Spartakiada niepełnosprawnych. Radość, zabawa i uśmiech

Fot. WSIiZ
Fot. WSIiZ

RZESZÓW. Gry, zabawy sprawnościowe, konkursy wokalne i taneczne, a także wspólne biesiadowanie i prezenty przysporzyły mnóstwo radości uczestnikom V Podkarpackiej Spartakiady Osób Niepełnosprawnych, która odbyła się w czwartek (13.06.) w kampusie WSIiZ w Kielnarowej.

W imprezie wzięło udział ponad 600 osób z opiekunami. Gościem specjalnym był znany polski trialowiec Krystian Herba z Rzeszowa.

V Podkarpacką Spartakiadę Osób Niepełnosprawnych zorganizowała po raz kolejny Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie wraz z opiekunami Koła Naukowego „Rehabilitant” oraz Wyższą Szkołą Zarządzania i Administracji w Zamościu.

Jak zawsze otwarcia Spartakiady dokonała grupa wybitnych sportowców niepełnosprawnych, meczem rugby. Niektórzy z nich przyjechali specjalnie z zagranicy, by sprawić radość niepełnosprawnym kolegom.

Nadkomplet uczestników
– Pogoda dopisała i uczestnicy również. Przyjechały dodatkowo organizacje, które znalazły informacje o spartakiadzie w mediach, co nas bardzo cieszy. Dla każdego znalazło się tu miejsce, poczęstunek, koszulki, czapeczki i gadżety. Zrealizowaliśmy wszystkie punkty programu, który z roku na rok coraz bardziej atrakcyjny, bogaty w wiele zaskakujących atrakcji, i pokazów spektakularnych wyczynów sportowych osób niepełnosprawnych z Podkarpacia i woj. Lubelskiego – nie kryje zadowolenia dr Helena Bartyzel-Lechforowicz, Kierownik Katedry Fizjoterapii WSIZ, Pełnomocnik Rektora ds. Osób Niepełnosprawnych, Opiekun Koła Naukowego ,,REHABILITANT”, która jest głównym pomysłodawcą i organizatorem spartakiady.

Mam talent
Uczestnicy brali udział m.in. w konkursach: „Mam talent” (piosenki i taniec) i na najlepiej zorganizowanie stoisko promocyjne ośrodka. Mogli też zdobyć odznaki sprawności: „wyginam śmiało ciało”, zdobyłem górę GK (przejście ścieżki ekologicznej i zdobycie górki Kielnarowskiej), jestem zdrowy (badanie tętna i cieśnienia). Było też malowanie twarzy, zajęcia z hipoterapii i przejazdy bryczką i pokazy strażackie. Jak zwykle, była też zabawa przy muzyce i poczęstunek dla dzieci połączony z biesiadą. Swoimi popisami na rowerze wydarzenie uświetni po raz kolejny Krystain Herba. Dla wszystkich uczestników spartakiady uczelnie ufundowały koszulki i czapeczki z logo WSIiZ i WSZiA oraz śpiewniki i ciekawe gadżety.

_MG_7366

Z Podkarpacia i Lubelskiego
Impreza organizowana przez WSIiZ cieszy się coraz większym zainteresowanie w środowiskach osób niepełnosprawnych z województw: podkarpackiego i lubelskiego. Z każdym rokiem przybywa uczestników. Do udziału w tegorocznej spartakiadzie zostały zaproszone wszystkie dzieci niepełnosprawne z ośrodków rehabilitacyjnych, szkół integracyjnych i osoby prywatne z Podkarpacia, a także dzieci niepełnosprawne z Zamojszczyzny. Łącznie z opiekunami było ponad 600 osób!

– Poprzednie spartakiady okazały się dużym sukcesem. Jak pokazuje doświadczenie, to dla uczestników niezapomniane przeżycie, które sprzyja integracji osób niepełnosprawnych, wzbudza ducha sportowej rywalizacji, chęci i gotowości pokonywania barier i ograniczeń oraz popularyzacji sportu – mówi Urszula Pasieczna, rzecznik prasowy WSIiZ.

Integracyjna zabawa
Spartakiada ma charakter wielkiej integracyjnej zabawy wielu środowisk. Jest przykładem żywej lekcji praktycznej dla studentów fizjoterapii, którzy w przyszłej pracy zawodowej powinni uwzględniać potrzeby niepełnosprawnych dzieci i ich rodzin.

– To przedsięwzięcie ma zatem aspekt nie tylko medyczny i edukacyjny, ale głęboko wychowawczy i etyczno- moralny – mówi dr Helena Bartyzel-Lechforowicz.
5 wyróżniających się organizacji, które od początku biorą wraz z podopiecznymi udział w spartakiadzie zostało uhonorowanych statuetkami Polskiego Radia Rzeszów, jednego z Patronów Medialnych wydarzenia, które na stałe wpisało się w kalendarz podkarpackich imprez pozytywnie odbieranych przez media lokalne i ogólnopolskie.

– Jestem pod dużym wrażeniem rywalizacji i zabawy z udziałem uczestników. Widać, że spotkanie na sportowej niwie jest dla nich wielką frajdą. Jako Radio planujemy dalsze wsparcie tej wspaniałej imprezy, może nawet w większym zakresie, aby promować sport niepełnosprawnych – mówi Grzegorz Leśniak z Polskiego Radia Rzeszów.

– Wiele osób niepełnosprawnych czeka cały rok na ten jeden dzień, kiedy mogą się zintegrować z innymi, są w centrum uwagi i wszystkie atrakcje przygotowane są specjalnie dla nich. To daje im poczucie, że są ważni dla innych – podkreśla Urszula Pasieczna, rzecznik prasowy WSIiZ.

and

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o