Spalarnia przy ul. Ciepłowniczej przyjmie odpady z Rzeszowa

W przyszłym roku śmieci w Rzeszowie będą droższe niż w obecnym. Fot. Paweł Dubiel

RZESZÓW. Zaproponowana przez władze Rzeszowa opłata za utylizację śmieci jest ponad 100 proc. wyższa niż stawka, jaką miasto płaci obecnie (302 zł). To oznacza podwyżki dla mieszkańców.

Konkurs na dostawę zmieszanych odpadów komunalnych do spalarni przy ul. Ciepłowniczej w Rzeszowie został zakończony. W postępowaniu wpłynęło 27 ofert i ostatecznie do obsługi wybrano 10 podmiotów. Póki co nie wiadomo o jakie gminy z Podkarpacia chodzi. Z pewnością wśród nich znalazł się Rzeszów, który zaproponował stawkę 721 zł za tonę śmieci.

Postępowanie na dostawę odpadów do ITOPE ogłoszone zostało 15 października. Do 8 listopada wpłynęło łącznie 27 ofert z całej Polski i opiewały one na kwotę od ok. 300 zł do ok. 720 zł za tonę śmieci do utylizacji. Władze Rzeszowa, aby mieć szanse w konkursie wystosowały ofertę na poziomie 721 zł, co jest stawką ponad dwa razy większą niż cena płacona tym roku (302 zł). Stolica Podkarpacia chce, aby spółka zutylizowała w 2020 r. 30 tys. ton nieczystości. –  Jestem przekonany, że nasz zakład zutylizuje w zdecydowanej większości odpady z Rzeszowa i podrzeszowskich gmin – obiecywał w ubiegłym tygodniu Wojciech Dąbrowski, prezes PGE EC.

Jak sytuacja wygląda obecnie? – Potwierdziło się bardzo duże zainteresowanie postępowaniem na dostawę odpadów przeprowadzonym po wprowadzonej we wrześniu br. nowelizacji ustawy. Zrealizowaliśmy je w sposób transparentny i otwarty. Mając na względzie społeczną odpowiedzialność biznesu zagwarantowaliśmy, że przynajmniej połowa odpadów utylizowanych w ITPOE będzie pochodzić z Rzeszowa i podkarpackich gmin, co tym samym pozwoli na dostawę odpadów według zgłoszonych przez Rzeszów potrzeb –  tłumaczy Grzegorz Gilewicz, dyrektor PGE EC Oddział Elektrociepłownia w Rzeszowie.

Droższe opłaty za śmieci

Na razie PGE EC nie przekazało informacji jakie podmioty wyłoniono do oddawania śmieci do rzeszowskiej spalarni. Z komunikatu wynika, że z pewnością będzie to Rzeszów, natomiast pozostałe nazwy gmin poznamy po rozmowach wewnętrznych (zasada poufności). – Jesteśmy gwarantem bezpieczeństwa energetycznego regionu – zapewnia Gilewicz. Przyjęcie przez PGE EC oferty od Rzeszowa wciąż oznacza spory wzrost kosztów dla mieszkańców miasta za odbiór odpadów. O Ile? Tego wciąż nie wiadomo, lecz gdyby koszty dla miasta identycznie przełożyć na mieszkańców to podwyżka mogłaby wynieść ponad 100 proc.

Przypomnijmy, decyzja o ogłoszeniu postępowania PGE EC była wynikiem wejścia w życie (6 września) ustawy „o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz niektórych innych ustaw”. Zniesiono wówczas tzw. regionalizację.

Kamil Lech

14
Dodaj komentarz

avatar
10 Comment threads
4 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
13 Comment authors
MaXxArturAlinazygmunt78walkiria Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
MaXx
Gość
MaXx

Jak długo damy się tak doić?

Alina
Gość
Alina

Jak wprowadzą takie drastyczne podwyżki to ludzie zaczną masowo „wymeldowywać” swoje dzieci z domów i mieszkań by niknąc wysokich opłat. Już teraz znam biedniejsze rodziny które mają po 4-5 dzieci w domu a płacą za 2-3 osoby by zaoszczędzić. Bo reszta dzieci jest „niby” za granicą lub studiuje na stałe poza Rzeszowem a w rzeczywistości jest na miejscu. Poza tym dlaczego nie można przywrócić, tak jak to było dawniej połowy stawki opłat dla mieszkańców którzy mieszkając w domach wyrzucają śmieci raz na 2 tygodnie ? Znam takie osoby samotne mieszkające które rzadziej wyrzucają śmieci i śmieciarka wcale nie musi do… Czytaj więcej »

Leon
Gość
Leon

A ktoś może wyjaśnić gdzie wywożą spalone odpady,a jest tego sporo

ROMAN
Gość
ROMAN

Ale mnie tu cuś nie pasuje ; śmierdzi przekrętem aż miło bo : Jeśli za tone ” miksu” miasto zaproponowalo 721 zł no to jaki pierun czemu przy dbiorze miksu Magicy nie ważą nic ? no to jak to działa co ? normalne kręcenie lodów w biały dzień Ja chcę placić tak jak w sklepie kupuje 1- kilo płace za 1 kilo proste jak budowa cepa A co z tymi posegregowanymi surowcami co ? – to nie śmieci to surowiec gotowy do dalszego przerobu to żywy piniądz – to teraz w drugą strone przyjeżdżają , ważą odbierają i płacą no… Czytaj więcej »

zenon
Gość
zenon

Media publiczne, w tym przypadku SN, spełniły swój statutowy obowiązek, jakim było poinformowanie baranów o tym, że znowu zostaną ostrzyżone do samej skóry. A barany? No cóż, barany pobeeeeeczały i tym samym przyjęły ten fakt do wiadomości.

bejbe
Gość
bejbe

Do atmosfery i środowiska z powodu utleniania śmieci trafiają tylko: dioksyny, benzoaepiren, tlenki siarki, tlenki azotu,formaldechyd i chlorki.

walkiria
Gość
walkiria

Jak już to po grochówce.

zenon
Gość
zenon

System podszedł do problemu „systemowo”. Obatel ma śmiecia, ale sam nie może go spalić. To System pod przymusem odbiera od Obatela tego śmiecia, spala go i jeszcze każe Obatelowi za to spalenie zapłacić. Układ wręcz genialny w swej prostocie.

Ala
Gość
Ala

Jak rolnik spala liście w ogródku to dostaje karę a tu w Rzeszowie społka dostała pozwolenie i powstała rusztowa spalarnia śmieci. I nie tylko nie wiadomo co spalane jest w tych śmieciach jakie niebezpieczne odpady to na dodatek dostaniemy o ponad 100 % większe rachunki za odbiór śmieci.A władze miasta jeszcze chce nas wszystkich mieszkańców miasta również tych z bloków za niesegregowanie śmieci.Przecież to jest zbiorowe karanie i co z tego jak ja będę segregował śmieci jak sąsiad nie będzie tego robił a i tak wszyscy solidarnie zapłacimy wszyscy karę.Na dodatek co z tego segregowania na frakcje kiedy jak samochód… Czytaj więcej »

jAGA
Gość
jAGA

chore, chore, chore – spalarnia wybudowana w Rzeszowie to nas truje a my nie możemy oddawać smieci? Ludzie to jest chore prawo. Jaką szanse ma podkarpacie w gospodarce pseudorynkowej z Warszawa lub śmieciami przywożonymi z za granicy? Ten kto wprowadził zniesienie regionalizacji powinien odpowiedziec
ktos zrobi piekny biznes a biedne wojewodztwa śmieci zasypia? mimo spalarni na swoich terenach??

Artur
Gość
Artur

Proszę czytać ze zrozumieniem.PGE ogłosiło przetarg i to miasto zaproponowało taką cenę,nie chcąc wozić daleko śmieci.A teraz się biadoli że drog. O co chodzi?

Redaktor →
Gość
Redaktor →

Dziadku jak zrobiłeś nas w druta; pod naszym nosem buduje się spalarnię (z twoja pomocą), podnosi się ceny ponad 100% i oświadcza ludziom że:
Jesteśmy gwarantem bezpieczeństwa energetycznego regionu – zapewnia Gilewicz.
Cyrk.

polo
Gość
polo

30 lat temu w Wolnej Polsce powstał urząd mający chronić zwykłego obywatela przed MONOPOLISTĄ. Dlaczego UOKiK nie reaguje? Jeżeli nie działa to po co istnieje i bierze pieniądze podatnika?

Rozwiązać w Rzeszowie Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów bo ani on nie broni konsumenta ani nie dba żeby była jakaś konkurencja. Jaka konkurencja? Spalarnia na Załężu to – monopolista!

zygmunt78
Gość
zygmunt78

Tylko spalarnia powstała za rządów PO i to w Rzeszowie rzeszowscy polityct Platformy obiecywali że jak się zgodzą protestujący mieszkańcy Załęża to ceny odbioru śmieci spadną. Jak już kogoś winić to DECA i jego ludzi.