Spalanie śmieci w nowo powstającej spalarni za drogie

Władze Rzeszowa sprzeciwiają się zbyt wysokim opłatom za wywóz śmieci, które zaproponował inwestor budujący w Rzeszowie nową spalarnię odpadów. Fot. Paweł Dubiel

Władze Rzeszowa sprzeciwiają się zbyt wysokim opłatom za wywóz śmieci, które zaproponował inwestor budujący w Rzeszowie nową spalarnię odpadów. Fot. Paweł Dubiel

RZESZÓW. Inwestor budujący ekologiczną spalarnię proponuje zbyt wysoką stawkę za wywóz odpadów, która obciąży mieszkańców.

Na 1 lipca ma być gotowa regionalna spalarnia odpadów przy ul. Ciepłowniczej w Rzeszowie. Ta instalacja ma przetwarzać śmieci na prąd i ciepło. Inwestor ustalił już cenę za utylizowanie odpadów i za 1 tonę trzeba będzie zapłacić aż 372 zł. Władze Rzeszowa nie chcą zgodzić się na tak wysoką stawkę, bo odczuliby to mieszkańcy, którzy musieliby płacić więcej o 50 procent za wywóz śmieci.

Spalarnia odpadów z odzyskiem energii powstaje przy Elektrociepłowni Rzeszów. Budują ją włoskie firmy – Termomeccanica Ecologia i Astaldi. Koszt budowy tej instalacji to 285 mln zł. Budowa zakończy się w czerwcu, a jej otwarcie przewidziano na początek lipca. Spalarnia ma przetwarzać 100 tys. ton odpadów, z tego aż ok. 70 tys. ton będzie pochodzić z Rzeszowa.

W ub. tygodniu prezydent Tadeusz Ferenc spotkał się z przedstawicielem inwestora PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna w sprawie ustalenia stawek za przetwarzanie odpadów. Niestety, opłata, jaką zaproponowano, zmroziła włodarza miasta. Na kwotę 372 zł za tonę nie ma zgody. Teraz za tonę, która trafia na wysypisko w Kozodrzy k. Ropczyc, miasto płaci o 147 zł mniej.

- Prowadzimy negocjacje i chcemy do końca 2018 roku utrzymać dotychczasową stawkę – 225 zł za tonę – informuje Maciej Chłodnicki, rzecznik prasowy prezydenta Rzeszowa. – Nowa stawka powinna obowiązywać dopiero w 2019 r.

Sandra Apanasionek, rzecznik prasowy PGE GiEK w Bełchatowie, poinformowała, że inwestor już wcześniej informował o kosztach przetwarzania odpadów w ekologicznej spalarni. Jak przekonywała, muszą być wyższe niż za te wywożone na wysypisko. Rzeczniczka dodała, że w innych spalarniach regionalnych opłaty za tonę wynoszą od 270 do 380 zł.

Inwestor zamierza prowadzić rozmowy z ratuszem oraz podrzeszowskimi gminami i negocjowana będzie wysokość stawek. Władze miasta mają nadzieję, że uda im się dogadać z inwestorem.

Odpady komunalne mają być spalane w kotle rusztowym w temperaturze ok. 1000 stopni Celsjusza. Trwają ostanie prace przy spalarni i zapleczu, wykonywane są roboty przy hali rozładunkowej oraz sieci wodno-kanalizacyjnej.

Mariusz Andres

do “Spalanie śmieci w nowo powstającej spalarni za drogie”

 1. Wpamix

  Cena z kosmosu. Moze wiec niech Rzeszow dalej zwozi smiecie do Kozodrzy a spalarnia niech szuka frajerow za taka cene?!

  • lolek

   Miasto powinno na drodze do spalarni postawić znak ograniczenia wjazdu ciężkim ciężarówkom i postawić na stałe patrol policji który tego zakazu dopilnuje z całą surowością.

   Jak taką cenę ustalili jak chcą oskubać Rzeszowiaków to niech taksówkami śmieci wożą.

 2. Luiz

  Nic z tego nie rozumiem, przed ustawą śmieciową za wywóz śmieci z domu płaciłem 37zł (i nic nie segregowałem), weszła ustawa bo „podobno” niektórzy nie płacili tylko wyrzucali do lasu, teraz wszyscy muszą płacić i segregować śmieci, i teraz za wywóz płacę 42zł/mc i segreguję (podobno ktoś ma odzyskiwać te plastiki i szkło ale jak się okazuje chyba mu się to nie opłaci bo ja muszę jeszcze do tego dopłacić). I tak samo tu, miasto wywozi śmieci na wysypisko za 225zł, jak będzie spalarnia to będzie wywoziło do spalarni za 372zł a co z tym prądem i ciepłem rozumiem że nie opłaci się go pozyskiwać ze śmieci bo do tego trzeba dopłacać (przyjmują śmiecie drożej aniżeli na wysypisko)!? I tak to jest z tą ekoenergią podobno jest za darmo (słońce za darmo, śmieci za darmo, słoma za darmo) ale jak przychodzi co do czego to trzeba jeszcze dopłacić.

  • stachu

   I tak nie wszyscy płacą, urzędnicy nie wiedza i nie są zainteresowani tym kto nie płaci. Śmieci dalej lądują w krzakach

 3. ROMAN

  teraz widać wyraźnie jak temat z tym interesem [ spalarnia] zbliża się do końca że od samego początku to był wyrafinowany , skryty ,wieloletni plan realizowany pomału małymi kroczkami ;
  łącznik do autostrady – właśnie tam / most przez Wisłok – właśnie tam / budowa blisko Elektrociepłowni [ wpięcie do systemu; prąd i ciepło] no i możliwości przerobu na wyrost + możliwości rozbudowy np.o kolejny moduł do spalania
  Teraz jak karty znalazły się na stole raptem kwik i raban że jak to ; płacimy teraz 225 a mamy 372
  a tu proszę właściciel spalarni zarobi na cieple i prądzie – i tak to widać dobitnie po raz kolejny zostaliśmy zrobieni w Ciula ! – do tego dochodzą kolejne aspekty ; powietrze/ środowisko/cena działki / masa ciężarówek itd itp-

  i to pokazuje jak się władza liczy ze zdaniem SUWERENA -

 4. Przetwarzacz odpadów

  Już nie przetwarzanie termiczne tylko spalarnia – po imieniu. Technologia piękna, ekologiczna. Zbudowana na terenie miasta, blisko osiedli, bez konsultacji z mieszkańcami. W sumie inwestycja nieważna, mała i mało uciążliwa – tak zadecydował imć Tadeusz (który służy miastu i mieszkańcom, z naszych pieniędzy ma wypłatę). Nowe drogi wybudowane, dojazd dla 18 tys. ciężarówek rocznie do spalarni – zbudowany. Unia się złożyła na te drogi, razem z nami, podatnikami. Koszt wywozu śmieci pójdzie do góry – podatnicy zapłacą. Firma, która będzie zarabiać na spalaniu śmieci i wytwarzaniu energii zadowolona? tak – bo nie zbudowała spalarni w ramach miłości do bliźniego – tylko, żeby zarabiać pieniądze. Wszyscy zadowoleni?? Nie, bo „zatrudniony” przez nas pan, który ma zarządzać naszym majątkiem i dbać o nasze dobro, zapomniał zapytać, czy my chcemy spalarnię na terenie miasta. A można by było chociaż zapytać, czy chcemy spalarnię pod naszymi domami, czy może w innej lokalizacji, mniej uciążliwiej i bezpiecznej dla mieszkańców. Dziękujemy za sprawne zarządzanie naszym majątkiem i zdrowiem. Mam nadzieję, że kilka osób otworzy oczy przed wyborami. (i z innej beczki:), i zobaczy las bloków… który nam funduje nasz zarządzający… bez składu i ładu…

 5. eska2012

  Cena na pewno włodarza nie zmroziła, włodarz wie o niej od wielu miesięcy. Chyba, że zapomniał.

 6. Jan

  Teraz już wiadomo dlaczego mieszkańcy gm Krasne czy gm. Trzebownisko nie chcą się przyłączyć do miasta Rzeszów bo nie maja zamiaru płacić 2X za wywóz śmieci.Mało tego powinni im jeszcze płacić szkodliwe bo ich ta spalarnia rusztowa będzie truła przez cały rok nie tylko w sezonie grzewczym.Straca również na wartości działki wokół spalarni nie tylko budowlane ale i działki rolne.Kto bedzie chciała mieszkać w bloku gdzie z okna bloku będzie miała widok na komin dymiący i smrodzący toksynami przez cały rok.

 7. hijena

  Mariusz ,ale jesteś upierdliwy ,znowu wykasowales mój jak zwykle doglebnie przemy,ślany wpis na temat szkodliwości spalania odpadow komunalnych

 8. resoviencis

  Brawo Tadeusz…Nie ma zgody na takie kwoty!!!

 9. garda

  A odzysk energii to przecież realny zysk.Czy tego prezydent nie liczy i nie różnicuje kosztów.?

 10. TKM

  I tak to właśnie ludzi robi się w balona, miało być taniej i ekologicznie, będzie drożej i nieekologicznie. Protest włodarza miasta jest na pokaz, przecież lobbował, aby była spalarnia i to w dodatku rusztowa i zapewne wiedział w przybliżeniu jaki będzie koszt utylizacji, ale wybory się zbliżają i trzeba odstawić szopkę, a od nowego roku oleje się mieszkańców i podwyżka. Dobrze robią okoliczne miejscowości, że nie chcą do Rzeszowa. A w grudniu wynajmie się światełka za 2 mln zł, co tam miasto innowacji podtruwane przez spalarnię musi wyglądać ładnie.

 11. hijena

  Mam rozumiec ,że spalanie rusztowe to najnowoczesniejsza technologia ,godna miasta innowacji,ktora zapewni powietrze niczym w renomowanym kurorcie

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.