze uczniem klasy pierwszej – był piąty na świecie.

Szkoła Podstawowa nr 8 postawiła na rozwój kompetencji programistycznych, ponieważ nauka programowania pozwala dzieciom odnaleźć się w świecie nowoczesnych technologii, uczy kreatywnego rozwiązywania problemów. A przede wszystkim – co jest ważne dla najmłodszych – umiejętność programowania daje moc do kreowania świata według własnego pomysłu. Kompetencje programistyczne zapewniają dziecku lepszy start na kolejnych etapach edukacji, a zapotrzebowanie na programistów w dobrze płatnych sektorach gospodarki, pozwala na zdobycie w przyszłości ciekawego i dającego stabilność materialną zawodu.

bsz

do “SP nr 8 w Rzeszowie szkoli mistrzów w kodowaniu”

  1. janek

    Chodziłem na te zajęcia 22 lata temu :)

    usługitechniczne.pl

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.