Spalarnia będzie gotowa jeszcze później niż zakładano

Spalarnia odpadów przy ul. Ciepłowniczej nie będzie czynna od 1 sierpnia. Może w pierwszej połowie przyszłego miesiąca, ale i to nie jest pewne. Fot. Wit Hadło
Spalarnia odpadów przy ul. Ciepłowniczej nie będzie czynna od 1 sierpnia. Może w pierwszej połowie przyszłego miesiąca, ale i to nie jest pewne. Fot. Wit Hadło

RZESZÓW. Instalacja przetwarzania odpadów miała być gotowa 1 sierpnia, ale termin nie zostanie dotrzymany.

Spalarnia odpadów przy ul. Ciepłowniczej nie ruszy 1 sierpnia, tak jak to zapowiadano. Z nieoficjalnych informacji, które uzyskaliśmy u inwestora wynika, że teraz obowiązuje inny termin otwarcia tej instalacji – pierwsza połowa sierpnia. Jednak i to nie jest pewne. Winny temu jest wykonawca – włoskie konsorcjum dwóch firm – które nie wywiązało się z umowy i za opóźnienia robót będzie musiało zapłacić karę finansową.

Już 20 czerwca inwestor budowy spalarni odpadów przy Elektrociepłowni Rzeszów, którym jest Polska Grupa Energetyczna Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, został zaskoczony informacją od Włochów, że 1 lipca nie zostanie uruchomiona instalacja przetwarzania odpadów. Podano kolejny termin – 1 sierpnia, ale też okazało się, że dwie firmy nie zdążą do tego dnia z zakończeniem robót. Wkrótce ma być zawarty aneks do umowy, którą z PGE podpisało z konsorcjum firm – Termomeccanica Ecologia i Alstadt. W aneksie znajdzie się zapis z wyliczeniami kar finansowych za każdy dzień opóźnienia. Koszt budowy spalarni wyniósł 293 mln zł.

Jeśli okazałoby się, że nowa spalarnia zacznie działać np. w połowie sierpnia, to już od tego dnia będą naliczane stawki za każdą tonę dostarczonych odpadów. PGE GIEK chce, żeby miasto płaciło 280 zł za tonę, ale ratusz się na to nie zgadza i proponuje utrzymać dotychczasową stawkę – 225 zł. W tej sprawie prowadzone były negocjacje. Odbyły się trzy spotkania, ale nie przyniosły rezultatu. Miasto pozostaje cały czas przy swoim stanowisku – 225 zł i ani złotówki więcej. PGE natomiast mówi, że poniżej 280 zł za tonę nie zejdzie, bo taka kwota jest na poziomie opłacalności.

Dla władz miasta Rzeszowa może to być spory problem. W momencie, gdy ruszy spalarnia, marszałek województwa wyda decyzję o nadaniu tej instalacji statutu regionalnego i wtedy śmieci mieszkańców stolicy Podkarpacia będą musiały trafiać wyłącznie do regionalnej spalarni przy ul. Ciepłowniczej, a nie jak teraz, gdy są wywożone na wysypisko w Kozodrzy k. Ropczyc.

– Zapłacimy za tonę odpadów tyle ile zażąda inwestor, ale jednocześnie wystąpimy do sądu, bo PGE wykorzystuje swoją monopolistyczną pozycję i narzuca wygórowaną stawkę – poinformował Maciej Chłodnicki. – Nie ma zgody prezydenta na kwotę 280 zł, bo kosztami musieliby być obciążeni mieszkańcy.

Jak nas zapewniono w PGE GiEK w Bełchatowie, w budowanej nowej spalarni przetwarzania odpadów przeprowadzono już wstępny rozruch kotłów i trafiło do nich  kilka ton śmieci. Jednak w obiekcie pozostało jeszcze trochę prac do wykończenia. W zapewnienia, że już za 20 dni zacznie działać spalarnia, nie wierzą władze Rzeszowa. Ich zdaniem, ta instalacja będzie otwarta dopiero za kilka miesięcy.

Mariusz Andres

10
Dodaj komentarz

avatar
5 Comment threads
5 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
8 Comment authors
Jan Pakosławic RzeszowskiAnty AntykomuchOldresAntykomuchROMAN Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Jan Pakosławic Rzeszowski
Gość
Jan Pakosławic Rzeszowski

Do sądu można jeszcze wnioskować sprawdzenie czy spalarnia nie przekroczy dopuszczalnego poziomu emisji CO2 wg norm z porozumienia Światowej Konferencji Klimatycznej.
Za kilka lat Unia Europejska sama każe wyburzyć.

Antykomuch
Gość
Antykomuch

Czy za rządów Prezydenta Ferenca było coś oddane w terminie i porządnie zrobione???Zaraz po odbiorze zaczynają się planowane remonty a potem remonty remontów.

Anty Antykomuch
Gość
Anty Antykomuch

Antykomuch nie bredż ,spalarnia nie jest inwestycją miasta ,idz pluć gdzieś indziej.
Nie troluj tak prostacko

adrian
Gość
adrian

Dawać materiał do palenia z którego wyprodukują prąd i jeszcze za niego tyle płacić ?

tomek
Gość
tomek

Panie i Panowie posłowie powinniście utworzyć centralną instytucję, która będzie miała za zadanie pilnować aby instalacje RIPOK nie stosowały praktyk monopolistycznych a inaczej mówiąc instytucję, która będzie regulowała stawki za zagospodarowanie 1 Mg odpadów w całym kraju… RIPOK powinien przesyłać swoje propozycje stawki wraz z wyliczeniami a „regulator” powinien to sprawdzić i wydać stosowną decyzję czy ta stawka jest za wysoka za niska czy na dobrym poziomie – taka prosta sprawa….

Oldres
Gość
Oldres

sprawa niby prosta, jasna i transparentna ale gdzie tu miejsce na fuchy i dziesięcinę bo o to w tym bajzlu chodzi.

ROMAN
Gość
ROMAN

Czyli tak ;
Dla Nas : Tyle
Dla Was: Tyle
Dla nich : Tyle
A dla tamtych :Tyle

A jeszcze Im :coś kapnąć trzeba
A i Oni :by coś chcieli
A i jeszcze – jeszcze Owym :
na otarcie łez aby kwiku nie było
No i za pokropek co łaska

No i koniec podzielone : URA-URA-URA –
Bla-bla-bla-szarfa przecięta – rozpalamy pod kotłami
: O !

Pietrek
Gość
Pietrek

Dlaczego przed wydaniem pozwolenia na budowę miasto nie ustaliło stawek za spalanie śmieci przez ileś tam lat po uruchomieniu inwestycji? Dziś nie było by takich problemów. Teraz nasze śmieci woźmy na wysypisko a jak stać okoliczne gminy to niech płacą za spalanie na Załężu.

ROMAN
Gość
ROMAN

No właśnie nie ustalono tych spraw bo za temat zabrali się nie fachowcy a dyletanci – normalni miłośnicy mammony i chorzy na stołkologie. Jak teraz wyszło na jaw co i jak z kosztami za segregowane śmieci zrobił sie kwik i normalna panika – ale jak zwykle w takich sprawach mleko się wylalo kasa 293 miliony wydana inwestycja na ukonczeniu bedzie działać i jak zwykle Suweren ( dostawca śmieci) co bedzie miał do powiedzenia no nic ; – bedzie placił tyle co mu nakażą czy mu sie podoba czy nie – bedzie musial segregowac tak czy siak A kto zarobi na… Czytaj więcej »

Oldres
Gość
Oldres

bo to jest styl pracy Ferenca i jego kamandy, byle jak, bez głowy aby robota się robiła – typowe dzialanie komuchów.